Rozsáhlou sbírku 3404 ptačích vajec zabavily úřady v Austrálii poté, co v Evropě proběhla rozsáhlá operace proti sběratelům ptačích vajec obchodujících s jejím majitelem. Podle BBC se předpokládá, že australská sbírka má hodnotu 400 až 500 tisíc australských dolarů, což je v přepočtu 6 až 7,5 milionu korun. Všechna vejce byla vyfouknutá nebo vydlabaná a nechyběly mezi nimi i snůšky kriticky ohroženého tasmánského papouška latama vlaštovčího nebo vzácného albatrosa. Sbírka byla zabavena v domě majitele v Grantonu v Tasmánii začátkem července. Dvaašedesátiletého muže policie vyšetřuje na svobodě, ale očekává se, že stane před soudem kvůli porušení zákona o ochraně životního prostředí a biologické rozmanitosti.
Tasmánec čile vyměňoval vejce s evropskými sběrateli
„Podezřelý se údajně podílel na sběru ptačích vajec z volné přírody a obchodování s vejci původních australských druhů ptáků uvedených v CITES s lidmi ze zámoří,“ informoval mluvčí australského federálního ministerstva pro životní prostředí a vodního hospodářství (DCCEEW). Nyní probíhá analýza všech zabavených vajec, aby se potvrdilo, kterým ptačím druhům patří, ale předpokládá se, že půjde o vzácné a ohrožené druhy, kterým hrozí bezprostřední vyhubení. Vyšetřovatelé se domnívají, že jsou mezi nimi vejce pěvce pardalota tasmánského, který se vyskytuje pouze na tasmánském ostrovu Bruny, zmíněného latama vlaštovčího, jichž v přírodě zbývají jen poslední stovky párů nebo albatrosa šelfového.
Policejní akce na Tasmánii navazuje na rozsáhlé vyšetřování, které loni zahájily evropské úřady v souvislosti s nezákonným sběrem a obchodováním s ptačími vejci evropských druhů ptáků na mezinárodní úrovni. Proběhla řada domovních prohlídek, které vedly k zabavení více než 56 tisíc vajec. CITES odhaduje, že mezinárodní obchod s volně žijícími zvířaty dosahuje miliard dolarů ročně a týká se nejen živých zvířat, ale také produktů vyrobených z jejich peří, kůže či rohoviny. Mezinárodní úmluva o obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin se vztahuje na více než 40 tisíc druhů zvířat a rostlin a přistoupilo k ní více než 180 zemí světa včetně Austrálie i České republiky.
Majiteli sbírky hrozí mnohamilionové pokuty a vězení
Podle tasmánské ekoložky Sally Bryantové probíhal sběr vajec endemických tasmánských druhů ptáků patrně mnohem intenzivněji, než si úřady dokázaly představit. „Jsme si dobře vědomi aktivit tohoto druhu, ale bývaly používané velmi, velmi dávno. Jde o morálně, eticky i právně zkorumpované jednání,“ řekla Bryantová zpravodajskému serveru ABC News. Sbírky velikosti, která byla zabavena na Tasmánii, se podle ní dávají dohromady po mnoho let a podílí se na nich „kvalifikovaní odborníci“. Majiteli sbírky hrozí za nelegální nakládání s vejci ohrožených a stěhovaných ptáků trest odnětí svobody na sedm let, pokuta 138 600 australských dolarů (přes dva miliony korun) nebo obojí. Za jejich vývoz z Austrálie pak 10 let vězení a pokuta 330 000 australských dolarů (téměř pět milionů korun), nebo obojí.
Za držení exemplářů CITES včetně jejich vajec bez povolení pak mají australské soudy sazbu pět let odnětí svobody, pokutu 330 000 australských dolarů (pět milionů korun), případně obojí. „Nezákonné obchodování a kriminalita páchaná na volně žijících zvířatech se velmi rychle stávají hrozbou pro mnoho našich původních druhů, kterým hrozí bezprostřední vyhubení. Musíme tento hrozný obchod, při kterém jsou naše divoká zvířata chytána v přírodě a zasílána do zámoří, potlačit,“ prohlásila australská federální ministryně životního prostředí a vodního hospodářství Tanya Plibersek.
Úvodní foto: DCCEEW