Necelý rok po oficiálním otevření pro veřejnost ukončil svou činnost ptačí park Orni Park ve východočeské Jaroměři. Zařízení, které provozoval chovatel Milan Kršmaru s rodinou a přáteli, se loni v létě stalo opakovaně cílem vandalů, kteří vypustili část zvířat z výběhů a voliér. V září pak Orni Park postihly povodně. Poslední veřejně zmiňovanou akcí v areálu Orni Parku byly říjnové oslavy Halloweenu. Poté zmizely internetové stránky ornipark.cz, provozovatel smazal účty Orni Parku na sociálních sítích a veškerou komunikaci s veřejností. Původně přitom plánoval, že požádá ministerstvo životního prostředí o vydání licence pro provozování zoologické zahrady.
Orni Park měl naplánované tři etapy výstavby, veřejnosti se otevřel ale ve chvíli, kdy byla hotová je první. Ta zahrnovala voliéry pro menší druhy papoušků a drobné exoty, výběhy po pštrosy, ovce, králíky a morčata či velkou síťovou voliéru s jezírkem pro vodní druhy ptáků. Během druhé etapy chtěl Orni Park vystavět velkou průchozí voliéru s velkými papoušky, kteří by byli ochočení a nechali se krmit od návštěvníků směsí zrnin prodávanou v Orni Parku. Podobným způsobem můžou návštěvníci ve velkých zoo krmit připravenými pamlsky zejména domácí zvířata v dětských koutcích, ve zlínské zoo je pak velmi populární krmení rejnoků.
Blízké vztahy se Safari Parkem Dvůr Králové
Kontaktní průchozí voliéry s papoušky má například Zoo Praha přímo u Rákosova pavilonu se vzácnými druhy papoušků nebo na tzv. Zakázance, kde jde zase především o lorie. Více komerční verzi průchozí voliéry s možností vzít si papouška na ruku a krmit ho nakoupeným krmivem má Eko Park Piešťany na západním Slovensku. Tomu se chtěl Orni Park blížit a chtěl do průchozí voliéry umístit kromě jiných i papoušky ara. V třetí fázi rozvoje park plánoval využít svah v zadní části pozemku a vytvořit tam přírodní expozici. V plánu byly i voliéry pro menší druhy dravců a malý srub pro pořádání dětských zoo kroužků, které Orni Park v loňském roce spustil i tak a měl s nimi úspěch.
Bez oficiální licence pro provozování zoo ale Orni Park nemohl vybírat od návštěvníků vstupné a byl odkázán jen na dobrovolné příspěvky. Drtivou většinu nákladů na provoz i investice pokrývali zakladatelé parku ze svého, přičemž pro nikoho nebyla práce pro Orni Park zaměstnáním, ale koníčkem, kterému se věnovali při jiné práci. Například Milan Kršmaru pracuje v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, kde se stará o různé druhy ptáků. Právě ze Safari Parku získal Orni Park i některé ptáky výměnou za jiné opeřence, které dokázal od soukromých chovatelů po celé Evropě získat právě Milan Kršmaru. Web Ararauna.cz se pokoušel zástupce Orni Parku kontaktovat, ale marně.
Úvodní foto: Jan Potůček