Srdce milovníků kakadu zaplesá: EXOTA Olomouc 2018 ukáže několik vzácných druhů a také trichy orlí

Kakadu havraní, kakadu přilbový, kakadu tenkozobý, kakadu molucký, kakadu inka a kakadu růžový přírodní i mutace lutino budou další ozdobou letošního ročníku mezinárodní výstavy exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018. Velmi vzácným exponátem budou i trichy orlí, přirozeně odchovaná mláďata od českého chovatele Čestmíra Drozdka. Chovatel černých kakadu Milan Habrcetl bude na EXOTĚ Olomouc 2018 prezentovat činnost australského záchranného centra Kaarakin pro kakadu krátkozobé, dlouhozobé a havraní. Sám se aktivně věnuje chovu černých kakadu.
Kakadu přilbové, kteří jediní z celé skupiny kakadu mají jasný pohlavní dimorfismus (samec má charakteristickou červenou hlavu a chocholku, zatímco samice je nenápadně šedě zbarvena), mohli návštěvníci EXOTY Olomouc spatřit již na minulém ročníku této výstavy v roce 2016. Tehdy se na olomouckém Výstavišti Flora objevil i kakadu havraní. Letošní exemplář tohoto druhu bude ale výjimečný, protože jde o barevnou mutaci, tedy ptáka barevně odlišného od klasicky přírodně zbarvených jedinců. Konkrétně půjde o mutaci dilute, která je výrazně světlejší oproti přírodnímu zbarvení kakadu havraních. Návštěvníci výstavy budou moci rozdíl porovnat přímo na místě, protože samice z páru je zbarvena přirozeně.

EXOTA Olomouc začíná již tento pátek

Trichové orlí se již na výstavě v České republice objevili, ale poprvé bude možné vidět přirozeně odchovaná mláďata z tuzemského chovu. Specialistou na tento druh pocházející z Oceánie je Čestmír Drozdek, který trichy odchoval jako první v bývalém Československu a podařilo se mu jejich chov obnovit po několikaleté přestávce, kdy se těmto ptákům přestal věnovat (i z důvodu krádeže několika chovných jedinců). Právě od Čestmíra Drozdka má trichy orlí i pražská zoologická zahrada, která se je chystá vystavit v připravovaném Rákosově pavilonu, jehož otevření posunula na rok 2019. Rozhodně nejde o druh, s nímž by se bylo běžné potkat v evropských zoo.

K TÉMATU: Světová premiéra na EXOTĚ Olomouc 2018: Poprvé vystaví papoušky žlutočelé

EXOTA Olomouc 2018 začíná již tento pátek 12. října na olomouckém Výstavišti Flora a potrvá až do neděle 14. října. Z letošních zajímavostí určitě bude stát za to papoušek žlutočelý (Poicephalus flavifrons), který bude veřejně vystaven vůbec poprvé na světě, a také rozsáhlá kolekce papoušků ara včetně největších arů hyacintových. V sobotu 13. října proběhne v blízkém hotelu Flora v Olomouci 1. mezinárodní kongres pro chovatele exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018, na kterém americký chovatel a publicista Tony Silva pokřtí dvě svoje nové knihy: mezinárodní vydání reedice publikace Psittaculture a českou knihu Arové. Poslední volná místa na kongresu je možné zamluvit na webu www.exotaolomouc.cz/kongres.php.

Úvodní foto: Milan Habrcetl a Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno