„Vlašské ořechy? Nemáme.“ Stalo se z nich nedostatkové zboží

Neúroda vlašských ořechů, která postihla české pěstitele v loňském i předloňském roce, z nich učinila doslova nedostatkové zboží. Prodejci krmiva pro exotické ptáky většinou stáhli vlašské ořechy ze svých nabídek, nejsou dostupné ani ve specializovaných eshopech na internetu nebo na ptačích burzách. Nedostatek vlašských ořechů neřeší ani jejich dovoz ze zahraničí, protože dodavatelé výrazně podražili a prodejcům se takové zboží ani nevyplatí nabízet.

Chovatelé větších druhů papoušků tak musí vlašské ořechy shánět na vlastní pěst a většinou za hranicemi. V tuzemských hypermarketech se sice tu a tam objeví vlašské ořechy v akci za přijatelnou cenu (většinou ze Spojených států nebo Ukrajiny), kvalitativně ale jako krmivo pro papoušky často nevyhovují. Nezřídka totiž bývají napadené plísní nebo potravinovými moly. Domácí úroda ale byla poslední dva roky slabá, kvůli květnovým mrazům prakticky žádná.


Sami prodejci je nemají ani pro svoji spotřebu

„Vlašské ořechy beru z USA a letos dodavatel podražil o 100%, což je tady neprodejné,“ sdělil serveru Ararauna.cz již loni v listopadu Václav MáčekRanče Zelená u Chomutova. A totéž potvrdil i nyní: „Volá mi mnoho chovatelů a já sám vlašské ořechy nemám, proto jsem se rozhodl, že je objednám a uvidím, na kolik vyjde kilogram.“ Vlašské ořechy Jumbo Hartley ještě v polovině loňského roku nabízel za 109 korun kilogram včetně DPH. Nyní bude cena zřejmě výrazně vyšší.

Vlašské ořechy zcela zmizely i z nabídky internetového obchodu ePapoušek.cz. Pražský obchod Ráj papoušků sice na svém webu vlasšské ořechy inzeruje za 82 korun půl kila včetně DPH, má u nich ale poznámku, že zboží je momentálně nedostupné. A stejné je to i u dalších specializovaných prodejců. Vlašské ořechy jsou dostupné jen ve značkových směsích, nikoli samostatně.

Pro velké druhy papoušků, jako je tento ara zelenokřídlý, jsou vlašské ořechy nepostradatelnou součástí stravy (Foto: Flickr.com)

Šance je na internetových burzách, ale ne chovatelských

Poněkud jiná situace je na nespecializovaných internetových burzách, kde se nabídky vlašských ořechů sporadicky objevují, a dokonce za velmi příznivé ceny. Například na Bazoši lze takto nakoupit kilogram neloupaných ořechů už za 73 korun. Na Aukru se dokonce vlašské ořechy draží. Jde však jen o ojedinělé nabídky. Potíž je v tom, že v Česku nejsou téměř žádní velkopěstitelé ořechů a i kdyby byli, patrně by se jich stejně dotkla neúroda posledních dvou let.

Sehnat vlašské ořechy je prakticky nemožné i na většině ptačích burz po celé republice. „Vlašské ořechy nejsou, nemá je nikdo. Sama je dávám našim arům na příděl, deset kousků na dva páry denně,“ svěřila se tuto neděli na pravidelné burze v Týništi nad Orlicí jedna z prodejkyň krmných směsí pro papoušky.

A kde sháníte vlašské ořechy vy? Diskutujte v komentářích pod tímto článkem! (abychom se vyvarovali anonymních útoků na slušné čtenáře, všechny diskusní příspěvky nejprve musí schválit redakce a teprve poté se objeví na webu).

[poll id=“18″]


Předchozí článek

Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška

Dálší článek

Miroslav Bobek: Chce-li někdo zakázat invazivní druhy, ať začne psy a kočkami

14 Comments

 • Neuvádíte přesné informace. Z naší nabídky vlašské ořechy nezmizely. Nikdy jsme je totiž v nabídce něměli. Marta Bartlová ePapousek.cz

 • Nezlobte se, ale v době psaní tohoto článku jste je v nabídce na webu měli, pouze jste u nich měli napsáno, že je momentálně nemáte k dispozici. Pokud jste je z webu později stáhli, to je jiná věc – to jsem ale nemohl předvídat. Ještě než jsem tento článek vydal, posílal jsem panu Bartlovi e-mail, kde jsem se ho na vlašské ořechy ptal, ale neodpověděl mi. Klidně Vám ho můžu přeposlat.

 • Zajímavé tvrzení,protože v tomto případě by mě opravdu zajímalo,kde je pravda…

 • Předmět Vlašské ořechy
  Odesílatel Jan Potůček – Ararauna.czAdd contact
  Adresát info@milanbartl.czAdd contact
  Odpověď na jan.potucek@ararauna.czAdd contact
  Datum 22.04.2012 11:36

  Dobrý den,

  všimnul jsem si, že z nabídky všech eshopů s krmením pro papoušky zmizely vlašské ořechy a ani na dnešní burze v Týništi je nikdo nenabízel. To je jich takový nedostatek? Nedají se dovézt ze zahraničí? Už loni na podzim jsem si kvůli tomu psal s panem Máčkem z Ranče Zelená u Chomutova, a ten mi odepsal, že jeho dodavatel z USA podražil vlašské ořechy o 100%, takže by tu byly prakticky neprodejné.

  Přijde mi to zajímavé i jako téma pro článek na Ararauna.cz – mohl bych Vás tam případně citovat?

  Zdraví


  Jan Potůček
  provozovatel webu Ararauna.cz

  • Dobrý den, náhodou mě zaujala Vaše diskuze a protože je i v letošním roce úroda, tedy či spíše neúroda na mnoha územích ČR pomrzlá, mohu nabídnout vlašské ořechy z naší zahrady, ořechy začneme sklízet cca za měsíc, pokud tedy nepřijde žádná smršť, která by ořechy shodila ze stromů, tak by jich mělo být dost.Neloupané budeme mít za 60.-Kč za 1 kg, v případě potřeby můžeme i poslat poštou, tam by to bylo plus poštovné dle tarifu ČP…..Jsme z Mělnicka…..přeji krásný den L.Bartošová.

   • Dobrý den,

    prosím o informaci zda máte na prodej vlašské ořechy.

    Děkuji

    Hana

   • Dobrý den,
    jestli máte zájem, mám 4,26 kg ořechů k dispozici. Cena 75 Kč za kg.

   • Dobrý den,

    nabízím neloupané ořechy kg za 50Kč, pošlu to i poštou. Ozvěte se na 608 809 066. Petr

 • Ano, email jsme četli, ale bohužel až poté, co vyšel váš článek. Máme různé druhy ořechů, ale ořechy vlašské jsme nikdy v nabídce neměli. Marta Bartlová

 • Nebudu se s Vámi přít přes komentáře u článku, screenshot Vašeho eshopu jsem si nedělal. Pamatuji si, že jsem z ePapouška pravidelně nakupoval ořechy a měl jsem za to, že i vlašské. Pakliže tedy říkáte, že jste je nikdy nenabízeli, asi jsem se spletl a v tom případě se omlouvám – ale zase tolik eshopů pro chovatele papoušků nevyužívám, abych si to nepamatoval.

 • Zajímavá „pře“ o vlašské ořechy…:))).Problém s jejich koupí v určité době byl,to je neoddiskutovatelná věc,ale rozebírat to až tak do hloubky???
  Já osobně z některých eshopů již nenakupuji a to z důvodu,že se z jednoho obchodu nezávisle na sobě v průběhu necelých dvou měsíců v krmivu od VERSELE LAGA objevil v hojném množství škůdce PILOUS ČERNÝ.Mám tedy za to,že se nejedná o o to,že by byl v krmivu tento škůdce dovezen,nýbrž o to,že se do krmiva dostal u českého distributora,kde bylo krmivo uskladněno a je možné,že tyto dva případy ze začátku letošního roku nebudou ojedinělé.To jen okrajově k tomu,proč z některých eshopů neobjednávám.
  S pozdravem Zdeněk

 • Mame doma 🙂

 • Dobrý den,
  nabízím vlašské ořechy letošní(2012),neloupané za cenu 85,-Kč/kg.
  V případě zájmu mě kontaktujte na adrese: michaelkop@seznam.cz nebo na tel. 775 246 364
  Jsem ze Slaného okr.Kladno

 • Máme 3 stromy v polích, asi kilometr vzdálené od sousedů už nějakých 30 roků. Naštěsti ještě žádný škůdce na nich nebyl. Loňskou sezonu 2011 jsme nazbírali tak čtyři velké pytle ořechů, letos byla tak sotva polovina. Jsme na to čtyři rodiny a vše během roku spotřebujeme. 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější