Na zahraniční ptačí burzy jen s povolením od krajské veterinární správy. České byly zrušeny

UVNITŘ DOKUMENT – Zatímco české ptačí burzy a trhy byly rozhodnutím Státní veterinární správy (SVS) až do odvolání zrušeny, aby se eliminovalo riziko šíření ptačí chřipky typu H5N8, těch zahraničních se čeští chovatelé mohou i nadále účastnit. Ovšem pouze v tom případě, že jim to povolí příslušná Krajská veterinární správa. Vyplývá to z Nařízení SVS o mimořádném veterinárním opatření, které v úterý odpoledne vydal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semrád. Dokument potvrzuje zákaz všech tuzemských výstav, přehlídek, trhů a chovatelských soutěží ptáků, a zároveň určuje nová pravidla pro komerční chovy ptáků.
Pokud chovatelé chtějí vycestovat na zahraniční ptačí burzu, musí nejméně 72 hodin před odjezdem písemně požádat Krajskou veterinární správu (a v případě pražských chovatelů Městskou veterinární správu v Praze) a povolení. „V žádosti o souhlas chovatel uvede kontaktní informace o své osobě a informaci o počtu kusů a druhů drůbeže nebo ostatního ptactva, zemi a místo (adresu) svodu,“ uvádí Státní veterinární správa. Nařízení zároveň zavádí nová přísnější přechodná pravidla pro komerční chovy ptáků, které mají eliminovat riziko nákazy ptačí chřipkou uzavřením chovných ptáků do vnitřních ubikací.

Nařízení Státní veterinární správy z 10. 1. 2017 by potucek793 on Scribd

Ptáci v komerčních chovech musí do ubikací

Tato část nařízení se týká pouze podnikatelů, kteří se chovem ptáků zabývají komerčně, nikoli zájmových chovů, mezi něž patří drtivá většina chovatelů papoušků. „Všem chovatelům, kteří jako podnikatelé chovají drůbež nebo jiné ptactvo chované v zajetí se zakazuje chovat drůbež nebo jiné ptactvo chované v zajetí ve volném výběhu. Odchylky (výjimky) z tohoto opatření může povolit místně příslušná krajská veterinární správa nebo Městská veterinární správa v Praze na základě žádosti, za podmínky, že krmivo a voda se těmto ptákům podává uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřeškem, které zabrání styku volně žijících ptáků s tímto krmivem nebo vodou,“ uvádí SVS.

K TÉMATU: Do odvolání platí zákaz všech ptačích výstav a burz v celé České republice. Kvůli ptačí chřipce

Od provozovatelů komerčních chovů SVS také vyžaduje řádnou evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních ošetřeních zvířat. „SVS nařizuje zajistit ochranu svých chovů před zavlečením vysoce patogenní aviární influenzy, zejména zamezení vniknutí volně žijícího ptactva do hal zasíťováním oken a větracích otvorů, a nařizuje vést řádnou evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních ošetřeních zvířat,“ pokračuje nařízení, které míří především na velkochovy drůbeže. Chovateli, který nesplní nebo poruší tyto nové povinnosti, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun a v případě právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby až do 200 tisíc korun.

Internetový deník Ararauna.cz zjišťuje od SVS informace o postupu vůči zájmovým chovům papoušků v ochranných zónách a zónách dozoru v okolí ohnisek nákazy ptačí chřipkou a doporučení pro všechny chovatele papoušků v České republice.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..