Snaha rozšířit povinné hlášení přepravy zvířat v rámci Evropské unie i mimo ni, známé pod zkratkou TRACES, na veškerý transport zahrnující i zájmové chovy, narazila na velký odpor chovatelů napříč Unií. Proti rozšíření směrnice o bezpečnosti potravin a zdraví zvířat přišlo 942 připomínek, často právě od zájmových chovatelů exotických zvířat včetně papoušků a jiného okrasného ptactva. Devět připomínek předložili i chovatelé a chovatelské organizace z České republiky. Veřejná konzultace k připravované změně probíhala do 3. dubna a nejvíc připomínek, celá třetina, přišla z Nizozemska, které je už nyní svázané řadou pravidel, jež prakticky zasahují do práv chovatelů. Více než pětinu připomínek podali Němci a pětinu Belgičané. Tři připomínky přišly i ze Slovenska.
„Požadujeme obnovení platnosti prohlášení chovatele jako validního dokladu pro přesuny týkající se zvířat v zájmových chovech. Takové prohlášení vzniká na základě přímých informací od chovatele nebo od praktického veterinárního lékaře z daného chovu a je plně relevantní k dokumentům, na jejichž základě je vydáván komerční certifikát TRACES,“ píše například Klub chovatelů bažantů, okrasného vodního ptactva a holoubků CZ, podle něhož zájmový chov představuje obecně nižší zdravotní riziko ve srovnání s komerčními velkochovy. „Proto navrhujeme, aby se požadavky na registraci, vedení záznamů a přemísťování v rámci Unie nevztahovaly na zvířata v zájmovém chovu. Taková opatření by snížila neodůvodněnou byrokratickou administrativní zátěž a rovněž by snížila náklady pro všechny zainteresované strany,“ dodal v připomínce Zbyněk Laube.
Zájmové chovy nebývají zdrojem nákazy, namítají chovatelé
Podle Michala Víta, chovatele drobných exotů a úspěšného vystavovatele pásovníků na světových šampionátech C.O.M., nemá veterinární ochrana, jejímž hlavním cílem je prevence a tlumení nebezpečných nákaz v komerčních chovech, tedy chovech hospodářských zvířat, se zájmovým chovem ptáků nic společného. „Nepamatuji si, že by v rámci České republiky byl zdrojem nebezpečné nákazy, tak jak ji chápe tato směrnice, zájmový chov ptáků. Podobná situace bude asi i v ostatních zemích EU. Rozšíření povinností, plynoucích z tohoto nařízení (TRACES apod.), z oblasti komerčních chovů hospodářských zvířat i na zájmové, nekomerční, chovy, považuji za zcela nadbytečné. A to jak pro samotné chovatele, tak i pro státní správu,“ dodal s tím, že by toto nařízení nepřispělo ke sjednocení EU.
„Omezením účasti na výstavách v jiné zemi EU, se pochopitelně omezí i možnost setkávání chovatelů různých států na těchto akcích. Nesmyslná a zbytečná administrativa také omezuje počet mezinárodních výstav a tím omezuje právo chovatelů na svobodný pohyb v EU, v rámci jejich zájmové, nekomerční činnosti. Tím jde toto nařízení proti samotné základní myšlence existence EU,“ upozorňuje Michal Vít. Podle českého Klubu chovatelů rýžovníků jde „opět o návrh nesmyslného opatření, které jen zvýší byrokratickou (pochopitelně i finanční) zátěž pro chovatele, samozřejmě ale i pro státní správu“. „Jestli někdo fakt věří, že tímto opatřením významně omezí šíření chorob zvířat, tak jeho naivita nezná mezí,“ uvádí zástupce klubu Jan Hrubeš.
„Proč raději nekontrolujete dovoz pochybných lahůdek?“
„Doporučuji napřít své úsilí například směrem ke zvýšené kontrole zboží dopravovaného přes letiště zejména západního světa. Např. celníci na letišti v Paříži odhadují, že se jim podaří odhalit cca 10 procent pašovaného bushmeatu z afrických a asijských zemí. Bavíme se mimochodem o tunách nebezpečného materiálu. Poptávka s přistěhovaleckou vlnou jen stoupá. Tam jsou opravdová rizika pro lidskou populaci. Toto připravované, ale i mnohá další opatření jsou jen špatně skrývanou snahou o konečnou likvidaci zájmového chovatelství jako takového,“ obává je Jan Hrubeš z Klubu chovatelů rýžovníků. Podle Tomáše Strachoty z projektu Birdifly.com je používání TRACES u obchodního styku je správné. „U soukromého chovu např. exotického ptactva považuji TRACES zbytečný a zbytečně zatěžující administrativu. Podle mě stačí klasické veterinární ověření,“ míní.
„TRACES nezohledňuje výstavy, které jsou vykládány právníky jako zhodnocení a tedy obchodní účel, ale třeba u exotického ptactva tomu tak není a opravdu je TRACES v tomto ohledu zatěžující jak pro chovatele, tak pro pořadatele výstavy nebo burzy a navíc zatěžuje systém, který by se měl soustředit především na hromadné překupníky, dovozce a vývozce,“ upozorňuje Tomáš Strachota, jeden z nejúspěšnějších účastníků světových šampionátů exotického ptactva za Českou republiku za poslední léta. Rovněž chovatel Ivan Hájek považuje TRACES za správný při obchodování se zvířaty. „U soukromého chovu např. exotického ptactva považuji TRACES zbytečný a zbytečně zatěžující administrativu. Podle mě stačí klasické veterinární ověření,“ přidává se k ostatním českým chovatelům.
Evropská komise má nová pravidla přijmout za dva roky
„Organizovaní chovatelé zájmových zvířat představují důležitý prvek s ohledem na dlouhodobý výběrový chov, ochranu a uchování čistokrevných plemen drobných zájmových zvířat. Značný podíl těchto čistých plemen a odrůd (patří mezi ně králíci, holubi, drůbež atd.) je ohrožen malou populací zvířat a velkou vzdáleností mezi chovateli. Tito chovatelé – organizovaní v rámci platformy Entente Européenne (EE) a specifických národních sdružení chovatelů – hrají klíčovou roli při zachování tohoto velmi cenného genofondu jako kulturního dědictví pro příští generaci občanů EU,“ upozorňuje chovatel Vlastimil Šimek. Návrh novely směrnice podle něj nerozlišuje mezi majiteli komerčních chovů a hobby chovateli.
„Přeprava malých hobby zvířat mezi hobby chovatele, výstavy zvířat apod. (zejména drůbeže) tak potřebuje stále více nadbytečných zdravotních prohlášení. Toto nadbytečné a také drahé papírování představuje významný limitující faktor pro další drobný hobby chov a ochranu zvířat. Proto je nutná revize směrnice ve prospěch organizovaných chovatelů drobných hobby zvířat,“ věří Vlastimil Šimek. Evropská komise nyní vyhodnotí všechny došlé připomínky a podle svého uvážení je zapracuje do návrhu novely směrnice týkající se TRACES. Přijetí nových pravidel Evropskou komisí se předpokládá v prvním čtvrtletí 2026. Zvýšené nároky na TRACES ale řada zemí EU uplatňuje už nyní a skončily kvůli nim některé známé chovatelské burzy, například v Nizozemsku.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz