Silvestr je noční můrou pro chovatele papoušků. Sviťte ve voliérách i v noci

Ohňostroje a dělobuchy, které neodmyslitelně patří k silvestrovským oslavám, rozhodně dnes v noci nepotěší chovatele papoušků a už vůbec ne jejich svěřence. Každoroční veselí provázené pyrotechnickými salvami znamená neskutečný stres pro všechna zvířata. Ptáci jsou na něj zvláště hákliví, proto si žádný chovatel papoušků Silvestra příliš neužije. Co se dá udělat proto, abychom co nejvíce eliminovali škody způsobené silvestrovskými ohňostroji? Popravdě řečeno, možnosti jsou omezené, zvláště pak u voliérového chovu. Největší riziko je u ptáků, kteří jsou ve venkovních voliérách bez uzavíratelného zázemí, tedy především u australských papoušků, zvláště pak u menších a středních druhů.

Eliminujte možnost zranění

Pokud ptáci nenocují v budkách, mohou se lehce vyplašit a způsobit si zranění o pletivo, v horším případě si o něj zlomí vaz. Proto je vhodné ještě za světla do takových voliér nanosit chvojí a vytvořit bariéry, o které se zmatený a vyplašený pták zabrzdí, než narazí do pletiva. Podobně chovatelé postupují u některých druhů v době, kdy mláďata vylétají z budky a jsou vystresovaná. O mnoho lepší situaci mají chovatelé, jejichž voliéry jsou vybaveny uzavíratelným vnitřním zázemím. Klasické zimoviště bývá osvětlené, takže chovatel může nechat papouškům rozsvíceno po většinu silvestrovské noci, nebo až do rána. Ptáci sice uslyší hluk zvenku, ale pokud se vylekají, nemohou se nekontrolovatelně rozletět do tmy.

K TÉMATU: Silvestr a papoušci: jak je ochránit před dělobuchy a ohňostroji?

Největší problém je s papoušky, kteří během Silvestra hnízdí. Nejeden chovatel se musí smířit s tím, že samice do rána rozbije snůšku nebo poraní mláďata, protože ji vylekají opakující se výbuchy ohňostrojů. Předejít se tomu dá jen těžko. Pokud víte, že ve vašem bezprostředním okolí někdo chystá větší pyrotechnickou přehlídku, můžete se s ním zkusit domluvit, zda by ji nepřesunul jinam. Žádný ohňostroj by se správně neměl konat blíž než 100 metrů od nejbližšího domu. Někteří chovatelé mohou nejhoršímu předejít tím, že odeberou vejce do líhně nebo mláďata do inkubátoru, ale tím samici opět vystresují a není jisté, zda by potom znovu snůšku nebo mláďata přijala.

Pokud máte voliéry s uzavíratelným zázemím, zavřete papoušky na Silvestra co nejdříve před setměním (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

 

Světlo papouškům umožní orientovat se i během stresových situací. Přesto je dobré je během silvestrovské noci několikrát zkontrolovat. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

 

I během silvestrovské noci pomůže odměna v podobě oříšku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Péče o domácí mazlíčky

Nejlépe se s nástrahami Silvestra mohou vyrovnat majitelé domácích mazlíčků. Nejen že takoví ptáci jsou na ledacos zvyklí, ale domácnost se může na ohňostroje lépe připravit: zatáhne žaluzie, pustí nahlas rádio nebo televizi, majitel si vezme papouška k sobě a věnuje se mu. Je dobré zajistit, aby v místnosti, kde bude papoušek vypuštěný, nebyly žádné ostré předměty a věci, o které by se mohl zranit, kdyby splašeně vzlétl a chtěl někam usednout. Mimořádná opatření by měla pokračovat po celou silvestrovskou noc, i když už majitelé papouška jdou spát. V místnosti, kde se nachází papouškova klec, by mělo být rozsvíceno, nebo by zde měl být alespoň slabý zdroj světla (dětská chůvička, lampička na čtení, apod.), protože především ve městech se ojediněle „bouchá“ i v časných ranních hodinách.

ČTĚTE TAKÉ: Co s vánočním stromečkem? Dejte ho papouškům do klece nebo voliéry!

Opatrnost je na místě i na Nový rok a 2. ledna. Někteří lidé se totiž tak předzásobí zábavní pyrotechnikou, že ji nestačí během Silvestra vystřílet a snaží se to dohnat během dalších dní. Nezřídka i za světla. Zejména u voliérových ptáků by to mohlo znamenat katastrofu, o čemž se před několika lety přesvědčil i jeden známý český chovatel, který přišel o papouška za statisíce korun poté, co nějaký výrostek začal házet poblíž jeho pozemku petardy. V těchto dnech se zkrátka vyplatí být připravený a papoušky neustále kontrolovat. Silvestra si sice moc neužijete, ale předejdete tomu nejhoršímu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..