Zlínská zoo finišuje s rekonstrukcí průchozí voliéry pro ary hyacintové a další papoušky

UVNITŘ VIDEO – Již příští měsíc by se mohli návštěvníci zlínské zoologické zahrady znovu podívat do velké průchozí voliéry pro jihoamerické papoušky ara. Zoo finišuje s její rekonstrukcí, k níž přikročila poté, co loni a předloni z voliéry opakovaně ulétli arové hyacintoví a arakangy. Rekonstrukce voliéry spočívá především ve výměně pletiva, protože původní voliéra měla pletené pletivo, které se arům dařilo rozplétat. „Původní dřevěné sloupy jsme nahradili kovovými, voliéru jsme o třetinu zvětšili. Na první prohlídku největší voliéry v České republice pozveme návštěvníky na začátku července,“ prozradil ředitel zoo Roman Horský. Kvůli rozplétání pletiva musela zrušit venkovní expozici velkých arů i zoologická zahrada v Ústí nad Labem, které ulétla samice ary zelenokřídlého a málem unikli i arové hyacintoví.
Zlínská zoo používá na zrekonstruovanou voliéru v části zoo zvané Guyanas svařované sítě, které jsou zavěšeny ve výšce pěti až sedmi metrů podle sklonu terénu. Voliéra má půdorys 12 x 26 metrů, jde o pravidelný obdélník. Před rekonstrukcí, která zahradu vyjde na víc než tři miliony korun, ji obývali arové hyacintoví, arakangy, vojenští, malí, rudobřiší a amazoňané pomoučení. Ti jsou nyní v neveřejném zázemí zoo a návštěvníci tak mohou ve veřejných expozicích vidět pouze omezený počet arů arakang, arů hyacintových a arů vojenských. Do chovného zázemí ošetřovatelé umisťují i ty páry arů, které se dostanou do toku a mohly by být pro ostatní obyvatele společné průchozí voliéry nebezpeční. V minulosti takto agresivní arové ve zlínské zoo zabili jednoho jedince.

Původní podoba průchozí voliéry pro ary z roku 2013:

Zlín má nejvíc arů hyacintových z českých zoo

Zoologická zahrada ve Zlíně se může pyšnit největší skupinou arů hyacintových ze všech českých a slovenských zoo. Loni se jí poprvé po letech podařil první úspěšný odchov těchto největších papoušků světa, kteří i s ocasem měří celý metr. Do Zlína se před lety stěhovala o samice ary hyacintového z chovného páru, který jako první v tehdejším Československu odchoval v roce 1990 v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem úspěšně mládě. Před deseti lety ale zoo musela utratit samce, který ochrnul na část těla a samici poté předali do Zlína, protože královédvorská zahrada si zvolila koncept zoo specializované na africkou faunu. Zlínská zoo se zase před časem zbavila arů araraun a arů zelenokřídlých, kteří již nezapadali do její koncepce chovu vzácných druhů.

REPORTÁŽ: Na návštěvě papouščích expozic ve zlínské zoologické zahradě Lešná

Z velkých arů ve Zlíně úspěšně odchovávají také ary arakangy a ary vojenské. Oba druhy zahrada získala od partnerské zoo v Mexiku a rodiče chovných jedinců byli odchyceni z volné přírody. Pokud to je možné, nechávají ošetřovatelé ary odchovávat mláďata přirozeným způsobem. Jen v případě, že se rodiče o své potomky nestarají, volí ruční odchov. Přirozeným způsobem bylo ve Zlíně loni odchováno také historicky první mládě ary hyacintového. Jiným zoologickým zahradám v Česku se zatím tyto papoušky rozmnožovat nedaří. Arové hyacintoví jsou ale v českých zoo poměrně rozšíření, chovají je v Praze, Liberci, Jihlavě, Ústí nad Labem, Ostravě a Plasech. Kromě Prahy, kde mají dva páry, jsou všude po jednom páru.

Natahování sítí s pletivem na nově zrekonstruovanou průchozí voliéru pro ary (Foto: Zoo Zlín)

Úvodní foto: Zoo Zlín
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno