Alexandr malý (Psittacula krameri)

Bezesporu nejznámější a nejrozšířenější druh alexandra, který nechvalně proslul expanzí v řadě měst západní Evropy či Spojených států. Celkově je zelený, na zádech a křídlech tmavší až namodralý. Dospělý samec má na krku černý límec s růžovými pírky, který ústí u dolní čelisti zobáku. Samice límec postrádá, ale má v jeho místech určitý náznak jinak zbarveného peří. Horní čelist zobáku má červenou, dolní černou. Duhovka je žlutá, běhák šedý. Dorůstá délky 41 cm a hmotnosti 140 g.

Ve volné přírodě se alexandr malý přirozeně vyskytuje v rovníkové Africe, Indii, Středním Východu. Uměle byl zavlečen do celé řady dalších lokalit, včetně velkých evropských měst, USA, Austrálie, Arabského poloostrova či Jižní Afriky. Právem je považován za invazní druh, s nímž si některé země nevědí rady. Španělsko například výrazně omezilo jeho chov v zajetí. Existují čtyři poddruhy: alexandr malý indický (Psittacula krameri borealis), alexandr malý cejlonský (Psittacula krameri manillensis), alexandr malý západoafrický (Psittacula krameri krameri) a alexandr malý východoafrický (Psittacula krameri parvirostris).

Chov v zajetí

Nejčastěji chovaný druh alexandra, běžně jsou chovány celé řady barevných mutací. Přírodně zbarvení ptáci jsou v zajetí už méně častí, nejpopulárnější jsou žluté a modré mutace. Zcela běžně se ho daří rozmnožovat, stačí mu i méně prostorné voliéry či klece. Je odolný vůči chladu, takže podobně jako australské druhy papoušků vydrží v zimě ve venkovních voliérách bez vytápěného zázemí (měli by mít ale k dispozici alespoň budku na spaní).

Na krmení není příliš náročný, snese obdobnou potravu jako běžné andulky. V jídelníčku by ale nemělo chybět ovoce a zelenina, od jara do podzimu pak také zelené krmení. V době hnízdění pak naklíčená semena. Alexandr malý je také nejčastěji chovaným papouškem svého rodu coby domácí mazlíček, dokáže se naučit několik slov.

Dostupnost a cena

Naprosto běžný druh papouška, jeden z nejčastěji nabízených na ptačích burzách nebo v kamenných obchodech s exotickými zvířaty. Není problém sehnat ručně dokrmená mláďata na ochočení i chovné jedince. Cena mladého ptáka se v roce 2012  pohybovala okolo 600 korun, u některých barevných mutací však může být mnohonásobně vyšší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ohrada
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Olomouc


Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno