Možná jste před časem zachytili v médiích článek o tom, že vědci zkoušeli s ochočenými papoušky videohovory přes tablet. Živá interakce mezi dvěma papoušky přes videokonferenční hovor fungovala a nyní se stejná skupina vědců z INTERACT Animal Labu soustředila na vytvoření speciální počítačové hry pro papoušky. První testy naznačily, že pro ptáky žijící v domácnosti je to skvělé obohacení dne o další zajímavou aktivitu, informovala na svém webu americká zpravodajská televize CNN. Nyní tedy vědci pracují na tom, jak tablety ještě vylepšit pro využití pro ochočené papoušky. Prvního pokusu s hrou, kde se na displeji pohybuje červený balónek a papoušek se ho snaží zachytit zobákem, se zúčastnilo 20 ptáků, vesměs velkých druhů papoušků.
Další zajímavá stimulace pro ptáky chované v domácnosti
„Zájem ptáků o hru naznačuje, že by mohla mít potenciální přínos pro mentální stimulaci domácích mazlíčků,“ píše CNN. Problémem byla ale anatomie ptáků: všichni papoušci se snažili pohybující balónek zachytit jazykem a zobákem, přičemž měli oči velmi blízko displeji. Kvůli tomu museli natáčet hlavu nebo se stáhnout dál, aby balónek vůbec mohli spatřit. Proto vědci chtějí tablety uzpůsobit papouškům. „Mnoho zvířat v zájmovém chovu, v zoologických zahradách a domácnostech denně komunikuje s technologiemi. Vidí obrazovky, které používáme. Někdy některé používají jako hračky,“ konstatuje hlavní autorka výzkumu Rébecca Kleinbergerová, která výsledek prezentovala na konferenci Association of Computing Machinery o lidských faktorech v počítačových systémech.
Kleinbergerová pracuje jako asistent humanitních věd a hlasových technologií na Northeastern University v Bostonu. Podle jejích slov se provádí příliš málo výzkumů o tom, jak technologie ovlivňuje prožitky zvířat a jak bychom mohli potenciálně vytvořit lepší technologie pro obohacování života zvířat chovaných v zajetí. Podle známé etoložky Irene Pepperbergové by začlenění hry s tabletem do denního režimu ochočených papoušků mohlo těmto ptákům poskytnout více stimulace a nahradit tak aktivity, kterým se divocí papoušci věnují ve volné přírodě. „Divocí ptáci přes den louskají ořechy a vyloupávají potravu ze šlupek, interagují s dalšími ptáky v hejnu… Prožívají velmi vzrušující dny plné spousty různých aktivit,“ konstatuje Pepperbergová, která se profesně zabývá zejména studiem papoušků žako.
Hraní her na tabletu není zajímavé pro každého papouška
Vědci se pro potřeby studie věnovali hrám papoušků na tabletech po dobu nejvýše 30 minut denně během tří měsíců. Z dvacítky ptáků test dokončilo sedmnáct. Dva ztratili zájem o tablet a jeden vykazoval známky stresu a úzkosti. K testování docházelo v domácím prostředí mazlíčků při zachování jejich běžného denního režimu. Někteří papoušci byli naprosto přesní a klepali zobákem na cíl na displeji, jiní se zdáli být více zapojeni do interakce se svými majiteli. „Hra nebyla vytvořena pro to, aby ji ptáci používali sami, ale má jít o společnou aktivitu s jejich majiteli. Může to pomoci posílit pouto mezi lidmi a zvířaty,“ míní Rébecca Kleinbergerová. Podle Kurta Sladkeho, profesora klinické veteriny na Fakultě veterinární medicíny Wisconsinské univerzity by takové hry mohly pomoci ptákům, kteří trpí frustrací a škubou si peří, protože papoušci milují hry.
„Je však důležité si uvědomit, že tato aktivita by měla probíhat ve spolupráci majitele a papouška. Pokud byste nechali tablet papouškovi v kleci, bylo by to pro něj stejné jako nechat malé dítě s tabletem samotné po celý den,“ varuje Irene Pepperbergová. Majitelé papoušků by měli sledovat, zda u nich hra nevyvolává agresi nebo stres a poté hru přerušit. „Když si uvědomíme, jak technologie změnily lidské životy, v dobrém i ve zlém, ke ohromné, jak moc se naše životy za posledních 100 let změnily,“ říká autorka výzkumu Rébecca Kleinbergerová. „Mnoho našich výzkumů se zabývá poskytováním etického, udržitelného a smysluplného obohacení života zvířat pomocí technologií navržených přímo pro ně a jejich blaho a nikoli těm, které by měly nahradit vzájemnou interakci s lidmi, kterou ji potřebujeme poskytovat,“ dodala.
Úvodní foto: INTERACT Animal Lab