UVNITŘ GALERIE – Říkají ji Pomi, což je zkratka ze slova „Pomeranč“, a docela dobře to vystihuje barvu tohoto unikátního papouška. Pomi je totiž kříženec mezi samcem kakadua inka a samicí kakadua růžového mutace lutino. Odchovat se ho podařilo úplnou náhodou a nebyl to záměr. „Měli jsme dva liché ptáky od dvou druhů kakaduů a nechtěli jsme je nechávat samotné ve voliéře. Je to hříčka přírody úplně mimo chovnou sezónu od dvou odpadlíků. Náhoda ze třech vajec a týdne soužití,“ popisuje Milan Kršmaru, kterému se podařilo Pomi odchovat ručně a nyní to je domácí mazlíček v jeho jaroměřském domově. Brzy se ale přesune o několik stovek metrů vedle do vznikajícího Orniparku, jehož má být maskotem.
Pomi je podle analýzy DNA samička a je to velký mazel. Při návštěvě u Milana Kršmaru se nerozpakuje přiletět na hosta, kterého vůbec nezná a nechá se pohladit. „Občas je hodně otravná. Musí být úplně u všeho,“ směje se Milan Kršmaru a podotýká, že ani po tři čtvrtě roku papoušek není ještě zcela vybarvený, takže je sám zvědavý, jaké odstíny šedé a oranžové mu nakonec zůstanou. „Kříženci kakaduů vznikají i ve volné přírodě, nejenom v chovech. Známí jsou i kříženci zpěvných ptáků, brodivých, turak a dalších. Třeba u zpěvných ptáků se křížilo už od začátku chovatelství, aby se dosahovalo lepší kvality kanárů. A chůvička japonská je vlastně kříženec několika druhů panenek, ta nevznikla přirozeně,“ říká Milan Kršmaru.
Zůstane mazlíčkem, další křížení není v plánu
Ne všem lidem se totiž Pomi jako kříženec dvou zcela rozdílných druhů i rodů kakaduů líbí. Záměrné křížení druhů a vznik unikátních barevných variací kvůli výdělku je opravdu odsouzeníhodný, byť si na něm založil živobytí nejeden chovatel i zde v Česku. U Milana Kršmaru to nebyl záměr, potřeboval společnost pro lichého tříletého samce kakadua inka. Vůbec nepočítal s tím, že by ptáci v takovém věku zahnízdili. A když se ta stalo, nechtěl jediné plné vejce zničit jenom proto, že by mu potom na sociálních sítích spílali lidé, kterým je mezidruhové křížení proti srsti. Samička Pomi je, jak už bylo řečeno, domácí mazlíček a chovatel rozhodně nepočítá s tím, že by ji dále křížil s některým druhem kakadua.
„Pomi bude maskotem Orniparku. Vyžaduje lidskou pozornost a tam jí bude mít vrchovatě. Bydlíme jen kousek od areálu chystaného parku, takže to k ní budeme mít jednom kousek,“ přiblížil chovatel serveru Ararauna.cz při nedávné návštěvě budované zoologické zahrady. Ta se ve východočeské Jaroměři otevře 1. dubna a vedle papoušků nabídne na 60 druhů ptáků včetně kolpíků, kladivoušů, turak, bažantů, sov či menších dravců. V plánu jsou i pštrosi a jediným zástupcem savců bude klokan. Ornipark už má požádáno o oficiální licenci pro zoo a navázal spolupráci s australskou organizací Artemis, která se zabývá ochranou papoušků žlutoramenných a žlutokřídlých. Oba druhy bude možné vidět také v Orniparku, jehož představitelé časem plánují navštívit Austrálii a rezervaci pro tyto papoušky.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz