Jako děti vybíraly kakadu filipínské z hnízd, nyní je bývalé pašeračky pomáhají chránit

UVNITŘ VIDEO – Komunita bývalých pašeraček, které se před lety podílely na drancování zbytkové populace kriticky ohrožených kakadu filipínských, se nyní aktivně podílí na jejich ochraně. I díky nim vzrostl počet těchto kriticky ohrožených ptáků na filipínském ostrově Rasa z pouhých 23 na sklonku minulého století na dnešních více než 300, informoval server Rappler.com. Cituje přitom někdejší dětské pašeráky, které dospělí využívali při lezení na úzké kmeny stromů, v nichž kakadu filipínští hnízdí. Jedním z nich byla i dnešní koordinátorka ochránců kakaduů Reynaldo Abellarová.
„Když mi bylo osm let, navštěvovala jsem s dědečkem ostrov Rasa a vybírala mláďata kakadu, abychom je pak mohli prodat překupníkům,“ říká. „Tito lidé dodávali papoušky na černý trh s domácími mazlíčky a také místním na maso,“ dodává koordinátorka. Během jediné výpravy prý dokázali vybrat z hnízdních dutin 30 až 50 mláďat. „Nebyli jsme sami, kdo šplhal po stromech, aby se dostal ke kakaduům. Bylo tam více jednotlivců, kteří dělali totéž,“ popisuje Abellarová, které je nyní šestatřicet let. Její devětačtyřicetiletá kolegyně Lucito Dangisová vyprávění potvrzuje: „Byl to snadný způsob, jak přijít k penězům.“

„Bylo nám jasné, že brzy vyhynou“

„Vzpomínám si, že když jsem byla malá, ohromilo mě, jaké obrovské množství peněz si dokáží vydělat mí bratranci. Mláďata kakadu filipínských se dala prodat za opravdu vysokou částku a za tu se pak dalo nakoupit více kilogramů rýže,“ vysvětluje Dangisová. Sama později učila děti lézt na stromy, aby také mohly vybírat papouščí mláďata. Ostrov Rasa, jediné velké hnízdiště kakadu filipínských široko daleko, byl také místem, kam jezdili obyvatelé z blízké vesnice kácet mangrovy a další dřeviny kvůli nedostatku palivového dřeva a stavebního materiálu. Tím však dramaticky snižovali počet stromů, v nichž mohli hnízdit ohrožení kakadu filipínští.

K TÉMATU: Filipínská samospráva odmítla uhelnou elektrárnu u hnízdiště kakaduů filipínských

Reynaldo Abellarová a Lucito Dangisová si naštěstí riziko, do kterého domorodci dostali místní populaci kakadu filipínských, včas uvědomily a rozhodly se tomu udělat přítrž. „Bylo nám jasné, že pokud budeme pokračovat v chytání kakadu, určitě z volné přírody vymizí. A když se tak stane, už je nebudeme moci nijak vrátit zpět,“ líčí Reynaldo Abellarová. V roce 1998 se někdejší pytlačky setkaly se zástupci nadace Katala Foundation Inc (KFI), která se věnuje podpoře záchrany kakadu filipínských a rozhodly se stát ochránkyněmi divokých ptáků. Jak dnes říkají, šlo jim o to zajistit důstojný život nejen pro sebe, ale i pro své rodiny.

Chrání nejen ptáky, ale i jejich biotop

Neblahý trend úbytku kakadu filipínských se po začlenění někdejších pytláků do struktury KFI podařilo zvrátit a papoušků začalo rapidně přibývat až na dnešních 300 jedinců. A to je řeč pouze o mediálně nejznámějším hnízdišti na ostrovu Rasa. Kakaduů ale začalo přibývat i na dalších lokalitách, poblíž měst Puerto Princesa, Balabac a Dumaran. Celková populace kakadu filipínských v přírodě nyní čítá přes tisíc ptáků. Společně s kakaduy chrání KFI i jejich hnízdní biotopy, protože bez toho by neměl projekt žádný smysl. „Chráníme tím vlastně i naše vlastní přežití, protože jde o zachování mořského prostředí, náplav a mangrových porostů, které jsou důležité pro rybářskou komunitu,“ líčí zástupci KFI.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy kakaduů? Statistika za posledních pět let

V roce 2006 byl ostrov Rasa prezidentským výnosem prohlášen za rezervaci, což umožnilo zakázat v jeho okolí lov ryb pomocí kyanidu nebo dynamitu. Kromě ochránců přírody byl vstup na ostrov dalším lidem zakázán, takže kakaduové získali potřebný klid pro hnízdění. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: populace kriticky ohrožených papoušků se začala uspokojivě rozrůstat. Stále však ještě není vyhráno, kakadu filipínský je nadále v hledáčku pašeráků ohrožených druhů a jeho cena na černém trhu je příliš vysoká na to, aby překupníci nechali tyto ptáky na pokoji. Proti sobě ale mají silného soupeře, který může vycházet z dřívějších zkušeností někdejších pytláků. A to není málo.

Úvodní foto: Katala Foundation Inc.
Komentáře jsou uzavřené.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno