UVNITŘ GALERIE – Praha se zrovna nepyšní příliš mnoha veřejnými akcemi pro chovatele papoušků a mazlíčkáře, tedy majitele ochočených papoušků. Nemá žádnou pravidelnou ptačí burzu, pokusy o exotářské sekce teraristických burz selhaly a jedinou jistotou bývá srpnová výstava Klubu přátel exotického ptactva v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově. A už šestým rokem také setkání facebookové skupiny Papouščí fauna v Pirátí zátoce poblíž nádraží Praha – Braník. To letošní proběhlo v sobotu a nutno říct, že počasí mu přálo. Ne jako přede dvěma lety, kdy jsem se na tuto akci chystal poprvé, ale v totální průtrži mračen jsem to musel vzdát doslova pár desítek metrů od Pirátí zátoky, kterou jsem nemohl najít.
Na pomoc záchranným stanicím pro papoušky
Pirátí zátoka je vlastně volnočasové centrum, kde se dají pořádat různé veřejné akce, ale funguje i samo o sobě díky mnoha sportovním aktivitám, jako jsou motokáry, minigolf, skákací hrad nebo minišlapadla. Areál je schovaný pod železničním mostem a obehnaný lesíkem, takže je pěkně odstíněný od okolního provozu a člověk si tam ani nepřipadá jako v Praze. Zároveň je tam dost prostoru pro postavení stánků, což bylo důležité pro partnery akce – hlavním smyslem bylo nejen ukázat ochočené papoušky, ale především pomoci záchranným stanicím Laguna a Sunny Days získat finanční prostředky na provoz a péči o hendikepované a nechtěné papoušky. Obě stanice měly stánky hned u vchodu do Pirátí zátoky přímo proti sobě.
Na srazu ale nechyběl ani výrobce voliér, klecí a přenosek Alu Hobby, který je v posledním roce velmi aktivní v marketingu a jeho majitel Vladimír Trojáček osobně objíždí takovéto akce, aby potenciálním zákazníkům představil svoje řešení chovných zařízení pro papoušky. Na to, jak je Česká republika malý trh, tu máme opravdu hodně výrobců voliér, ale asi nikdo jiný není tak aktivní v komunikaci a účasti na akcích. Ostatně, na Ararauně už brzy vydáme dlouho odkládaný rozhovor o loňské novince, s níž Alu Hobby cílí na chovatele arů a dalších větších papoušků – pletivu s drátem o tloušťce 4 mm, které odolá i zobákům ary hyacintového, zeleného nebo zelenokřídlého. A představíme i některé velmi povedené voliéry, které Alu Hobby realizoval na zakázku u českých chovatelů.
Na akci se dalo koupit krmivo i chovatelské potřeby
Ale zpátky do Pirátí zátoky. Co by to bylo za chovatelskou akci, kdyby na ní chyběl prodej krmiva, granulí, brusných bidel nebo různých dřevěných hraček pro papoušky? To vše na srazu nabízel e-shop ProPapouška.cz Antonína Suchánka. Originální brusná bidla a hračky z nerez oceli pak nabízela skupina Papoušci v akci s Janou Birulovou z České Skalice, která se zabývá jejich výrobou. Kšíry pro papoušky i návod, jak je nasazovat, v Pirátí zátoce nabízela Majka Štorková s Michaelou Gambovou Štorkovou. Vlastní ochočené a mluvící papoušky na srazu vystavovali a peníze pro potřeby obou zmíněných záchranných stanic vybírali i manželé Hanusovi, správci facebookové skupiny Eklektus a přátelé s papoušky a další. Přišli ale také majitelé ochočených papoušků, kteří se zkrátka chtěli jen setkat.
A že se bylo na co koukat. Od prvních srazů tzv. volnoletců, tedy vyznavačů volného létání papoušků, uplynulo už hodně let a mezi mazlíkáři se rozšířily i druhy, které dřív nebyly coby ochočení papoušci vůbec běžní. Například Petra Benčatová přinesla do Pirátí zátoky ukázat dvě letošní samičky aratingů žlutých, na kšírách bylo možné vidět i amazónka bronzovokřídlého, záchranná stanice Sunny Days vystavovala dva ary hyacintové, ale také křížence aru miligold, což je kříženec ary ararauny a ary vojenského. Oba tyto druhy v přírodním zbarvení se na srazu také vyskytovaly. Samozřejmě nejvíc bylo arů araraun, které také bývají nejčastěji cvičené na volný let. V Pirátí zátoce se ale na volno nelétalo, protože tamní prostor je celkem malý a hledat zalétlého aru po Braníku a jiných pražských čtvrtích by bylo dost komplikované.
Zapište si termín příštího ročníku: sobota 19. července 2025
Mezi vystavenými papoušky nechyběli ani arové zelenokřídlí, ara marakána, ara kaninda či různé druhy kakaduů – například kakadu růžový nebo bílý. Ale také eklektus různobarvý, papoušek žlutotemenný, několik žaků velkých nebo amazónek bělobčichý. A z těch menších pyrurové nebo korely. Nešlo však jen o papoušky. Jeden z pořadatelů akce, Lukáš Pivoňka, přivezl na ukázku také velkého tegu argentinského a další z účastníků zase velkou suchozemskou želvu, na které se dokonce mohly vozit děti. Na to všechno dohlížel coby veterinární dohled Sebastian Franco z pražské veterinární kliniky VetExotic, který podle pořadatelů musel na konci akce dokonce zasahovat a operovat jednoho papouška ve své modřanské ordinaci. „Každopádně zraněný papoušek je v pořádku a vše dobře dopadlo,“ ujistil Lukáš Pivoňka.
Setkání skupiny Papouščí fauna se opravdu povedlo, a i když počasí přálo asi až moc, dalo se těch sedm hodin strávit příjemným povídáním i sportovními aktivitami. Za poslední měsíc to byla už druhá podobná akce v Pirátí zátoce a někteří obě setkání porovnávali a řešili, komu přišlo víc lidí. To je ale podružné. Na jednu stranu se potvrzuje fakt, že mezi mazlíkáři jsou osobní vztahy o dost komplikovanější než mezi chovateli, ale pokud jsou výsledkem dvě akce otevřené veřejnosti, na kterých se můžou zájemci o chov papoušků dozvědět důležité informace a zabrání se tím dalšímu rozšiřování počtu pacientů záchranných stanic pro papoušky, je to jenom dobře. Čili pořadatelům sobotního setkání – Lukáši Pivoňkovi, Verunce Bobkové a Veru Veronice – velký dík a jak už se mezitím objevilo na Facebooku, na příštím ročníku 19. července 2025 na viděnou!
Úvodní foto a první galerie: Jan Potůček, Ararauna.cz, druhá a třetí galerie: Lukáš Pivoňka, Verunka Bobková, Veru Veronika, Papouščí fauna