Několik unikátních kříženců velkých druhů arů se v poslední době objevilo v chovatelských příspěvcích na sociálních sítích. Nejde jen o výsledek záměrného nebo náhodného chovu v zajetí, ale také o výsledek spáření divokých ptáků v přírodě. O případech informoval americký chovatel a ornitolog Tony Silva. V první řadě jde o vůbec první případ křížence mezi arou arakangou a aratingou zeleným, kterého odchoval Saulo Monroy z Mexika. „Otcem je mexický aratinga zelený a matkou ara arakanga. Ptáci žijí ve smíšené voliéře,“ uvedl Tony Silva. Ze zveřejněných fotografií je patrné, že voliéru neobývá pouze neobvyklý rodičovský pár, ale také další aratingové zelení a kakadu inka.
Další úplnou novinkou je aří hybrid třetí generace, kříženec mezi arou araraunou a arou Flame, což je kříženec mezi arou zelenokřídlým a arou Catalinou (kříženec ary ararauny a ary arakangy). Odchoval ho australský chovatel Peter Barnes ve spolupráci s Katherynem Taylahem. „V porovnání s arou araraunou je u něj patrná červená a oranžová barva. Je to vůbec poprvé, co jsem zaslechl o odchovu tohoto křížence a proto sdílí, jeho snímky, aby byl zdokumentovaný pro chovatelskou historii,“ uvedl Tony Silva. Nový papoušek dostal název Flamingolds, což poněkud evokuje plameňáka (z anglického „flamingos“), ale ve skutečnosti jde o složeninu názvu křížence Flame a anglického označení ararauny: Blue and Gold Macaw.
Někteří chovatelé si z křížení arů udělali byznys
Do třetice sdílel Tony Silva informaci o divokém kříženci ary arakangy a ary malého, kterého zdokumentoval Eduardo Arvelaez z venezuelského Caracasu. „Rodiče byli vyfoceni společně se svými potomky,“ komentoval Tony Silva snímek, na kterém se papoušci nechají dokrmovat na římse okna bytového domu, podobně jako to je známé o divokých araraunách žijících v Caracasu. Jeden z fanoušků Tonyho Silvy si všimnul netypického červeného čela rodičovského ary malého. „Podobné zbarvení mají i někteří zdivočelí arové malí v Miami,“ odpovídá Tony Silva. V přírodě už bylo zaznamenáno úspěšné křížení mezi ary araraunami a zelenokřídlými a společný pár tvořil i poslední přirozeně žijící samec ary škraboškového se samicí ary marakány, i když těm se nepodařilo odchovat mláďata.
Konkrétně u velkých arů existuje celá řada kříženců, a to i přes několik generací. Nejznámější je ara harlekýn, což je hybrid mezi arou araraunou a arou zelenokřídlým. Známější je také ara Ruby, kříženec mezi arou zelenokřídlým a arou arakangou. Někteří chovatelé se na křížení arů přímo specializují a vyváží je do zemí na Blízkém východě, kde je o ně velký zájem. Výjimkou nejsou ani čeští chovatelé. Statistiky vývozu exotických ptáků každoročně zachycují i vývozy kříženců arů, zejména pak do arabských zemí. Z Česka se loni vyvezli například kříženci ary ararauny a ary zelenokřídlého, tzv. ara harlekýn (do Gruzie, Bangladéše a na Srí Lanku) a ary zeleného a ary arakangy (do Indonésie).
Úvodní foto: Saulo Monroy / Peter Barnes / Eduardo Arvelaez