Žako velký a žako liberijský už nejsou podle Červené knihy IUCN zranitelní, ale ohrožení

Žako velký, žako liberijský, IUCNUVNITŘ TABULKA – Přeřazení obou druhů papoušků žako do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin se odrazilo i v letošní aktualizaci Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. Žako velký a žako liberijský v ní „povýšili“ z kategorie zranitelných živočichů (VU) do kategorie ohrožených (EN). Informovala o tom mezinárodní organizace BirdLife International, která pro IUCN zpracovává návrhy na kategorizaci ohrožených druhů ptáků. Žakové se tak dostali do stejné kategorie jako ara kobaltový, papoušek noční nebo amazoňan císařský.
„Tento inteligentní, charismatický pták, vynikající imitátor lidského hlasu, je jedním z nejoblíbenějších opeřených domácích mazlíčků v Severní Americe, Evropě a na Středním východu. Je tak běžný v obchodech s domácími mazlíčky po celém světě, že mnozí budou překvapeni informací o tom, že tomuto ptáku nyní hrozí vyhubení,“ informovala organizace BirdLife International. Tisíce žaků jsou totiž každoročně odchyceny v afrických deštných pralesech, což v některých regionech vedlo k jejich vymizení. „Nedávná studie v Ghaně, která porovnávala počty žaků zjištěné v roce 1992, zaznamenala pokles jejich populace v zemi o víc než 90 procent, možná až o 99 procent,“ dodala BirdLife International.

Zdroj: IUCN Red List 2016, BirdLife International

Zdroj: IUCN Red List 2016, BirdLife International

Ohroženější je i lori sumbawský

Žakové však nejsou jediní papoušci, kterých se dotkla letošní aktualizace Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. Vyšší status ochrany si podle BirdLife International zasloužil lori sumbawský (Trichoglossus forsteni), donedávna uznávaný jako poddruh loriho mnohobarvého (Trichoglossus haematodus). Doposud by tento papoušek veden v kategorii „potenciálně ohrožený“ (NT), od letošního roku je přeřazen mezi „zranitelné“ (VU). Za samostatný druh je přitom uznáván pouhé dva roky, podle nové taxonomie od Josepha del Hoya. Ve volné přírodě by mělo přežívat pouhých 1 600 až 7 000 jedinců, kteří se vyskytují na pěti indonéských ostrovech: Bali, Lombok, Sumbawa, Tanahjampea a Kalaotoa.

K TÉMATU: Deset nejvzácnějších druhů loriů v českých chovech: viděli jste je už?

Další dva druhy papoušků na tom už nejsou podle Červené knihy ohrožených živočichů IUCN tak zle. Kakariki chathamský a tepuj černohřbetý se přesunuli z kategorie „ohrožených“ (EN) mezi „zranitelné (VU). Kakariki chathamský patří mezi vzácné ostrovní papoušky, kteří nebyli nikdy moc početní. Ve volné přírodě na Chathamských ostrovech u Nového Zélandu jich podle odhadů BirdLife International žije 250 až 1 000, přičemž v posledních pěti letech jejich počty pravidelně rostou. Pomáhá jim záchranný program, který odstartoval již před třiceti lety. Populace kakariků chathamských ale stoupala velice pomalu, například v roce 1999 čítala pouhých 120 jedinců!

brozura_inzerat-na-sirku

Tepujů černohřbetých přibývá

Daří se i jihoamerickým tepujům černohřbetým. Papoušků, kteří žijí na jihovýchodním pobřeží Brazílie, je momentálně ve volnosti mezi 2 500 a 10 000 jedinci. Nejčastěji se vyskytuje v okolí Rio de Janeira a Sao Paula, nedávno ale byly objeveny tři nové samostatné populace ve státu Bahia. Jde o první objev tepuje černohřbetého mimo dosud známé lokality od 19. století. Dosud byl považován za nejvzácnějšího z osmi známých druhů tepujů, po přeřazení do kategorie „zranitelných“ jsou na tom stejně další čtyři zástupci rodu. Tepujové patří mezi málo známé papoušky, protože se je nedaří v zajetí udržet při životě.

ČTĚTE TAKÉ: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Chovatele exotického ptactva by mohly zajímat další změny v Červené knize ohrožených živočichů IUCN, které se týkají exotických pěvců. Přísnější ochranu IUCN požaduje u 19 asijských druhů, z nichž šest bylo zařazeno mezi kriticky ohrožené druhy. Jde o sojkovce rezavočelého, špačka indomalajského, majnu černokřídlou, majnu tříbarvou, majnu balijskou a loskutáka velkého. Dva druhy ptáků považuje aktualizovaná Červená kniha IUCN za vyhynulé. Jde o rákosníka guamského, který byl naposledy spatřen v roce 1969, a kruhoočko brýlové, které ornitologové naposledy zaznamenali v roce 1983. Oba druhy patřily mezi ostrovní endemity, vyskytovaly se pouze na ostrovu Guam v severozápadní části Tichého oceánu, který je součástí USA.

Úvodní koláž: Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..