UVNITŘ FOTO A VIDEO – Takový zájem veřejnosti asi pořadatelé ani nečekali. První výstava exotického ptactva v Pardubicích po dlouhých 34 letech přilákala o víkendu do výstavního centra Ideon tisíce návštěvníků. A to nejen ve volných dnech v sobotu a neděli, ale také v pátek, kdy se dveře netrhly se školními výpravami. Premiérovou výstavu ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy doplnila záchranná stanice Sunny Days, která v předsálí připravila vlastní stánek a také ochočené papoušky na kšírách, včetně největšího papouška světa ary hyacintového. Právě na ary, a to nejen velké, byla pardubická výstava opravdu bohatá a vyrovnala se takovým akcím, jako je olomoucká EXOTA nebo EXOTIKA v Lysé nad Labem.
400 exotů, tři čtvrtiny v bodované sekci
Bodované části výstavy se zúčastnilo 29 chovatelů s 256 jednotlivými ptáky, 11 dvojicemi a třemi kolekcemi, tedy celkem 290 ptáků. Nebodovanou část zajistilo 21 chovatelů. Ne všichni byli z východních Čech, v bodované soutěži byli účastníci i z Prahy nebo Poděbrad, v nebodované z Mladé Boleslavi či Kněžmosti. Nebodovaní ptáci obsadili 49 klecí a voliér, přičemž šlo o okolo stovky opeřenců. Drtivá většina vystavovatelů byla z pořádající ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy a Klubu chovatelů zebřiček, nechyběli ale ani vystavovatelé z Klubu přátel exotického ptactva a Českého agapornis klubu.
Jestliže pro veřejnost byla pardubická výstava „Pod křídly exotů“ otevřena od pátku do neděle, pro vystavovatele bodovaných ptáků byl klíčový čtvrtek, kdy měli plné ruce práce posuzovatelé. V Pardubicích se bodovaly nejen andulky, agapornisové nebo kanáři, ale hlavně zde probíhala 22. klubová výstava Klubu chovatelů zebřiček, která se loni konala při EXOTĚ Olomouc a předtím několik let na Výstavišti Lysá nad Labem při výstavě EXOTIKA. Sekce bodovaných ptáků v Pardubicích zabrala zhruba třetinu celé výstavní plochy a o poháry a kokardy se utkaly stovky ptáků. Nutno dodat, že vizuálně si tato bodovaná část v ničem nezadala s velkými akcemi typu BVA Masters, které proběhlo minulý týden v Belgii, a tak bylo možné za čerstva porovnat fotografie z obou akcí.
Jak dopadla bodovaná část výstavy?
Jak dopadla soutěžní část výstavy? Co se týká klubové výstavy zebřiček, letošním Mistrem klubu se stal samec mramorové šedé zebřičky chovatele Daniela Tušly, nejlepším protějškem byla samice mramotová šedá od Ivana Hájka. Vítězným párem byly černolící pastelové světlehřbeté šedé zebřičky Petra Hráčka, vítěznou kolekci čenolících šedých zebřiček měl rovněž Petr Hráček. Cenu Ing. Šobra získala samice chaecoal šedá od Daniela Tušly, který rovněž vyhrál soutěž mladých chovatelů s mramorovou šedou zebřičkou. Ve skupině drobných exotů zvítězila tmavě šedá chůvička Tomáše Osoby, mezi kanáry, eurofaunou, pěnkavovitými a kříženci barevný kanár červený achát od Ivana Hájka.
Mezi výstavními andulkami získala vítězství u barevných ptáků pardubická chovatelka Marie Foltýnová, nejlepší postavovou andulku měl Roman Hradský. Vítězného agapornise, růžohrdlého oranžovolícího D zeleného, měl a výstavě předseda ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Jiří Vojtěch. Mezi ostatními papoušky zvítězila růžová neoféma bourek od Romana Hradského. Celkem bylo vydáno 132 ohodnocení o dosaženém pořadí, přičemž se hodnotilo tzv. „šíbr“ systémem, vybíralo se tedy z každé třídy sedm nejlepších, u kterých se určovalo pořadí (kompletní výsledky v katalogu na Birdifly.com). Tímto způsobem se boduje zejména na českých výstavách, u mezinárodních akcí a také například na tuzemském otevřeném mistrovství bodovaných ptáků se naopak každý pták hodnotí počtem bodů.
11 druhů arů a jeden kříženec
Pro laickou veřejnost ale byli větším tahákem nebodovaní ptáci. Hned u vchodu do výstavních prostor se po levé straně táhla řada menších voliérek pro malé a střední druhy papoušků, kde byli k vidění například v přírodě kriticky ohrožení, ale v zajetí poměrně běžní latamové vlaštovčí, různé druhy pyrurů, amazónci, aratingy, korely, papoušci zpěvaví či agapornisové. Pravá strana patřila bodované sekci, konkrétně pak klubové výstavě zebřičkářů. Přímo proti vchodu pak na druhé straně výstavní místnosti začínaly velké voliéry s ary, konkrétně s pěkným párem arů zelenokřídlých. Vedle nich organizátoři pro porovnání umístily pár arů arakang a podobně to učinili i s kriticky ohroženými ary kaninda a podobným arou araraunou, ale také s arou vojenským a kriticky ohroženým arou zeleným.
Společně se zmiňovaným arou hyacintovým ze záchranné stanice Sunny Days tak na výstavě v Pardubicích bylo k vidění sedm druhů velkých arů a k nim ještě jeden kříženec (rovněž od Sunny Days). Nechyběly ale ani čtyři druhy malých arů: arové horští, žlutokrcí, marakány a jeden ara červenoramenný neboli „nobiliska“. Těm však pořadatelé vyčlenili menší voliéry v opačném rohu výstavní místnosti. Na velké ary navazovali amazoňané a z nich byli v Pardubicích k vidění amazoňané vějířoví, modrobradí, modročelí a oranžovokřídlí. Na své si přišli i milovníci kakaduů, Exotáři vystavili po páru kakaduů šalamounských, růžových a inka (a samozřejmě korely). V úplně zadní části výstavní místnosti se pak nacházel stánek společnosti Aluhobby s ukázkami klecí a voliér, ale i krmných pultů a dalšího příslušenství.
Před Ideonem se tvořily fronty
Poměrně velký prostor měl na výstavě i prodej ptáků doplněný o časopiseckou a knižní produkci vydavatelství Nová EXOTA. Jeho zakladatel Jan Sojka se zúčastnil i pátečního slavnostního otevření výstavy (a nedělního zakončení). Od prodejního stánku směrem k vchodu do výstavní místnosti se táhly menší voliéry se zmiňovanými menšími druhy arů, ale také s lorii čárkovanými a horskými, dvěma mladými žaky velkými, a zástupci australských druhů: papoušky kouřovými (alias horskými), červenokřídlými, Alexandřinými, nádhernými a také s mutačními alexandry malými a přírodními alexandry velkými. Naproti nim pokračovala opět bodovaná sekce, a to drobných exotů a kanárů, následně andulek a agapornisů. Na úplném závěru, naproti voliérkám s nebodovanými drobnými exoty, byla soutěžní část mladých chovatelů.
No a na samém závěru výstavy nepostradatelná tombola, která také slavila nebývalý úspěch. Na premiéru se pardubická výstava opravdu vydařila a přilákala nebývalé množství návštěvníků. Však se také před Ideonem ráno před otevřením tvořily fronty a páteční školní výpravy musely čekat, až se uvnitř uvolní prostor pro další skupinu žáků. Jen je trochu škoda, že se pardubická výstava navzájem nepropagovala s třebechovickou, která se konala v sobotu a neděli a kterou mnozí chovatelé navštívili také. Navíc v neděli probíhaly tradiční ptačí trhy v Týništi nad Orlicí. Možná by stálo za úvahu pro příště vymyslet nejen vzájemnou propagaci a zvaní na další výstavy v okolí, ale třeba také hromadný lístek na všechny tři akce, který by byl výhodnější než vstupné kupované jednotlivě.
Reportáž z letošní výstavy exotického ptactva v Třebechovicích pod Orebem přineseme zítra
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz