UVNITŘ VIDEO – Nejstarší irskou hospodu ve Withingtonu, předměstí britského Manchesteru, nově zdobí graffiti s invazními papoušky alexandry malými, kteří už desítky let obývají řadu anglických měst. V rámci streetartového projektu Withington Walls (Withingtonské zdi) je vytvořila tamní umělkyně, která si říká Peachzz. Vedle papoušků malba zachycuje také bavlník, oficiální květinu Manchesteru. Alexandři malí se už léta vyskytují zejména v jižním Manchesteru a existuje řada teorií, jak se vlastně dostali v Británii na svobodu a podařilo se jim rozmnožit až na desítky tisíc jedinců. Irská hospoda The Albert nebyla pro speciální graffiti zvolena náhodou: jde o nejstarší hospodu ve městě, která funguje nepřetržitě od poloviny 19. století.
The Albert drží ještě jeden prim: má vůbec nejstaršího hospodského v Británii. Tommymu Groganovi je 91 let a hospodu řídí téměř 40 let. Původně pochází z hrabství Mayo v severozápadním Irsku. Zdařilé graffiti má přispět k propagaci hospody i její inovaci. „Myslím, že to je úžasné a Megan (Peachzz) nás učinila těmito papoušky ještě zajímavějšími… Skutečně to na nás upřelo pozornost. Je to prostě úžasné,“ řekl Grogan serveru Manchester´s Finest. Projekt Withington Walls se snaží o revitalizaci předměstí Manchesteru prostřednictvím kvalitního pouličního umění. Za svoji existenci přispěl je vzniku více než stovky graffiti na různých místech od okenic obchodů až po bedny s inženýrskými sítěmi.
Papoušci jsou už nedílnou součástí našich životů, říká umělkyně
„Měla jsem štěstí, že jsem mohla namalovat tuto krásnou irskou hospodu, která je jednou z nejstarších staveb v oblasti a již provozuje Tommy Grogan – nejstarší hospodský, který i v 91 letech stále čepuje pivo!“ napsala autorka graffiti s alexandry malými na svůj profil na sociální síti Instagram. „Toto dílo je inspirované papoušky, kteří v současné době žijí v Manchesteru. Milovala jsem teorie a městské mýty o tom, jak se alexandři dostali do volné přírody, zvláště pak teorii, která z toho obviňovala Jimmyho Hedrixe, který je měl vypustit, nebo že ptáci ulétli během natáčení filmu v 50. letech. Přestože jsou alexandři předmětem sporů, nemají v současné době žádný významný vliv na přírodu ve Spojeném království a zůstávají zde už více než 50 let, přičemž spatřeni byli již koncem 19. století!“ uvedla umělkyně.
Odhaduje se, že v celém Spojeném království žije volně několik desítek tisíc alexandrů malých, nejvíce pak v Londýně. Ptáci si oblíbili městské parky a drží se výhradně ve městech, kde se jim daří úspěšně přežívat zimu díky přikrmování od lidí. Papoušci si zvykli létat na ptačí krmítka, kde zápasí s původními druhy ptáků, jako jsou sýkorky nebo strakapoudi. Ornitologové jsou ve vztahu k invazním alexandrům rozpolcení: část jich tvrdí, že papoušci představují konkurenci pro původní avifaunu a zejména pak pro ty druhy ptáků, které hnízdí v dutinách stromů. S nimi totiž poměrně agresivní alexandři zápasí o vhodná hnízdiště. Někteří vědci se také obávají, že by alexandři mohli mezi původními ptáky roznášet nemoci jako je cirkovirus (PBFD). Veškeré pokusy o redukci populací alexandrů malých se ale míjí účinkem, zčásti i kvůli protestům veřejnosti, která si tyto exotické ptáky oblíbila.
Úvodní foto: Manchester´s Finest