Jak pojistit papoušky proti krádeži nebo úhynu? A kolik to stojí?

Komerční pojištění se dá sjednat na ledasco. Lze ale pojistit papoušky? Krádeže vzácnějších a dražších druhů jsou poměrně časté, a to i z voliér, které jsou dobře zabezpečené. Přesto je pojištění exotických ptáků v České republice stále ještě výjimečné a téměř žádná pojišťovna ho neposkytuje. Server Ararauna.cz oslovil čtyři renomované pojišťovny, které patří k největším na tuzemském trhu a pouze jedna dokázala nabídnout individuální pojištění chovaných papoušků i jejich chovného zařízení.

Největší šance je přes komplexní pojištění domácnosti

Konkrétní dotazy na pojištění papoušků putovaly do Kooperativy, České pojišťovny, Allianz pojišťovny a ING pojišťovny. Všechny instituce dostaly shodné čtyři soubory otázek: za jakých podmínek u nich lze sjednat pojištění exotických zvířat, jaké bezpečností zajištění musí prokázat chovatel, který by takové pojištění chtěl uzavřít, v jakých cenových relacích by se pohybovalo pojištění v konkrétním případě, kdy by se jednalo o ptáky v hodnotě 200 tisíc korun (např. chovný pár arů zelených) a zda evidují nějaký případ pojištěnce, který si nechal pojistit právě papoušky.

Ze čtyř oslovených pojišťoven na oficiální dotaz reagovaly tři. Dvě z nich rovnou přiznaly, že pojištění zvířat nenabízejí. „Bohužel pojištění exotického ptactva standardně nenabízíme. Nedokážu vám tedy potřebné informace poskytnout,“ odepsal tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa. O něco větší šance byla u Allianz pojišťovny, která sice stejně jako Kooperativa pojištění zvířat nenabízí, podle mluvčího Václava Bálka by ale mohla nabídnout částečné pojistné plnění: „Pokud by například shořela voliéra s papoušky, která je součástí pojištěného domu, pak majiteli tohoto domu zaplatíme náhradu škody i za ty papoušky.“

Individuální pojištění papoušků nabízí Česká pojišťovna

Největší možnosti pojištění papoušků nabízí Česká pojišťovna, jejíž mluvčí Jan Marek poskytnul nejobsáhlejší odpovědi. Firma podle něj může papoušky, podobně jako jiná domácí zvířata, pojistit standardním produktem „Pojištění domácnosti“, kde je pojištěn celý soubor zařízení domácnosti a věcí jejích členů – včetně „domácích mazlíčků“. „Při sjednání tohoto pojištění lze volit z několika variant, lišících se rozsahem pojistných nebezpečí. Produkt  zajišťuje pojistnou ochranu před škodami „živelními“ včetně „povodně a záplavy“, „vodovodními“ i škodami, způsobenými „odcizením krádeží vloupáním nebo loupeží“ a „vandalismem“,“ uvedl Marek.

„V rámci pojištění domácnosti je v pojistných podmínkách ujednána konstantní výše limitu plnění pro „zvířata“ – ten však lze  upravit zvláštním ujednáním podle konkrétní pojistné potřeby klienta,“ doplnil mluvčí České pojišťovny. Další možností je podle něj sjednání „Individuálního pojištění“, kdy by byli pojištěni jenom samotní papoušci, případně vybavení k jejich chovu, a to na rizika shodná s pojištěním domácnosti: pojistná nebezpečí  „živelní“ včetně „povodně a záplavy“, „vodovodní“ a dále „odcizení krádeží vloupáním nebo loupeží“ a „vandalismus“.

Při pojištění papoušků chovaných ve venkovních voliérách požaduje Česká pojišťovna pletivo o síle minimálně tři milimetry. Voliéra s tímto arou hyacintovým by podmínku splňovala. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jak zajistit voliéru, aby bylo možné pojistit chov?

Server Ararauna.cz zajímaly konkrétní podmínky, jaké musí splnit chovatel, který chce pojistit papoušky chované ve voliérách mimo rodinný dům, tedy klasicky na zahradě, a bojí se jejich krádeže. „Odcizení krádeží vloupáním je standardně definováno „z uzamčeného místa pojištění“, jímž se rozumí stavebně ohraničený prostor, který má řádně uzavřeny a uzamčeny všechny vstupní dveře a který má řádně zevnitř uzavřena všechna okna a řádně zevnitř zabezpečeny všechny ostatní zvenku přístupné otvory,“ popisuje Jan Marek. Tuto podmínku by podle něj snadno splnily voliéry umístěné v uzamčeném objektu, například v kůlně, stodole a jiném objektu.

„Avšak byly-li by tyto voliéry umístěny volně na zahradě, což je pravděpodobné, musely by se podmínky zabezpečení individuálně upravit podle rizikovosti  konkrétního místa pojištění (například tak, že pro papoušky se za uzamčené místo pojištění považuje také uzamčená voliéra, která má stěny z drátěného pletiva o tloušťce drátu min. 3 mm,“ upozornil mluvčí České pojišťovny. Nutno dodat, že pletivo o síle tři milimetry není mezi chovateli příliš časté, protože takovou tloušťku vyžadují pouze větší druhy arů a některých kakaduů. Na druhou stranu, právě tito papoušci patří k nejdražším a riziko krádeže je u nich největší.

Roční pojistka vyjde na tisíce korun. Záleží na ceně zvířat

Na kolik by tedy vyšlo u České pojišťovny pojištění hnízdního páru papoušků, jejichž cena by byla 200 tisíc korun? Základní pojistka na takovou částku u produktu „Individuální majetkové pojištění“, tedy pro následky živelní pohromy, vody či krádeže, by podle Jana Marka vyšlo na 2 700 korun ročně. A pokud by chtěl chovatel pamatovat na zdravotní komplikace chovaných ptáků? „Pojištění na „nemoc a úhyn“ by bylo obdobné v řádu tisíců korun (ročně). Přesněji by bylo možné specifikovat více detailů podle konkrétního chovu a chovaného druhu zvířat. Což jsou samozřejmě zásadní parametry, které do kalkulace pojištění vstupují,“ upozorňuje mluvčí.

Pojištění papoušků podle Jana Marka rozhodně nepatří mezi časté požadavky klientů České pojišťovny. „Požadavky na pojištění papoušků na vysokou pojistnou částku, která by podléhala schválení oprávněné osoby příliš četné nejsou . Pojištění zvířat v rámci majetkového pojištění není samostatně evidováno vzhledem k tomu, že je automaticky zahrnuto v pojištění domácnosti. I když byla v minulosti skupina „zvířata“ samostatnou skupinou, v datech nebylo nikde rozlišováno, tedy ani sledováno, o jaká zvířata se jedná -mohlo to být jakékoli drobné domácí zvíře,“ dodal mluvčí.

Úvodní foto: Celní správa ČR

[poll id=“58″]

Předchozí článek

Web Ararauna.cz spustil diskusní fórum a mobilní verzi

Dálší článek

Amazoňan vínorudý se po 20 letech vrací do brazilského národního parku Araucaria

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější