Africký virus Usutu kosí české kosy. Ohrozí nakažení komáři i papoušky ve voliérách?

UVNITŘ VIDEO – Možná jste v poslední době zaregistrovali v médiích zprávy o tajemném africkém viru Usutu, který postihuje divoké kosy černé v České republice a řada těchto ptáků na tuto nemoc uhynula. Pokud jste tyto zprávy zachytili, jistě jste si stejně jako my položili otázku, zda není tato nemoc přenosná i na papoušky a zda tedy exotickým ptákům chovaným ve venkovních voliérách nehrozí nějaké nebezpečí. Kos patří mezi naše nejčastější pěvce a v zahradách okolo voliér se zdržuje velice často. Navíc virus Usutu se přenáší bodavým hmyzem, nejčastěji komáry, což je další riziko u venkovních chovů papoušků. Podle veterinářky MVDr. Veroniky Milerské z královéhradecké veterinární ambulance Avianmed.cz však není vážný důvod k obavám, i když obezřetnost je na místě.
Do Evropy virus pronikl v roce 2001

„Usutu virus patří do obalených RNA ss+ virů do rodu Flavivirů, která se přenáší hmyzím vektorem. Virus přenáší komáři rodu Culex spp. a Aedes spp.. Usutu virus pochází z Afriky (1959), v roce 2001 se diagnostikoval u ptáků v Rakousku a od té doby se rozšířil téměř po celé Evropě,“ vysvětluje Milerská. Kosi zdaleka nejsou jedinými druhy ptáků, které tento virus napadá a může je usmrtit. Nejvyšší pozitivita se objevuje mezi pěvci a sovami. „Virus byl ovšem nalezen také v řádech hrabavých, dravců a sokolovitých. Dále virus napadl řády ptáků vrubozobých, dlouhokřídlých, brodivých, měkkozobých, lelky, srostloprsté, krátkokřídlé (v České republice např. lyska černá) a šplhavce,“ vypočítává Veronika Milerská.

K TÉMATU: Vědci objevili virus, který usnadňuje přenos chlamydií z papoušků na člověka

Ve výjimečných případech může virus Usutu napadnout i člověka. Na celém světě je ale známo méně než pět takových případů. Stejně výjimečný je přenos na další obratlovce, jako je srnec obecný, muflon evropský, jelen lesní a daněk evropský. Zajímavé je, že africké druhy ptáků jsou patrně virusu Usutu přizpůsobeny a neškodí jim. „Zdá se, že Usutu virus je nyní pro africké ptáky nepatogenní. Pravděpodobně si vytvořili dobrou imunitu v důsledku dlouhého působení viru a vytvořili si proti němu protilátky,“ míní veterinářka. Ptákům, kteří protilátky nemají a jsou vůči viru více vnímaví, Usutu způsobuje záněty mozkových blan (encefalitidy) a multiorgánová selhání. To je i případ českých kosů.

Papoušky ochrání moskytiéra

„Diagnostika se v poslední době provádí pomocí USUTU RT- PCR a IgG ELISA testu. Testování je nákladné, proto není výzkum tak rozsáhlý a proto také přesně nevíme, jaké ptáky a v jaké míře virus napadá,“ konstatuje Veronika Milerská. Proti viru navíc neexistují specifické léky ani vakcína. Léčba je pouze symptomatická, a proto hraje velkou roli prevence. „Je důležité zabránit komárům průnik ke konečnému hostiteli (ptákům) a to instalací sítí proti komárům, sítěmi přes voliéry, omezením ploch se stojatou vodou, apod.,“ radí veterinářka. Nakažený pták nemá žádné specifické symptomy, klasicky přestane přijímat potravu, je načepýřený, zesláblý a malátný.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelům papoušků hrozí podobné zdravotní problémy jako horníkům z povolání

Ne každý pták musí nutně na virus Usutu uhynout. Někteří jedinci nemoc prodělají a vytvoří si protilátky. Stejné by to mělo být i u lidí, u nichž by se v drtivé většině případů nemoc neměla nijak projevit. V České republice se virus Usutu u ptáků poprvé prokázal v roce 2011 u uhynulého kosa v Brně. Letos je potvrzený jeden případ opět z Moravy, ale úhynů kosů, i hromadných, je hlášeno více. Vzhledem k tomu, že laboratorní testy nutné k prokázání viru Usutu jsou drahé, nedělají se u všech nalezených ptáků. Není tak ani jasné, jak moc je virus v tuzemsku rozšířený. Zatím však nejsou hlášeny úhyny u žádných ptáků chovaných v zajetí a před virem Usutu nevaruje ani Státní veterinární správa.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / James Gathany
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno