Ani zrušení Názvoslovné komise České společnosti ornitologické (ČSO), ke kterému po kritice návrhu nového českého názvosloví ptáků přikročil Výbor ČSO, nedošlo ke zpětné úpravě českých názvů ptáků v internetových databázích Biolib.cz, eBird.org a Wikipedia.org. Výbor ČSO přitom ve zprávě o zrušení Názvoslovné komise vyzval k používání přechozího názvosloví od Karla Hudce a kolektivu z roku 2003. Názvoslovná komise změnila názvy u 5 288 druhů ptáků, z toho u 158 papoušků. „Česká jména ptáků byla aktualizována podle pracovního seznamu vytvořeného Názvoslovnou komisí ČSO. Aktualizace se týkala všech druhů mimo pěvce, na kterých komise stále pracuje, plus všech pěvců západopalearktické oblasti, celkem šlo o 5 288 názvů,“ informovali již začátkem letošního dubna správci databáze Biolib.
Pražská zoo se postavila do čela iniciativy, která po správcích zmíněných internetových databází požaduje návrat k původnímu českému názvosloví ptáků, dokud se nedohodne způsob, jakým budou napříště tvořeny české názvy zvířat. „Názvoslovná komise ČSO bezdůvodně zaváděla nikým nevyžádané, matoucí a naprosto zbytečné změny zavedených českých jmen řady ptačích taxonů. Zájmem Názvoslovné komise měla být stabilita názvosloví ptáků, aby nedocházelo k matení veřejnosti neavizovanými a bez diskuze s dalšími stranami nově zavedenými změnami,“ stojí v otevřeném dopise, který sestavil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s profesorem Tomášem Grimem a podepsali se pod něj zástupci pražské, brněnské a dalších tuzemských zoo.
Co tedy platí? Názvosloví od Hudce z roku 2003
„Ač byly tyto změny odmítány jak odbornou, tak laickou veřejností, došlo na základě těchto změn bez jakékoliv diskuze k přepisu ptačího názvosloví na nejvýznamnějších platformách (např. BioLib či Wikipedie). To způsobilo zmatek, vznik mnoha chyb a nekonzistenci celého názvosloví. Nové názvy nepoužívá a nebude používat žádná z níže podepsaných osob a institucí. Je tedy kontraproduktivní a matoucí, aby byly nové názvy uváděny na jakékoli veřejné platformě, byť jako synonyma,“ píší signatáři dopisu. „Názvoslovná komise ČSO odmítala reflektovat kritiku z řad dotčených zainteresovaných stran a zároveň jakkoliv komunikovat. Proto si velmi ceníme rozhodnutí ČSO zrušit komisi, k němuž došlo rozhodnutím Výboru ČSO ke dni 21. 7. 2024, a snahy o řešení nastalé nepříjemné situace.“
Zrušení komise ale podle signatářů dopisu nestačí, proto žádají provozovatele internetových databází Biolib.cz, eBird.org a Wikipedie.org, aby anulovali všechny provedené změny v názvosloví ptáků a vrátili se k zavedenému názvosloví Hudec et al. 2003. „Další lze změny provádět až poté, co budou stanovena pravidla tvorby, resp. změn českého názvosloví ptáků a vznikne názvosloví konsensuální pro všechny důležité aktéry,“ vysvětlují autoři výzvy. Pražská zoo zároveň ustavila pracovní skupinu, která by se měla zabývat otázkou vytváření nového českého názvosloví ptáků. Na starosti ji dostal kurátor chovu ptáků v Zoo Praha Antonín Vaidl, který už kontaktoval i zástupce chovatelů exotického ptactva.
Úvodní foto: screenshot eBird.org