Jeden z nejčastěji chovaných druhů neofém, který je zároveň asi nejméně pestře zbarven. Oproti jiným neofémám spadá do samostatného rodu Neopsephotus, jehož je jediným zástupcem. Horní část těla má hnědavou se žlutavým lemováním pírek, prsa a břicho má růžové, křídelní krovky modré. Na čele a nad očima přechází růžová barva do modré. U samic modravý proužek na čele chybí a jsou celkově matnější. Oko má tmavě hnědé, zobák tmavě šedý, stejně jako běhák. Dorůstá délky 20 cm a hmotnosti do 50 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje v západní a střední Austrálii. Jedna část její populace pronikla i na východ země. Žije převážně ve vnitrozemí v otevřené krajině, kde se živí travními semeny. Jde o velmi hojný druh papouška, který není ohrožen. Proto je Červené knize ohrožených zařazen do kategorie „málo dotčený“ druh. Biologové ale předpokládají, že v souvislosti s ničením jejího původního biotopu se postupně stěhuje do míst, kde se dříve nevyskytovala.
Chov v zajetí
Naprosto běžný druh papouška, který je chován spíše ve voliérách. Odpovídá tomu jeho potřeba pohybu – jde o vynikajícího letce, stejně jako v případě všech neofém. Je to odolný pták, který může být celoročně ve venkovní voliéře, ale měl by mít k dispozici chráněný zálet. V době hnízdění je agresivní, proto by měly být jednotlivé páry chovány odděleně. Stejně tak by od páru měla být oddělena vyvedená mláďata, pokud se rozhodne znovu zahnízdit. Neoféma bourek dokáže v jedné sezóně hnízdit hned třikrát za sebou.
Pokud nemáte k dispozici prostorné voliéry, bourci dokáží zahnízdit i v kleci o délce jednoho metru, šířce a výšce půl metru. Není to pro ně ale ideální chovné zařízení, protože se v něm pořádně neproletí a zhoršuje to jejich kondici. Bývá chována i jako domácí mazlíček, i když neofémy obecně nepatří mezi učenlivé papoušky, kteří by dokázali dobře mluvit. Navíc je o dost živější než andulka. Existuje několik barevných mutací.
Dostupnost a cena
Běžně chovaný druh neofémy, který lze pořídit na většině ptačích burz nebo prostřednictvím chovatelské inzerce na českých webech. Přírodně zbarvení mladí ptáci se v roce 2013 prodávali za cenu okolo 400 korun, barevné mutace vyjdou i násobně dráž.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.