Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Belgie

UVNITŘ TABULKY – Pokračujeme v našem seriálu o pozitivních seznamech zvířat ve vybraných zemích Evropské unie, podle kterých se inspirovaly ochranářské organizace při sepisování požadavku na vznik celoevropského pozitivního seznamu zvířat. Ten by obsahoval živočišné druhy, které by bylo možné chovat v zajetí jako mazlíčky nebo v zájmovém chovu. Po Nizozemsku zůstáváme v západní Evropě. Belgie má poměrně striktní pravidla pro zájmový chov zvířat a držení domácích mazlíčků. Momentálně v zemi platí dva pozitivní seznamy zvířat pro chov v zajetí: jeden pro savce a druhý pro plazy.

Seznam povolených savců platí od 1. října 2009 a zahrnuje 43 druhů, seznam povolených plazů se uplatňuje od 1. června 2021 a obsahuje desítky až stovky druhů zvířat. Belgie ale umožňuje chovat i zvířata neuvedená na pozitivních seznamech, zájemce však musí získat individuální povolení od ministra, do jehož kompetence spadají dobré životní podmínky zvířat. Ten si nejprve vyžádá stanovisko Komise zoologických zahrad a rozhodne ve lhůtě do šesti měsíců. Podání žádosti vyjde na 60 euro a pokud je schválena, žadatel musí každoročně dokládat Službě na ochranu zvířat, kolik exemplářů vlastní a jak s nimi je nakládáno. Neměl by je přemisťovat, ani jim zhoršovat podmínky chovu. Povolení platí maximálně na dobu 10 let.

Pozitivní seznam zvířat v Belgii platný od 1.6.2021 (plazi)

Pozitivní Seznam Zvířat Bel… by Jan.Potucek

Ptáci seznam nemají, druhy CITES se ale nesmí inzerovat

Zvířata mimo pozitivní seznamy můžou chovatelé vlastnit i tehdy, pokud prokáží, že si je pořídili před datem, kdy začaly tyto seznamy platit. Taková zvířata můžou u chovatelů tzv. dožít, ale už se s nimi nesmí obchodovat a různě je přemisťovat. Pro ptáky sice pozitivní seznam neexistuje, ale národní zákony zakazují u ohrožených druhů exotických ptáků inzerovat jejich prodej (jde o ptáky spadající pod CITES, ale nikoli jen první přílohu). Pozitivní seznamy savců a plazů se mohou rozšiřovat, každý chovatel může podat ministerstvu, které má v gesci problematiku welfare, podnět pro zařazení konkrétního druhu na seznam. Žádost ale musí doložit bohatou dokumentací, že existuje dostatek objektivních vědeckých údajů prokazujících, že daný druh může chovat kdokoli.

Chovatelé, kteří získají výjimku pro vlastnictví savců nebo plazů mimo pozitivní seznamy, musí úřadům nahlašovat každou změnu bydliště. V porovnání s Nizozemskem je belgický pozitivní seznam savců výrazně širší a nechybí v něm někteří často chovaní hlodavci, jako jsou křečíci džungarští, Roborovského, Campbellovi, osmáci degu, činčily, ale také kříženci osla a koně – mezci a muly. V Belgii je povolený zájmový chov jednoho druhu klokana, ale například i psouna prériového, muflona, daňka a další spárkaté zvěře. Určité omezení je u koček bengálských, kdy musí jít minimálně o pátou generaci chovanou v zajetí, což chovatel prokáže rodokmenem daného zvířete.

Ministerstvo zemědělství: žádný pozitivní seznam zvířat pro zájmový chov v EU zatím nevzniká

Image by wirestock on Freepik

Předchozí článek

Problém Australanů s divokými kakaduy, kteří vybírají popelnice, má nečekaně jednoduché řešení

Dálší článek

Ptačí chřipka uzavřela chovatelskou burzu v Kladně, Česko má už 13 ohnisek nákazy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější