Třináct let po zabavení vajec amazoňanů jamajských a šedohlavých, která objevili celníci vídeňského letiště v zavazadlech dvou Slováků cestujících z Jamajky, se web Jamaica Observer ptá, zda jamajské úřady dostojí svým slovům, že budou požadovat návrat ohrožených ptáků zpět do vlasti. Před více než deseti lety totiž Jamajka veřejně uvedla, že podnikne veškeré kroky pro to, aby se vzácní ptáci vrátili z Rakouska zpět do země původu. Vejce zabavená na vídeňském letišti v roce 2011 putovala do vídeňské Zoo Schönbrunn, která je uměle inkubovala a vylíhla. Část ptáků chová dodnes a některé si vyměnila i s pražskou zoologickou zahradou. Jejich cena se na černém trhu v době zabavení pohybovala od 100 do 375 tisíc korun za kus.
Jamajské agentury ochrany přírody podle webu Jamaica Observer o repatriaci ptáků mlčí. Médium se začalo o papoušky zajímat poté, co Jamajka dosáhla repatriace 170 let starého muzejního vzorku obřího exempláře dvojjazyčníka jamajského ze Skotska. Co se týká vzácných amazoňanů, na vídeňském letišti bylo před 13 lety zabaveno 74 vajec, z nichž se podařilo vylíhnout 45 papoušků: 22 amazoňanů šedohlavých a 23 amazoňanů jamajských. Vídeňská zoo z nich postupně vytvořila chovné skupiny a podařilo se jí oba druhy rozmnožit, ale u amazoňanů šedohlavých zaznamenala častější úhyny (obdobně na tom byla i Zoo Praha, která tyto ptáky podobně jako ve Vídni získala od Celní správy z pražského letiště, kde byli zabaveni pašerákům).
Vrátit, nebo zaplatit za pronájem jako u čínských pand
V září 2011, pět měsíců po zabavení vajec na vídeňském letišti, obdržely jamajské úřady informace o zajištění ohrožených ptáků a ihned si tuto informaci nechaly ověřit s tím, že budou usilovat o jejich navrácení podle úmluvy CITES. Národní agentura pro životní prostředí a plánování (NEPA) a Úřad pro ochranu přírodních zdrojů (NRCA) uvedly, že kontaktovaly úředníky ve Vídni a zašlou oficiální žádost rakouskému orgánu CITES. Od té doby se ale jamajské úřady k případu nevyjadřovaly, konstatuje Jamaica Observer. Nejmenovaný vysoce postavený představitel země listu řekl, že rakouské úřady přestaly s Jamajskou komunikovat a ani pokus řešit věc přes Evropskou unii nebyl úspěšný.
Zastoupení EU na Jamajce deníku odpovědělo, že o zmíněném případu neví. Zmiňovaný vysoce postavený představitel Jamajky pro Jamaica Observer uvedl, že Jamajka by měla trvat na repatriaci zabavených ptáků, protože tito papoušci jsou podle jeho informací oblíbenou atrakcí návštěvníků vídeňské zoo. „Jamajka musí projednat s Rakouskem buď repatriaci papoušků, stejně jako se to stalo se Skotskem v případě muzejního vzorku dvojjazyčníka, nebo oficiálně potvrdit jejich vlastnictví jamajskou vládou a dospět k nějaké dohodě o peněžní kompenzaci podobné tomu, co Čína dělá s pandami,“ uvedl. Čína v rámci „pandí diplomacie“ poskytuje od roku 1984 spřáteleným zemím na základě desetiletých smluv, přičemž za každou pandu zoo platí Číně roční poplatek 500 tisíc až milion dolarů. Veškerá mláďata narozená v těchto zoo se musí do čtyř let věku vrátit Číně.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz