Žako velký (Psittacus erithacus)

Nejoblíbenější z velkých papoušků, nejčastěji chovaný velký druh jako domácí mazlíček. Celkově je zavalitý, obdobně jako amazoňané, zbarven je šedě se světlým lemováním konců pírek. Na čele a okolo očí světlejší až bílý. Obličejová maska je bílá a holá podobně jako u arů, ale mnohem menší. Záda a horní část křídel je tmavě šedá, ocas jasně červený. Zobák černý, s holým ozobím. Oko žluté, běhák tmavošedý. Dorůstá délky  až 35 cm a hmotnosti do 500 g.

Ve volné přírodě obývá rozsáhlé oblasti rovníkové Afriky od Guinejského zálivu a jižní části Pobřeží slonoviny, přes severovýchodní Angolu a jih Konga po severozápad Tanzanie, západní Keňu, Ugandu a Princův ostrov a ostrov Bioko v Guinejském zálivu. BirdLife International odhaduje početnost divoké populace na 560 tisíc až 12,7 milionu jedinců. V minulosti tvořil poddruh papouška šedého – žaka, pod který spadal ještě papoušek šedý – žako liberijský, který je od roku 2011 uznávaný jako samostatný.

Chov v zajetí

Nejčastěji chovaný velký papoušek, a to i v České republice. Jeho popularita souvisí s vynikající učenlivostí, dokáže se naučit nejvíc slov ze všech druhů papoušků. Proto je také nejčastěji odchováván ručně pro prodej jako domácí mazlíček. V tuzemsku jsou každoročně odchovány desítky až stovky žaků, což ale postupně vede k nasycenosti trhu a poklesu jeho ceny. Poptávka po něm je ale stále značná. Prvního odchovu u nás docílil v osmdesátých letech minulého století Čestmír Drozdek.

Výhodou žaků je fakt, že nepodléhají povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů, takže majiteli odpadá „papírování“. Na druhou stranu to vede k četným dovozům ptáků z odchytu, kteří neuvěřitelně trpí a dochází u nich často k úhynu. Výraznou vadou žaků je častý nešvar v podobě škubání peří, který se objevuje i u ptáků, kterým viditelně nic nechybí a majitel se jim patřičně věnuje. Neplatí to ale paušálně o všech jedincích.

Dostupnost a cena

Nejdostupnější a nejčastěji nabízený velký druh papouška v České republice. Je populární i mezi laiky, kteří si ale často neuvědomují, jaké nároky na ně bude nový člen domácnosti klást. Zanedbaní ptáci se pak začínají škubat a různě poškozovat, a tento psychický blok si sebou potom nesou většinou po zbytek života, i když se dostanou do rukou odborníků. V roce 2011 se cena mladého (odstaveného) žaka na českém trhu pohybovala od 12 tisíc korun výše.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Brno
ZOO Ostrava
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Hodonín
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)


Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno