Obvinění australské mutace britského deníku The Guardian, podle něhož německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) nelegálně prodává papoušky, které si dovezlo z Austrálie coby zoologická zahrada, se nezakládá na pravdě. Informovalo o tom veřejnoprávní Radio Berlin-Brandenburg (RBB), jemuž to ve čtvrtek 7. února sdělil prokurátor z Frankfurtu (Oder). „Podle prokuratury byly dodrženy všechny dovozní a vývozní předpisy pro papoušky. Nezáleží přitom na charitativním charakteru sdružení,“ uvedlo RBB na svém webu. Podle prezidenta ACTP Martina Gutha, který server Ararauna.cz na rozhodnutí upozornil, připravuje RBB o aktivitách ACTP rozsáhlou reportáž.
Dovoz byl legální, prodej ptáků také
„Poskytl jsem RBB rozhovor, který trval pět a půl hodiny. Brzy bude zveřejněn,“ uvedl Guth. Australská mutace deníku The Guardian obvinila ACTP z podvodu, když v žádostech o povolení k vývozu původních druhů papoušků z Austrálie uvedlo, že je zoologickou zahradou. Australská federální vláda, která vývozy zvířat ze země povoluje, podle listu sdružení zavázala, že s ptáky nebude obchodovat a umístí je do veřejně přístupné expozice. Zákaz obchodování se měl týkat i případných odchovů od dovezených ptáků. Redaktoři Guardianu ale upozornili, že ACTP prokazatelně nabízelo evropským chovatelům kakaduy hnědohlavé nebo lorie korunkové – druhy, které dosud nebyly v Evropě dostupné.
K TÉMATU: Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků
Vyšetřování ACTP probíhalo od 17. prosince loňského roku a začalo jen několik dní po vydání prvního ze série článků v deníku The Guardian. Sdružení hned od začátku odmítalo, že by nelegálně obchodovalo s papoušky, což následně potvrdili i zástupci orgánu CITES pro Německo. Celý spor se vede o to, zda ACTP dodrželo podmínky vývozu ptáků z Austrálie, které mu stanovila australská vláda. Ptáci neměli být určeni pro komerční chov a obchodování. Jakmile však byli dovezeni na území Evropské unie a ACTP splnilo veškeré náležitosti – prokázání legálního původu, schválení ze strany ministerstvech životního prostředí vývozní a dovozní země a přísné karantény – bylo možné podle německé legislativy tyto ptáky prodávat.
Importované druhy jsou vzácné jen chovatelsky
Australští ochránci přírody a někteří poslanci nyní vyzývají ministryni životního prostředí, aby prověřila dosavadní povolení vydaná australskou stranou. ACTP si od roku 2015 dovedlo z Austrálie do Německa takřka 300 papoušků. Většinou však nešlo o ohrožené druhy, nýbrž o ptáky, kteří měli cenu pro evropské chovatele, protože se na starém kontinentu nedali vůbec sehnat nebo dosud nebyli nikdy dovezeni. Šlo například o papouška rudobřichého naretského, loríčka žlutobokého duhového nebo kakadua žlutočečelatého severního (poddruh fitzroy). To samo o sově napovídá, že v těchto případech nešlo ACTP o ochranu ohrožených druhů, ale o komerční dovozy s úmyslem ptáky rozmnožit a poté prodávat evropským chovatelům.
ČTĚTE TAKÉ: ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii
Prodeje papoušků dovezených z Austrálie nepopírá ani prezident ACTP Martin Guth. Podle jeho slov na tom není nic nelegálního a legislativa to sdružení umožňuje. Ptáci mají veškerou potřebnou dokumentaci. Navíc jde o jedince odchované v zajetí, které ACTP nakoupilo od australských chovatelů za částky, které byly násobně vyšší, než je v Austrálii běžné. Sdružení ovšem v Austrálii pouze nenakupovalo. Finančně podpořilo i projekt na záchranu papoušků zemních západních, jejichž populaci tvoří posledních 140 jedinců a jejichž ochraně se významně věnuje zoologická zahrada v západoaustralském Perthu. ACTP na tento projekt věnovalo 200 tisíc australských dolarů (v přepočtu 3,4 milionu korun).
Úvodní foto: ACTP