Výskyt papouška nočního potvrzen v Jižní Austrálii. Po nálezu peří jej prozradil hlas

UVNITŘ VIDEO – Tajemný a těžko identifikovatelný papoušek noční, který byl do roku 2013 oficiálně považován za vyhynulého, se objevil na dalším místě v Jižní Austrálii. Ochranářská organizace Wildlife Conservancy oznámila, že se jí podařilo nezávisle ověřit záznam hlasu nočního papouška pořízený v jihoaustralské přírodní rezervaci Kalamurin. Jde o první přímé potvrzení výskytu papouška nočního v Jižní Austrálii po znovuobjevení tohoto druhu. K objevu vzácného papouška došlo díky audio pastím, které na něj nastražili ornitologové John Young a Keith Bellchambers. Pouštěli jim záznam hlasu stejného druhu a pořizovali audio nahrávky a nastražili fotopasti.
Hledání papoušků nočních v rezervaci Kalamurin probíhalo ve dvou vlnách od června do července letošního roku a poté od července do září. Během první vlny strávili ornitologové noc poblíž místa, kde John Young objevil v roce 2017 peří papouška nočního v základu hnízd zebřiček pestrých. Hned druhý den ráno Young oznámil, že v noci zaslechl volání papouška nočního. Předběžná analýza audio záznamů z této a dalších lokalit, pořízených mezi květnem a červencem letošního roku naznačovala, že jde skutečně o papouška nočního. Pravost hlasového projevu papouška nočního poté potvrdil Nick Leseberg z Queenslandské univerzity, který pracuje na doktorandské studii o papoušcích nočních.

Potvrzených pozorování přibývá

Lesenberg uvedl, že záznamy poskytnuté z Jižní Austrálie byly totožné s hlasem papouška nočního, který osobně zaslechl v Západní Austrálii. Tam byl papoušek noční objeven loni v březnu. Vůbec první pozorování druhu po více než 100 letech od chvíle, kdy byl prohlášen za vyhynulého, pochází z Queenslandu, kde se papoušci noční vyskytují hned na dvou příhodných lokalitách. Loni v květnu pak byl papoušek noční poprvé zaznamenám na území Severního teritoria. Celkem se tedy objevil již ve čtyřech australských státech a vědci předpokládají, že nebude tak vzácný, jak se předpokládalo. Je pouze velmi nenápadný, takže se jeho výskyt těžko ověřuje a prokazuje.

K TÉMATU: Čtvrtý australský stát hlásí objev papouška nočního: v Jižní Austrálii byl zjištěn po více než 100 letech

Tajemný pták je rovněž jádrem sporu mezi dvěma ochranářskými organizacemi. Ornitoložka Penny Olsenová letos vydala knihu o papoušcích nočních, v níž tvrdí, že pták, kterého Young v roce 2013 zdokumentoval jako prvního po 100 letech, měl poraněné křídlo a fotografování i filmování podle ní bylo zinscenované. Autorka rovněž zpochybnila pozdější pozorování papoušků nočních v dalších lokalitách, za nimiž stál rovněž John Young a ornitologická společnost Australian Wildlife Conservancy (AWC). Naopak podporuje druhou ochranářskou skupinu Bush Heritage Australia (BHA), s níž si AWC nevyměňuje ohledně výzkumu papoušků nočních žádné informace.

Úvodní foto: John Young, Australian Wildlife Conservancy
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno