Papouščí zoo Bošovice oslavila 10 let od založení. Pokřtila mládě ararauny, marakány a žaka

UVNITŘ GALERIE – Ani tropické vedro neodradilo desítky gratulantů od návštěvy sobotních oslav desátého výroční založení Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jihu Moravy. Unikátní zoo, která je svým zaměřením jediná na kontinentální Evropě, spojila narozeninovou party s křtem tří nových papouščích přírůstků: ary ararauny, ary marakány a žaka velkého. Role kmotrů se ujali moderátorka soutěžního pořadu AZ – kvíz z brněnského studia České televize Eva Machourková, režisér Eugen Sokolovský a bývalý prvoligový fotbalista ze Zbrojovky Brno Petr Švancara. Všichni tři obdrželi od provozovatelů zoo, manželů Škrhákových, speciální certifikáty s vyobrazením křtěného druhu papouška.
Petr Švancara při křtu ary marakány, po němž je pojmenován i největší fotbalový stadion v Brazílii, vtipkoval, že doufá v brzké krtiny nového druhu „ara Lužánky“. Marakán chovají v Bošovicích hned čtyři páry a jak připomněla ředitelka zahrady Hana Škrháková – Pádková, byl to právě Vlastimil Škrhák, kdo kdysi odchoval tento menší druh ary jako druhý v bývalém Československu. Všichni tři křtění papoušci jsou ručně dokrmovaní a půjdou do domácností jako mazlíčci, přiblížila ředitelka zoo. Opačným směrem, tedy do Papouščí zoo v Bošovicích, v sobotu putovalo několik párů přírodně zbarvených agapornisů Fischerových, kteří dosud v kolekci zahrady chyběli. Zahradě je věnoval česko-slovenský Agapornis klub.

Ředitelka Papouščí zoo Bošovice Hana Škrháková – Pádková zahajuje oslavy deseti let založení zahrady (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Moderátorka České televize Eva Machourková s certifikátem kmotry mláděte ary ararauny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Křest mláďat odchovaných v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Režisér Eugen Sokolovský byl rád, že křtí samičku. Dává jim prý přednost. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Fotbalista Petr Švancara by rád, kdyby vedle ary marakány, kterého křtil, existoval i „ara Lužánky“ (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Slovenský chovatel Milan Vávra vzdává hold ředitelce Papouščí zoo Bošovice Haně Škrhákové – Pádkové (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Předseda česko-slovenského Agapornis klubu Miloslav Blažek přidal k dobru historku, jak si od Škrhákových kupoval svoje první agapornise Fischerovy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zdeněk Vandělík pochválil Papouščí zoo za propagaci chovatelství (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Návštěvníci Papouščí zoo v jihoamerickém pavilonu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Prostor mezi pavilonem amazoňanů a voliérami s andulkami, kde probíhala hlavní část oslav (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Voliéry v pavilonu amazoňanů, kde jsou i kognové jižní, kakadu a aratingové (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kogna jižní, nejnovější druh v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Agapornisové se vrací do Bošovic

Předseda klubu Miloslav Blažek při předávání daru prozradil, že se agapornisové do Bošovic vlastně vrací. „Před lety, když jsem začínal s chovem agapornisů, jsem si jel pro první agapornise Fischerovy do Bošovic právě k Vlastimilu Škrhákovi. Já jsem potom u agapornisů zůstal, kdežto Škrhákovi se pustili do chovu arů a kakadu. Teď se tedy agapornisové symbolicky do Bošovic vrací,“ vysvětlil. Podobným způsobem zahradu už před časem obdaroval další chovatelský spolek, česko-slovenský Forpus klub zaměřený na chov papoušíčků. Bošovickým se od té doby podařilo několik druhů nejmenších papoušků na světě odchovat. Klece s nimi zoo umístila hned vedle voliér s největšími papoušky světa, ary, aby návštěvníci měli srovnání.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

Velký respekt a uznání před kvalitou chovného zařízení i složením kolekce papoušků složil provozovatelům zoo slovenský chovatel Milan Vávra. „Nejde jim nic vytknout, neustále zoo rozšiřují a o svoje svěřence se skvěle starají,“ řekl. Středočeský chovatel Zdeněk Vandělík manžele Škrhákovy pochválil za to, jak propagují chovatelství. „Díky nim se k tomuto koníčku dostávají další zájemci a to je moc dobře,“ prohlásil. Oslavy deseti let založení zahrady probíhaly za plného provozu, zúčastnit se jich tedy mohli i běžní návštěvníci. Mnozí z nich poprvé viděli i nejnovější druh papoušků dovezený do zoo, kogny smaragdové jižní, což jsou nejjižněji žijící papoušci na světě, kteří obývají Ohňovou zemi na samém cípu Jižní Ameriky.

Na oslavy se sjeli chovatelé z různých koutů republiky, včetně Klatov (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pro děti bylo připravené malování na obličej (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Tři specialisté na chov neofém, papoušků chocholatých a sojek – Martin Papač, Ľuboš Pavlech a Jitka Zámečníková (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Bošovičtí chovají tři páry amazoňanů modročelých s krásnými žlutými maskami (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Loňské mládě amazoňana nádherného, které chce zoo dopárovat (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mezi amazoňany jsou v jejich pavilonu také kakadu žlutolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňan modrobradý čeká na pravidelné sprchování (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nádherně vybarvený amazoňan zelenolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár aratingů červenočelých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňan žlutohlavý surinamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vzácný amazoňan jamajský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
3 komentáře

 1. P. Kovar napsal:

  Dobrý den,
  vloudila se Vám tam chybička – Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je jednoznačně amazoňan modročelý.
  No nic, může se to stát…

 2. P. Kovar napsal:

  Ještě poznámka,
  Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je nejspíše hybridem amazoňana žlutohlavého surinamského a amazoňana modročelého.
  Bohužel hybridi by neměli být dále odchováváni.
  Hezký den
  P.Kovar

 3. sozda napsal:

  ten papoušek co čeká na pravidelné sprchování je amazoňan modrobradý – festiva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno