Ara arakanga (Ara macao)

Jeden ze tří nejznámějších a nejčastěji chovaných velkých arů. Mezi chovateli ale není tak častý jako ara ararauna a ara zelenokřídlý. Je velmi pestře zbarvený, snad nejvíc ze všech arů. Trochu se podobá arovi zelenokřídlému, ale převažující červená barva je u něj světlejší, na temeni až oranžová, a nahá lícní oblast je úplně bez peříček. Na křídlech má výrazný žlutý pruh, který u ary zelenokřídlého chybí (arakanga však může mít na křídlech i zelená pera). Oba druhy ale mají podobně zbarvený zobák: horní čelist je okrová, ze spodu černá, dolní čelist je zcela černá.

Velikostně je arakanga podobná ararauně, dosahuje délky okolo 85 cm a váhy do 1,2 kg. Ara zelenokřídlý je o poznání větší a mohutnější. Ve volné přírodě žije na poměrně velkém území od jižního Mexika přes státy Střední Ameriky po severovýchodní část Brazílie. Existují dva poddruhy: ara arakanga středoamerický (Ara macao cyanoptera) a ara arakanga jihoamerický (Ara macao macao). První jmenovaný má větší žlutý pás na křídlech a chybí mu na nich zelená pera. Kvůli úbytku volně žijící populace byl druh zařazen do do přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Chov v zajetí

Poměrně častý, patří mezi tři nejčastěji chované velké ary na světě i v tuzemsku. V České republice jeho větší rozšíření mezi chovateli brání povinná registrace CITES, která u ary ararauny a ary zelenokřídlého není vyžadována. I přes to jsou jich v tuzemsku chovány stovky kusů, často i jako domácí mazlíčci. Vůbec první odchov v tehdejším Československu docílila v roce 1978 zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem.

Pro chov je důležité, aby se vzájemně nekřížily oba poddruhy arakang a zůstala zachována genová čistota. Bohužel není ojedinělé, že je někteří chovatelé kříží s jinými druhy arů, například s araraunami nebo ary zelenokřídlými. Zejména ve Spojených státech jsou takoví kříženci velmi populární, i když z hlediska dalšího chovu jde v podstatě o bastardy.

Dostupnost a cena

Bez problémů jej lze sehnat v České republice. V roce 2011 se cena pohybovala okolo 40 až 50 tisíc korun za kus. Vzhledem k tomu, že jde o druh zařazený do seznamů CITES, musí být součástí kupní smlouvy i registrační list CITES a nový majitel musí jedince evidovat na příslušném oddělení krajského úřadu v místě svého bydliště. Ara arakanga se velmi snadno ochočí a patří mezi nejčastěji chované mazlíčky z velkých arů.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ústí nad Labem
ZOO Zlín
ZOO Ostrava


Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno