UVNITŘ VIDEO – Živé videokonferenční hovory přes tablet nebo chytrý telefon lákají ochočené papoušky víc než sledování dříve nahraných videí s jinými papoušky. Zjistili to vědci z Glasgowské univerzity, kteří se zabývají interakcí zvířat s počítači. Z testování vybraných ochočených papoušků v jejich přirozeném prostředí s jejich majiteli vyplynulo, že ptáci, kteří si budou moci navzájem volat prostřednictvím videohovoru nebo sledovat předem nahraná videa s jinými ptáky, budou preferovat spíše živou interakci přes videokonferenci. Závěry studie zveřejnil odborný web Phys.org a vědecký tým ji bude prezentovat i na odborné konferenci, která se bude konat 11. května v Honolulu na Havajských ostrovech.
Vznikne speciální „internet pro mazlíčky“?
Tým věnoval testování s papoušky šest měsíců a během nich se ptáci rozhodli častěji iniciovat živé hovory s jinými ptáky před sledováním dříve nahraných záběrů. Vědcům se také zdálo, že papoušci, kteří se více zapojovali do živých videochatů, trávili těmito videohovory delší čas než sledováním videí z archivu. Tyto poznatky by mohly vést k vzniku „internetu pro zvířata“, který by využívat moderních technologií pro lepší interakci mezi lidmi a jejich mazlíčky, například když majitelé zvířat nejsou doma. Výzkum je nejnovějším výsledkem spolupráce mezi vědci z Glasgowské univerzity ve Velké Británie a Northeasternské univerzity ve Spojených státech.
Předchozí velmi medializovaný výzkum, kterému se hojně věnovala i česká média, zkoumal potenciál videohovorů ke snížení osamělosti ochočených papoušků a také to, jak se tito ptáci mohou rozptýlit hraním speciálních her na tabletech. „Náš předchozí výzkum ukázal, že papoušci zřejmě těží z příležitosti mít videohovor s dalším papouškem, což by mohlo snížit jejich psychickou a fyzickou zátěž, kterou pro ně představuje život v domácnosti,“ uvedla vedoucí dřívějších výzkumů Dr. Ilyena Hirskyj-Douglasová. „Ve volné přírodě papoušci žijí v hejnech a neustále spolu interagují. Jako domácí mazlíčci jsou často chováni samostatně, což u nich může způsobit negativní chování, jako je časté přešlapování z místa na místo nebo škubání peří.“
Je to jen začátek, říkají vědci. Výzkum bude pokračovat
V novém výzkumu mohli papoušci používat tablety pro sledování předem nahraných videí nebo k živým videochatům s jinými papoušky přes Facebook Messenger. Pokud chtěli uskutečnit videohovor, vědci je naučili reagovat na zazvonění zvonku. Každý papoušek měl přístup k videohovorům během 12 testů o celkové délce 36 hodin. Během každého testu mohli uskutečnit maximálně dva hovory, které mohly trvat nejdéle tři hodiny. Šest z 12 papoušků se spojilo přes videohovor s jiným živým ptákem, zatímco dalších šest využilo možnost sledovat předtočené video s jiným papouškem. Po každém testu majitelé papoušků zaznamenali reakce ptáků a interakce se zařízením. I když se chování jednotlivých papoušků lišilo, celkové výsledky ukázaly, že ptáci dávali přednost živým videohovorům před videy z archivu.
Papoušci trávili v průměru 266 sekund živým videohovorem s jiným ptákem, zatímco u předtočených videí jen 166 sekund. Celkem pak testovaní ptáci strávili 561 minut živými videohovory a 142 minut sledováním předtočených videí. Majitelé papoušků uváděli, že se jejich mazlíčci více zajímali o živé videohovory, během nichž se často přibližovali k displeji, aby lépe viděli druhého ptáka a napodobovali jeho chování. „Jeden majitel nám řekl, že jeho papoušek rád vokalizoval s jiným živým papouškem, ale jeho zájem rychle opadl, když a jeho volání u předtočených videí nikdo nereagoval,“ uvedli vědci. Podle Dr. Hirskyj-Douglasové šlo o malou studii, z níž nelze vyvozovat žádné definitivní závěry, ale vědce podnítí k dalšímu bádání.
Úvodní foto: Glasgowská univerzita