Vývoz a dovoz papoušků a dalších zvířat a rostlin zařazených do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a planě rostoucích rostlin, z a do Evropské unie se ještě v průběhu letošního roku výrazně zpřísní. Jak vyplynulo z listopadového 77. zasedání Stálého výboru CITES, Evropská unie zavede vedle povinnosti získat pro vývoz nebo dovoz exemplářů CITES I do nebo z třetích zemí povolení od ministerstev životního prostředí ze zemí vývozu i dovozu také striktní omezení, že obchodování s exempláři CITES I bude možné pouze z chovů, které jsou registrované u Sekretariátu CITES. Vnitřního obchodování v rámci jednotného evropského trhu se omezení týkat nebude.
„Co se týká otázky zpřísnění podmínek pro vývozy CITES I druhů odchovaných v zajetí pro komerční účely, tak mohu potvrdit, že v průběhu letošního roku se v návaznosti na doporučení 77. zasedání Stálého výboru CITES očekává schválení novely nařízení Komise (ES) č. 865/2006, které bude dávat za povinnost žadatelům o (zpětné) vývozy exemplářů druhů CITES I odchovaných v zajetí pro komerční účely, aby byli zaregistrováni u Sekretariátu CITES jako odchovny těchto druhů pro komerční účely. Z pohledu EU je aktuálně tato registrace dobrovolná a aktuálně platné předpisy EU ji nepožadují jako podmínku pro vývoz exemplářů narozených a odchovaných pro komerční účely,“ uvedl na dotaz serveru Ararauna.cz ministerský rada z oddělení mezinárodních smluv ministerstva životního prostředí Ondřej Klouček.
Komerčním prodejem se míní jakýkoli prodej za úplatu
Podrobnosti o náležitostech registrace chovných zařízení u Sekretariátu CITES lze podle Kloučka nalézt v rezoluci konference CITES Resolution Conf. 12.10 (Rev. CoP15). „Ministerstvo životního prostředí aktuálně připravuje k uvedenému informaci pro chovatele a obchodníky k možnosti registrace svých chovatelských zařízení u Sekretariátu CITES. Jakmile bude připravena, budeme o tom informovat,“ slíbil Klouček. Evropská unie byla ve vývozech a dovozech exemplářů CITES I z třetích zemí dosud benevolentnější než například Spojené státy a stačily jí tzv. permity, tedy povolení vydaná ministerstvy životního prostředí vývozní a dovozní země. Ta mohli získat chovatelé, kteří prokázali legální původ prodávaných exemplářů. Nyní bude nutné obchodovat pouze mezi chovy, které jsou registrované u Sekretariátu CITES.
Za komerční prodej přitom CITES považuje jakýkoli prodej exemplářů CITES za úplatu, i v rámci tzv. zájmového chovu. Ondřej Klouček ale uklidňuje, že nové podmínky se budou týkat pouze mezinárodního obchodu, tedy vývozu a dovozu s třetími zeměmi mimo EU. „Vnitrounijního obchodu se uvedené plánované zpřísnění nedotkne, aktuální podmínky dle příslušných nařízení by měly zůstat zachovány,“ ujišťuje Klouček. Přísnější pravidla si vyžádaly členské země CITES, které nesouhlasí s obchodováním s kriticky ohroženými druhy zvířat vyváženými z EU. V tomto smyslu na listopadovém zasedání Stálého výboru CITES rezonoval případ německé Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) a její vývozy odchovaných arů škraboškových a kobaltových do Indie.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz