Přitápíte papouškům? Německo chovatelům určuje minimální teplotu v zimovišti, třeba pro ary je 10° C

Temperování nebo přitápění papouškům v zimovišti je mezi chovateli hodně diskutované téma. Někteří papouškům přitápějí celkem výrazně, někteří dokonce musí, protože chovají africké druhy, kterým okolo Vánoc začíná hnízdní sezóna. Jiní chovatelé zatopí jen v případě, že přijdou opravdu kruté mrazy a jsou i tací, kteří vyznávají pravidlo, že papoušci musí přes zimu „přemrznout“, aby potom na jaře dobře hnízdili. Kolegové chovatelé ze sousedního Německa nemají na vybranou. Minimální teplotu v zimovišti jim určuje spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství.
Pravidla platí již od roku 1995 a na sklonku loňského roku ministerstvo oznámilo, že chystá jejich revizi. Kromě teploty v zimovišti obsahuje dokument s názvem „Minimální požadavky na chov papoušků“ také údaje o minimálních rozměrech venkovních a vnitřních voliér či klecí pro chov jednotlivých druhů papoušků. Určuje také, že papoušci mají mít denně čerstvé krmivo, které musí být podáváno v pečlivě umytých miskách. Pravidla rovněž myslí na udržování hygieny a čistoty v chovu: vnitřní voliéry nebo klece mají mít podestýlku ze štěpek, písku, mulčovací kůry či pelet, které mají být měněny pokud možno jednou týdně.

Na mráz můžou jen nestoři kea

A jak je to s oním přitápěním v zimovištích? Pro aratingy, pyrury, tiriky a aymary ministerstvo určuje minimální teplotu 5° C, u papoušků z dovozu během prvního roku nejméně 10° C. U mníšků šedých, papoušků patagonských, alexandrů malých a čínských a australských papoušků by neměla teplota v kryté části chovného zařízení klesnout pod bod mrazu. Pro loríčky, eklekty, amazoňany vějířové, amazoňany modrobřiché, amazónky, papoušíčky, papoušínky, mady, krátkoocasé papoušky rodu Psittinus a trichy orlí je minimální teplotní hranice stanovena na 15° C.

K TÉMATU: Zákonem stanovené rozměry voliér? V Německu je mají odstupňované podle druhů papoušků

U kakadu rodu Cacatua, kakadu přilbových, růžových, amazónků rodu Hapalopsittaca a afrických papoušků rodu Poicephalus by neměla teplota v zimovišti klesnout pod 5° C. Nestorům kea podle německého ministerstva pro výživu a zemědělství plně vyhovuje evropské klima a chovatelé jim nemusí na zimu přitápět. Naopak u všech druhů arů by teplota v zázemí neměla přes zimu klesnout pod 10° C. Totéž platí pro lorie, ale například lorikulové by měli mít v zimovišti nejméně 15° C. Některé horské druhy, jako například charmozin papuánský, si podle pravidel vystačí v minimální teplotou 5° C.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

A jak to vypadá s teplotou ve vašem zimovišti, pokud chováte papoušky ve voliérách? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem a také v anketě.

ANKETA: Na kolik stupňů přitápíte v zimovišti vašim papouškům?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
2 komentářů

  1. Josef napsal:

    Jaká teplota je minimální pro žaky, amazoňany, horské, nádherné, senegalské a andulky? Kde se dá najít nebo neví někdo? Děkuji Josef

    • Jan Potůček napsal:

      Obecně pro australské papoušky min. bod mrazu, pro žaky a papoušky senegalské 5 stupňů, pro amazoňany to je různé, ale většinou 5 až 10 stupňů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..