AviMarkt Europe, který nahradil ptačí burzu ve Zwolle, končí. Kvůli evropskému nařízení

Necelé dva měsíce před tradičním únorovým termínem největší ptačí burzy v Evropě, AviMarkt Europe v nizozemském ‚s-Hertogenboschu (pokračovatele proslulých burz ve Zwolle), pořadatelé této akce oznámili, že se neuskuteční. Důvodem jsou enormně zvyšující se náklady na pořádání burzy, ale také nové evropské nařízení o zdraví zvířat. „Bohužel jsme dospěli k závěru, že už není finančně možné pořádat další ptačí veletrh jako AviMarkt Europe. Náklady na pořádání takové akce ohromně stouply,“ napsali pořadatelé v pondělí večer na své oficiální stránce na Facebooku. Jejím prostřednictvím už v polovině prosince informovali o nových podmínkách prodeje ptáků, které vyžadují nizozemské úřady. Kvůli nim svoji účast na burze odřekla řada vystavovatelů a prodejců.

„Kvůli evropskému nařízení o zdraví zvířat navíc očekáváme mnohem méně návštěvníků a vystavovatelů. AviMarkt Europe je zajímavý ptačí veletrh díky svému mezinárodnímu charakteru. Vzhledem ke všem těmto okolnostem jsme se rozhodli, že je lepší skončit na vrcholu. Není žádoucí jak pro stánkaře, tak pro návštěvníky, tak pro nás, když jsou zabavováni ptáci nebo jsou ukládány pokuty, protože nelze splnit určité požadavky,“ píší pořadatelé AviMarkt Europe. Nové evropské nařízení stanovuje podmínku, že pokud vystavovatel chce prodat ptáky zahraničnímu kupci, musí mít tito ptáci vystavený certifikát TRACES. Ten však mohou vydávat pouze kompetentní úřady, jako je nizozemský NVWA, který na to upozornil pořadatele AviMarktu.

Největší evropská ptačí burza ve Zwolle končí. Nejsou lidi, vysvětlují organizátoři

Ptáci by museli být na místě burzy už tři týdny předem

NVWA uvedl, že nové evropské nařízení bude v Nizozemsku pravděpodobně uplatňováno už pro plánovanou únorovou ptačí burzu. „Bez certifikátu TRACES nelze s dotyčnými ptáky obchodovat mezi členskými státy. Na veletrhu není možné získat certifikát TRACES, protože přítomní ptáci nemohou vyhovět evropským obchodním požadavkům. Jedním z těchto požadavků je, aby ptáci byli v registrované provozovně nepřetržitě nejméně 21 dní před odjezdem,“ vysvětlují organizátoři AviMarktu. To by znamenalo, že by ptáci určení k prodeji museli být v místě pořádání burzy nepřetržitě tři týdny před jejím začátkem. Organizátoři proto vyzvali vystavovatele, aby jim sdělili, zda jsou za takových podmínek ochotni zúčastnit se burzy a zda tyto požadavky splní.

„I přes tuto zprávu přejeme všem úspěšný rok 2023! Děkujeme za všechna ta léta, kdy se mohla tato burza konat. Jsme vděční, že jsme mohli ještě pár let pokračovat v tradici burz ze Zwolle se všemi jeho zaměstnanci. Tehdy jsme se tak rozhodli, protože si myslíme, že je důležité, aby chovatelství ptáků pokračovalo,“ dodali pořadatelé AviMarktu. Systém TRACES je integrovaný počítačový veterinární systém Evropské unie, který slouží k hlášení přemísťování zvířat a zárodečných produktů mezi členskými státy EU. Nová verze systému, nazvaná TRACES New Technology (TRACES NT), je jednou ze složek integrovaného systému pro úřední kontroly a od 16. 10. 2021 je jediným funkčním systémem pro certifikaci zásilek zvířat a zárodečných produktů v rámci EU.

Největší evropská ptačí burza v nizozemském Zwolle definitivně končí. Přesune se do ‚s-Hertogenboschu

Úvodní foto: AviMarkt Europe

1 komentář

  1. Petr Halecky napsal:

    To si volíme elitu takové nařízení může vypadnout jen z absolutního bezmozka. Ať jde celý europarlament do prdele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..