Čtyři velké ary a pět papoušků žako zabavily v loňském roce úřady českým chovatelům. Vyplývá to z veřejné aplikace Registru CITES, kterou provozuje ministerstvo životního prostředí. Žádné bližší informace o důvodech zabavení registr neuvádí, z výčtu druhů je ale patrné, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zabavila jednoho aru hyacintového, jednoho aru zeleného, dva ary červenouché a pět papoušků žako. Celkem šlo o šest samostatných případů, tři se týkaly arů (každého druhu jeden), tři pak žaků – dvakrát bylo zabaveno po jednom exempláři a jednou tři najednou. V databázi přestupků není uvedeno, odkud zabavení ptáci pochází, tedy zda byli do České republiky dovezeni z jiné země.
Oproti roku 2022 bylo zabaveno o dva papoušky více, předloni v rukou úřadů skončilo pět papoušků žako, jeden aratinga žlutý a jeden amazoňan vínorudý. Žakové patří vůbec mezi nejčastěji zabavované papoušky v České republice, což je dáno jejich přeřazením do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, k němuž došlo v roce 2016 a uplatňuje se od roku 2017. Například v roce 2021 byli čtyři z šesti zabavených papoušků v Česku právě žakové, další dva byli arové arakangy. U jednoho z žaků pak bylo doložitelné, že pochází z odchytu z volné přírody, ale nebylo možné prokázat jeho legální původ. V roce 2020 byl zabaven jeden žako a dva amazoňani fialovotemenní.
Nejhorší byl rok 2019, kdy inspektoři zabavili 112 papoušků
Velké zabavování papoušků nastalo v tuzemsku v roce 2019, kdy jich ČIŽP odebrala chovatelům dokonce 112 ve 21 samostatných případech. Byli mezi nimi i ptáci dovezení z Indonésie, konkrétně pak z Bali, například 18 loríčků červenohlavých a šest loríčků zlatouchých. Zachyceno bylo také 23 vajec amazoňanů neznámého druhu, ale i 16 arů rudobřichých, osm arů horských, pět arů červenouchých, pět arů arakang, dva arové vojenští, šest arů zelenokřídlých, sedm arů kanind či dva arové zelení. Z papoušků žako šlo „pouze“ o dva exempláře, dále o tři pyrury modrobradé, tři amazoňany žlutoramenné, jednoho amazoňana žlutokrkého, dva amazoňany fialovotemenné, jednoho amazoňana velkého, nádherného a vínorudého.
Rok 2019 byl v podstatě poslední, kdy na ČIŽP působil tým inspektorů pod vedením Pavly Říhové, který se zaměřoval na represe směřované proti chovatelům. V roce 2018 se tento tým zaměřil na papoušky žako, čerstvě zařazené do CITES I, a zabavil jich celkem 30, z toho 28 žaků velkých a dva žaky liberijské. Žádné jiné druhy papoušků v tom roce ČIŽP nezabavila. O rok dříve, kdy začala platit povinnost registrace papoušků žako, zabavila Česká republika jediného, ale také jednoho aru horského, jednoho amazoňana vínorudého, dva amazoňany rudooké a jednoho amazoňana modročelého dovezeného z Ruska. V roce 2016 šlo o 46 papoušků a mezi nimi i o pět trichů orlích a čtyři papoušky krátkoocasé dovezené z Bali, stejně jako dva lorikulové žlutoprsí a jeden eklektus různobarvý.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz