Jeden z nejméně známých a nápadných druhů arů, příbuzný ary marakány a ary žlutokrkého. Velikostí je spíš střední, dorůstá délky okolo 40 cm a hmotnosti do 300 g. Jeho zbarvení je velmi prosté, celkově je tmavě zelený, ve spodních partiích světlejší, na hlavě šedomodrý. Lysé tváře nemá oproti jiným arům bílé, ale šedé. Proto se mu také říká ara šedolící. V přírodě se vyskytuje na celkem malém území ve východním Peru a západní Brazílii.
Početní stavy divoce žijící populace arů horských se dají jen odhadovat, druh není kvůli těžce přístupnému biotopu příliš prozkoumán. Přesto byl zařazen do přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V zemích, které se připojily k CITES, podléhá každý exemplář povinné registraci.
Chov v zajetí
Přesto, že nejde o příliš známý a preferovaný druh papouška, u chovatelů v České republice je zastoupen celkem hojně. Jenom v letech 2004 až 2011 zde bylo registrováno 124 exemplářů arů horských (zdroj: ministerstvo životního prostředí, centrální registr CITES pro Českou republiku), a za roky 1997 až 2004 v samotném kraji Vysočina přihlášeno 63 jedinců (!), většinou z dovozu. Často šlo však o ptáky bez prokázání legálního původu, kteří nemohli získat výjimku ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. Vůbec prvního odchovu v tuzemsku a zároveň i na celém světě dosáhl v roce 1996 Luděk Hovorka. Zároveň šlo o vůbec první odchov na světě, přičemž v budce se objevilo i mutační hnědě zbarvené mládě.
Dostupnost a cena
Nedá se říci, že by šlo o vyloženě běžný druh, pravidelně je ale nabízen na českých inzertních webech s exotickým ptactvem. U českých chovatelů je odchováván každoročně, takže je dostupný přímo v České republice. Cena se v roce 2020 pohybovala okolo 30 tisíc korun za samce a 45 tisíc korun za samici. U ptáků nabízených za výrazně nižší ceny je třeba ověřit, zda má prodávaný jedinec tzv. eurocites a tedy je u něj prokázaný legální původ. „Bezpapíroví“ jedinci jsou nabízeni mnohem levněji formou „darovací smlouvy“, ale jejich potomci nikdy nebudou moci získat výjimku ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. Jako mazlíček nebývá ara horský příliš chován, i když povahově je na tom podobně jako příbuzný ara marakána nebo ara žlutokrký.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Brno
ZOO Ostrava
Papouščí zoo Bošovice