Kakadu inka (Cacatua leadbeateri)

Asi nejkrásnější a zároveň nejvzácnější z bílých druhů kakaduů. Celkově je lososově růžový, křídla a horní část těla jsou bílé, stejně jako ocas. Chocholka má červené a žluté pruhy (je asi nejbarevnější ze všech druhů kakaduů). Kakadu inka dosahuje délky 35 cm a hmotnosti do 400 g. Volně žijící populace těchto papoušků obývají vnitrozemí Austrálie, zejména pak na jihozápadu kontinentu.

Existují dva poddruhy: kakadu inka růžový (Cacatua leadbeateri leadbeateri) a kakadu inka rudochocholatý (Cacatua leadbeateri mollis). Druhý jmenovaný má jasnější červené pruhy na chocholce a žlutá barva na ní téměř nebo zcela chybí. V přírodě je celkem častý, proto nebyl zařazen do příloh CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin. Chov kakadu inka proto nepodléhá evidenci.

Chov v zajetí

Dříve byl vyloženě vzácný, nyní se dá spíš říci, že není mezi českými chovateli častý. Počty chovaných jedinců ale stoupají, stejně jako jejich odchovy. Je náročný na voliéry, potřebuje velký prostor a bytelná bidla i budku, protože dokáže vše rychle zničit. V době hnízdění je velmi agresivní a nesnese přítomnost jiných ptáků. Kakadu inka je dobrý společník jako ochočený mazlíček, ale vzhledem k jeho vysoké ceně jej takto mnoho lidí v tuzemsku nechová.

Dostupnost a cena

Lze jej sehnat mezi českými chovateli, ale odchovů není příliš mnoho, takže jistější je získat ptáky z dovozu. Na českém trhu se cena za jednoho ptáka v roce 2011 pohybovala od 70 tisíc korun výše. Dražší bývají samice a starší, pohlavně dospělí ptáci.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.