Další z bývalých poddruhů loriho mnohobarvého, který se odlišuje širokým žlutým límcem za krkem, ohraničeným červeným pruhem. Hlava je více fialovomodře proužkovaná, peří na prsou mají široký purpurově modrý okraj. Je nejvzácnějším z nově uznaných druhů loriů, kteří dříve taxonomicky spadali pod loriho mnohobarvého. Na ostrově Biak žije podle odhadů BirdLife International od 2,5 do 10 tisíc dospělých jedinců, jiní autoři udávají maximální počet čtyři tisíce exemplářů. Jedním z posledních útočišť tohoto papouška jsou pralesy na ostrůvku Supiori poblíž Biaku. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej zařadila do kategorie „zranitelný“ (VU).
Jde o monotypický druh, který nemá žádné poddruhy. Silně jej ohrožuje odlesňování ostrova Biak, ale také nelegální odchyt pro černý obchod s volně žijícími ptáky na Jávě. Ochránci přírody proto chtějí iniciovat osvětovou kampaň mezi místními domorodci. Pomoci by mělo také vyhlášení přírodní rezervace Biak – Utara.
Chov v zajetí
V zajetí patří mezi vzácnější lorie. Do Evropy se podle Vašíčka početněji dostal až v osmdesátých letech minulého století, ale u nás nebyl nikdy téměř zastoupen. Nyní jej podle Luboše Tomišky (Fauna 20/2013) chová Tomáš Horyna. Vzácný je i celoevropsky, jedním ze známějších chovatelů tohoto druhu je Francouz Phillippe Crayssac, který vlastní celý chovný kmen a pravidelně tyto ptáky úspěšně rozmnožuje.
Vůbec prvního odchovu loriho biakského v Evropě se podařilo docílit v roce 1972 J. Hubersovi. První známý dovoz na starý kontinent se datuje do roku 1943, kdy jej získala londýnská zoologická zahrada.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.