Na Ukrajině trpí i zvířata. Neziskovky se je snaží dostat ze země k dobrovolníkům i do Česka

Ruská invaze na Ukrajině působí problémy i chovatelům zvířat a majitelům domácích mazlíčků, včetně vlastníků papoušků. Obávají se o jejich zdraví a život, ale také o to, že jim nebudou moci zajistit dostatek krmiva, protože zásobování vázne a situace se den ode dne horší. Proto se například česká organizace Vegan Fighter rozhodla zorganizovat nabídky pomoci od finančních darů přes zasílání krmiva po dočasnou adopci zvířat z regionů Ukrajiny, které jsou nejvíce postižené válečným konfliktem. Do nedělního večera Vegan Fighter registroval takřka tisíc nabídek pomoci a další přibývají. Převozům zvířat z Ukrajiny do České republiky ale brání špatná bezpečnostní situace na Ukrajině a poničená infrastruktura.

„O aktuální situaci komunikujeme s několika útulky/azyly v různých oblastech. Ty nejdále na východě prožívají ostřelování, některé přišly už bohužel i o zvířata, některé mají přerušené dodávky energií a nemají vodu… V některých oblastech chybí silnice, jsou na nich sundané i navigační cedule a cestovat je jednak zakázané, jednak skutečně nebezpečné. Polská organizace @diopl uskutečnila dnes první převoz psů z blízkých oblastí, tak snad tato situace vydrží,“ informovali zástupci Vegan Fighter během nedělního večera na své oficiální stránce na Facebooku. Vyhrocená situace ale zatím nedovoluje dovážet zvířata z Ukrajiny do Česka. „To je i důvod, proč vás zatím nikdo nekontaktuje pro převozy pomoci nebo zvířat. Vážíme si vaší obrovské chuti pomáhat, musíme ale všichni vydržet, až vše situace jednoduše dovolí,“ píší představitelé Vegan Fighter dobrovolníkům z Česka.

Zoologické zahrady jsou zatím většinou v pořádku

Situace se negativně dotýká i ukrajinských zoologických zahrad. Ve čtvrtek dopadlo pět raket do charkovského Feldmanova ekoparku, nejstarší zoo na území Ukrajiny. Způsobily značné materiální škody a usmrtily několik zvířat. Zoologická zahrada v ukrajinské metropoli Kyjevu zatím nebyla válkou nijak dotčena a podle jejího ředitele Cyrila Trantina má zásoby krmiva asi na deset dní dopředu. „Kriticky potřebný počet zaměstnanců (asi 50 lidí) je neustále na místě, a to i v noci. Zoologická zahrada je pro návštěvníky uzavřena, ale péče o zvířata nekončí. Vojenské akce způsobují strašný stres na zvířatech, takže část z nich je přesunuta do vnitřních prostor a podzemních bunkrů. Veterináři sledují jejich stav a v případě potřeby poskytují sedativa,“ uvedl ředitel.

Sounáležitost s ukrajinskými zoo vyjádřila pražská zoologická zahrada. „Vůči ruské agresi jsme se již ve čtvrtek 24. února vymezili pozastavením členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), která sídlí v Moskvě a sdružuje především zařízení z někdejšího východního bloku. Tuto asociaci již dříve opustily ukrajinské zoo. Dále Zoo Praha připravuje pomoc pro rodiny ukrajinských zaměstnanců firem, které působí v jejím areálu. Až to bude možné, podpoříme rovněž ukrajinské zoologické zahrady postižené ruskou agresí,“ informovala Zoo Praha prostřednictvím svých oficiálních profilů na sociálních sítích. Státní veterinární správa ČR oznámila, že nebude u zvířat, která si na území Česka dovezou uprchlíci z Ukrajiny, vyžadovat pro vstup do země označení mikročipem a veterinární osvědčení o bezinfekčnosti.

Úvodní foto: Facebook

10 komentářů

 1. Kamil Hartoš napsal:

  Dobrý den jsem chovatel papoušků z Opavy a rád se postarám o nějaké papoušky

 2. Isabela Tomova napsal:

  Dobrý den
  Mám doma papoušky a jsem schopná poskytnout domov klidně i dočasně děkuji za odpověď můj tel. +420 606052889

 3. Miluše napsal:

  Dobrý den také mám doma papoušky a mohu poskytnout domov i dočasně papouškům.

 4. Michaela Blacka napsal:

  Dobrý den jsme chovatele papoušků a máme možnost se postarat.

 5. Lubomír napsal:

  Dobrý den. Klidně se postaráme o papousky ale taky i jaké koli zvířata. Tel. 733196667

 6. ruzena napsal:

  dobry den mam take papuska pomuzu treba dvoum ,,

 7. Radka napsal:

  Dobrý den jsme chovatelé z Ús. Kraje můžeme se postarat o par papoušků

 8. Jan Potůček napsal:

  Díky všem za ochotu připojit se k pomoci. Zítra na Ararauně vydáme článek s odkazy na konkrétní databáze dobrovolníků, kam se můžete zapsat.

 9. Jarmila Tomečková napsal:

  Pomohu, mám dvě ararauny

 10. Dan napsal:

  Také mohu poskytnout azyl několika papouskum. Jižní Čechy. Tel 603 486 815

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..