Unikátní lutino mutace kakadua černého, kterou z volné přírody získala do péče záchranná stanice Bonorong Wildlife Sanctuary na Tasmánii, přitahuje pozornost chovatelů vzácných barevných mutací papoušků. Ředitel stanice Greg Irons v rozhovoru pro australský zpravodajský web ABC uvedl, že se na něj obrátilo hned několik zájemců, kteří za nezvykle žlutě zbarveného papouška nabízí desetitisíce dolarů. Mutačního kakadua by rádi zařadili do svého chovu nebo ho prodali dalším zájemcům. „Je to zkrátka vzácná mutace, ale není to nic pozitivního, pokud jste pták, žijete ve volné přírodě a nechcete přitahovat predátory a další zvířata, která by vás mohla sežrat. Ani lidé se nechtějí oblékat do jasně žlutých barev,“ říká Greg Irons.
Mladou samičku kakadua nalezl dobrovolník ve špatném stavu na okraji silnice poté, co byla patrně vyhnána z hejna dalších kakaduů, aniž by se naučila sama přijímat potravu. Stanice se jí ujala ve chvíli, kdy byla na pokraji smrti. Kvůli netypickému zbarvení ji ošetřovatelé pojmenovali Tweety. „Jsme vlastně docela překvapeni, že přežila… Ve volné přírodě by se jí nedařilo dobře,“ je přesvědčen Greg Irons. Samičku se podařilo umístit do společné voliéry a dalšími přírodně zbarvenými kakaduy černými, kteří ji okamžitě přijali mezi sebe. Mezitím do stanice dorazila řada nabídek na odkup Tweety za značné obnosy peněz. „Divoká zvířata nelze prodávat a neměla by se prodávat,“ říká šéf stanice Bonorong Wildlife Sanctuary.
Vzácného kakadua se ani nepokusí spárovat
„Tweety nebude nikdy spárována se samcem, takže neexistuje žádný způsob, jak by se potenciálně mohla rozmnožit. Stanice je pro ní milé a bezpečné místo, kde na ni personál dohlíží 24 hodin denně a sedm dní v týdnu,“ konstatuje Greg Irons. Podle ekologa Erica Woehlera je to poprvé, co ve své pětačtyřicetileté ornitologické kariéře spatřil kakadua černého, který naprosto postrádá černé zbarvení. „Je to naprosto pozoruhodný pták,“ uvedl s tím, že není jasné, jak vzácná může tato mutace být. Dodal však, že není pochyb o tom, že pokud by Tweety byla vypuštěna zpět do přírody, byla by v ohrožení. „Určitě by se na ni zaměřila spousta lidí, kteří by se ji snažili odchytit pro chov nebo prodej někam do zámoří,“ míní Eric Woehler.
„Je to smutný fakt, že stále existují lidé, kteří divoce žijícím zvířatům připisují hodnotu v dolarech, aniž by si jich vážili pro jejich vnitřní hodnotu,“ dodal Woehler, podle něhož není vůbec překvapivé, že je o tak netypicky zbarveného ptáka zájem. Ředitel záchranné stanice Bonorong Wildlife Sanctuary míní, že by se Tweety mohla v zajetí dožít 50, 60 nebo dokonce 80 let. V Austrálii nejde o první případ mutačního černého kakadua spatřeného v přírodě. Dosavadní pozorování se však týkala v podstatě vždy případů leucismu, který není pro chovatele tak zajímavý, protože nemusí být dědičný. Oproti tomu Tweety jakožto kakadu mutace lutino představuje opravdovou raritu, jejíž chovatelská cena se v podstatě nedá vyčíslit.
Úvodní foto: The Mercury