Protest proti zavedení celoevropských pozitivních seznamů zvířat, které by určovaly, jaké živočichy bude možné na území Evropské unie chovat v soukromí, podpořilo již 8038 Čechů. Podpisová akce, již zorganizovali chovatelé terarijních zvířat, exotického ptactva a dalších drobných zvířat, začala v červnu letošního roku a záštitu nad ní má Český svaz chovatelů (ČSCH). Podepisovat ji je možné pouze fyzicky na papírových arších a takto získané podpisy organizátoři později předají agentuře, která zvítězí v soutěži generálního ředitelství Evropské komise pro životní prostředí na realizátora studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat. Jméno této společnosti by mělo být známo na přelomu roku.
Jakmile Evropská komise určí realizátora studie, začne plynout lhůta 19 měsíců pro vytvoření tohoto dokumentu. Vybraná společnost bude muset navštívit všech 27 členských států Evropské unie a zjistit jejich názory na jednotné pozitivní seznamy zvířat. Kontaktovat bude muset také konzultanty, které Evropské komisi navrhl jednotlivé členské státy EU. Za Českou republiku se mezi konzultující společnosti přihlásily Spolek chovatelů jedovatých hadů, Zoologická a botanická zahrada Plzeň, Teraristická společnost Praha, Zoopark Chomutov, Ústřední odborná komise chovatelů exotického a okrasného ptactva při ČSCH a Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Po dobu práce na studii nebude Evropská unie přijímat žádná rozhodnutí o pozitivních seznamech zvířat.
Na protesty je ještě půldruhého roku
Reálně se tak EU bude problematikou pozitivních seznamů zabývat až od poloviny roku 2025, právě na základě doporučení, která budou vyplývat ze studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat. Celý tento čas chtějí organizátoři podpisové akce proti zavedení těchto seznamů využít pro sbírání podpisů a edukaci chovatelské i laické veřejnosti. Stále totiž existuje dost lidí, kteří o záměru několika aktivistických organizací ze západní Evropy zamezit chovu většiny druhů zvířat nic netuší. Tyto organizace nadále pokračují v lobbingu u členů Evropského parlamentu. Tuzemskou protiváhou těchto akcí jsou semináře Budoucnost zájmových chovů v České republice, které v Poslanecké sněmovně pořádá poslankyně za KDU-ČSL Nina Nováková.
Česká republika má výhodu v tom, že pozitivní seznamy zvířat odmítají nejen chovatelé, ale i ministerstva životního prostředí a zemědělství, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, řada zákonodárců i českých europoslanců a na jejich podporu nevystupují ani čeští aktivisté na ochranu zvířat. V podstatě tak je třeba zajistit, aby takový návrh neprošel v Bruselu, pokud se jím bude Evropská komise a následně Evropský parlament vážně zabývat. Z české strany bude klíčové zajistit závazné stanovisko, kterým budou vázání zástupci českých ministerstev a vyjednavači při jednání o pozitivních seznamech zvířat na evropské úrovni. Stále platí, že každá členská země EU má právo veta a veškerá nová nařízení by měla být přijímána jednomyslně všemi členy Unie.
Úvodní obrázek: Ararauna.cz