Jeden ze tří zástupců málo známého papouščího rodu Geoffroyus, který se v zajetí takřka vůbec nevyskytuje. Samec je zelený, na spodní části těla bledší a žlutější. Hlavu má žlutou, zespodu na krku ohraničenou šedavě fialovým límcem. Střední krovky křídelní jsou červenohnědé, vnitřní prapory letek, zejména letky loketní, jsou na okrajích bledě žluté. Spodní krovky křídelní má fialově modré, ocasní pera zelená, zespodu špinavě žlutá. Horní čelist zobáku je bledě žlutá, spodní tmavě šedá, oko bledě žluté a běhák šedavě zelený. Samice má temeno a záhlaví šedé s variabilně modrým odstínem.
Líce jsou u samic olivově šedé, hrdlo tmavě žlutozelené, týl a límec kolem zadní části krku zelené, tmavší než plášť, horní čelist zobáku mají tmavě šedou. Papoušek žlutohlavý dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 130 g. Ve volné přírodě obývá Bismarckovo souostroví a Šalomounovy ostrovy, kde je naprosto běžný. Existují dva poddruhy: papoušek žlutohlavý bismarcký (Geoffroyus heteroclitus heteroclitus) a papoušek žlutohlavý rennellský (Geoffroyus heteroclitus hyacinthinus).
Chov v zajetí
Mezi chovateli téměř neznámý druh, který se jen těžce aklimatizuje na chov v zajetí. Problém je zejména v krmivu: vyžadují tekutou stravu podobně jako loriové, jinak hynou na dehydrataci. Často odmítají pít i vodu a utíkají před deštěm. Úspěšný chovatel tohoto druhu papouška z Jihoafrické republiky zjistil, že rád konzumuje nedozrálé zelené banány, které musí být zavěšeny v celku ve voliéře tak, jak kdyby tam rostly. Nakrájených banánů si vůbec nevšímá, ale zavěšené konzumuje i se slupkou. Vycucává z nich šťávu.
Do Evropy se papoušek žlutohlavý dostal až po roce 1990 a koncem devadesátých let jej do České republiky dvakrát dovezla firma Aves Zbyňka Laubeho. V roce 1996 šlo o šest ptáků a o rok později o dalších sedm. Všichni ale uhynuli ještě v karanténě. Důvodem bylo nevhodné složení krmiva. Směs zrní by neměla tvořit víc než 10 až 20 procent denní krmné dávky. Později se už tito papoušci do Česka nedostali a vzhledem k zákazu veškerých dovozů odchytových ptáků se už do tuzemska patrně nedostanou.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.