UVNITŘ VIDEO – Pro mnohé je tento druh papouška úplnou novinkou a před letošní aktualizací Červené knihy ohrožených živočichů od Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) o něm nikdy neslyšela. Není divu, jde o jeden z nově uznaných druhů, který se oddělil od amazónka rezavolícího (Hapalopsittaca amazonica), stejně jako amazónek Fuertesův (modrokřídlý) a černokřídlý. Z jediného zástupce rodu Hapalopsittaca se tak v roce 2014 podle nové ptačí taxonomie od Josepha del Hoya staly čtyři samostatné druhy, přičemž všechny jsou chovatelům prakticky neznámé. Rozdělení pomohlo dvěma poddruhům k lepší ochraně, protože nejprve amazónek Fuertesův stoupl v Červené knize IUCN do kategorie ohrožený (EN), a letos ho následoval i amazónek červenolící.
Je to poměrně tajemný pták, který žije dost skrytě ve vysokohorských partiích jižního Ekvádoru a severního Peru. Obývá husté lesy v místech, kde se často drží mlhy a jsou těžce prostupné. Většina divoké populace amazónků červenolících žije na ekvádorské straně hranice a tam v posledních desetiletích zmizel hned z několika lokalit. Spolehlivá data jsou však pouze z ekvádorské části regionu Selva Alegre, kde ornitologové v roce 1995 napočítali 169 ptáků. Při obdobném průzkumu v roce 2021 šlo už jen o 20 jedinců, což potvrdilo několik opakovaných expedic. Jenom v tomto konkrétním místě tak došlo během tří generací amazónků k poklesu populace o 62,5 procenta. Jedním z hlavních důvodů má být degradace přirozeného prostředí.
Druhý nejvzácnější amazónek rodu Hapalopsittaca
V Peru byl amazónek červenolící vždycky vzácný a někteří ornitologové se domnívají, že se tam vyskytuje jen sporadicky. Na druhou stranu, na peruánské straně hranice neřeší takové problémy s ničením původního biotopu těchto ptáků, a tak jsou tam vyhlídky amazónka červenolícího mnohem pozitivnější. Vypravit se za tímto papouškem není vůbec jednoduché, protože žije v nadmořských výškách 2500 až 3500 metrů. Celá populace obývá prostor o rozloze pouhých 600 km2 a odhadem čítá 1200 až 1600 pohlavně dospělých jedinců. Jde o odhad vypočítaný podle vývoje počtu jedinců ve známých a dobře monitorovaných lokalitách. Na početnost populace je amazónek červenolící druhým nejvzácnějším po amazónku Fuertesovu (modrokřídlém), u něhož se populace odhaduje na 200 až 300 pohlavně dospělých ptáků.
Další příbuzný amazónek rezavolící čítá v přírodě 2500 až 10 000 pohlavně dospělých jedinců a amazónek černokřídlý, který má největší areál výskytu, je nejčetnější. Neexistuje ani odhad početnosti jeho divoké populace, ale má to být hodně přes 10 000 jedinců. Také proto je amazónek černokřídlý zařazen v Červené knize IUCN v nejnižší kategorii nejméně dotčených druhů (LC), zatímco amazónek rezavolící je mezi potenciálně ohroženými (NT) a zbylé dva druhy jsou ohrožené (EN), i když amazónek Fuertesův (modrokřídlý) byl v letech 1994 až 2021 veden mezi kriticky ohroženými (CR). Přísná ochrana a program na jejich podporu včetně vyvěšování umělých hnízdních budek přispěl k tomu, že dnes se už jejich početnost vyšší než původně odhadovaných 200 jedinců. Zjištěn byl už na 11 lokalitách v nadmořské výšce okolo 3 000 metrů.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Natural History Museum Library, London