Německá prokuratura odmítla obvinění deníku Guardian, že ACTP nelegálně prodává papoušky

Obvinění australské mutace britského deníku The Guardian, podle něhož německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) nelegálně prodává papoušky, které si dovezlo z Austrálie coby zoologická zahrada, se nezakládá na pravdě. Informovalo o tom veřejnoprávní Radio Berlin-Brandenburg (RBB), jemuž to ve čtvrtek 7. února sdělil prokurátor z Frankfurtu (Oder). „Podle prokuratury byly dodrženy všechny dovozní a vývozní předpisy pro papoušky. Nezáleží přitom na charitativním charakteru sdružení,“ uvedlo RBB na svém webu. Podle prezidenta ACTP Martina Gutha, který server Ararauna.cz na rozhodnutí upozornil, připravuje RBB o aktivitách ACTP rozsáhlou reportáž.
Dovoz byl legální, prodej ptáků také

„Poskytl jsem RBB rozhovor, který trval pět a půl hodiny. Brzy bude zveřejněn,“ uvedl Guth. Australská mutace deníku The Guardian obvinila ACTP z podvodu, když v žádostech o povolení k vývozu původních druhů papoušků z Austrálie uvedlo, že je zoologickou zahradou. Australská federální vláda, která vývozy zvířat ze země povoluje, podle listu sdružení zavázala, že s ptáky nebude obchodovat a umístí je do veřejně přístupné expozice. Zákaz obchodování se měl týkat i případných odchovů od dovezených ptáků. Redaktoři Guardianu ale upozornili, že ACTP prokazatelně nabízelo evropským chovatelům kakaduy hnědohlavé nebo lorie korunkové – druhy, které dosud nebyly v Evropě dostupné.

K TÉMATU: Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Vyšetřování ACTP probíhalo od 17. prosince loňského roku a začalo jen několik dní po vydání prvního ze série článků v deníku The Guardian. Sdružení hned od začátku odmítalo, že by nelegálně obchodovalo s papoušky, což následně potvrdili i zástupci orgánu CITES pro Německo. Celý spor se vede o to, zda ACTP dodrželo podmínky vývozu ptáků z Austrálie, které mu stanovila australská vláda. Ptáci neměli být určeni pro komerční chov a obchodování. Jakmile však byli dovezeni na území Evropské unie a ACTP splnilo veškeré náležitosti – prokázání legálního původu, schválení ze strany ministerstvech životního prostředí vývozní a dovozní země a přísné karantény – bylo možné podle německé legislativy tyto ptáky prodávat.

Lori konrunkový: běžný druh v Austrálii, ale v Evropě byl do doby, než jej dovezlo ACTP. prakticky nedostupný (Foto: ACTP)

Importované druhy jsou vzácné jen chovatelsky

Australští ochránci přírody a někteří poslanci nyní vyzývají ministryni životního prostředí, aby prověřila dosavadní povolení vydaná australskou stranou. ACTP si od roku 2015 dovedlo z Austrálie do Německa takřka 300 papoušků. Většinou však nešlo o ohrožené druhy, nýbrž o ptáky, kteří měli cenu pro evropské chovatele, protože se na starém kontinentu nedali vůbec sehnat nebo dosud nebyli nikdy dovezeni. Šlo například o papouška rudobřichého naretského, loríčka žlutobokého duhového nebo kakadua žlutočečelatého severního (poddruh fitzroy). To samo o sově napovídá, že v těchto případech nešlo ACTP o ochranu ohrožených druhů, ale o komerční dovozy s úmyslem ptáky rozmnožit a poté prodávat evropským chovatelům.

ČTĚTE TAKÉ: ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

Prodeje papoušků dovezených z Austrálie nepopírá ani prezident ACTP Martin Guth. Podle jeho slov na tom není nic nelegálního a legislativa to sdružení umožňuje. Ptáci mají veškerou potřebnou dokumentaci. Navíc jde o jedince odchované v zajetí, které ACTP nakoupilo od australských chovatelů za částky, které byly násobně vyšší, než je v Austrálii běžné. Sdružení ovšem v Austrálii pouze nenakupovalo. Finančně podpořilo i projekt na záchranu papoušků zemních západních, jejichž populaci tvoří posledních 140 jedinců a jejichž ochraně se významně věnuje zoologická zahrada v západoaustralském Perthu. ACTP na tento projekt věnovalo 200 tisíc australských dolarů (v přepočtu 3,4 milionu korun).

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..