Jeden ze tří nejznámějších a nejčastěji chovaných velkých arů. Mezi chovateli ale není tak častý jako ara ararauna a ara zelenokřídlý. Je velmi pestře zbarvený, snad nejvíc ze všech arů. Trochu se podobá arovi zelenokřídlému, ale převažující červená barva je u něj světlejší, na temeni až oranžová, a nahá lícní oblast je úplně bez peříček. Na křídlech má výrazný žlutý pruh, který u ary zelenokřídlého chybí (arakanga však může mít na křídlech i zelená pera). Oba druhy ale mají podobně zbarvený zobák: horní čelist je okrová, ze spodu černá, dolní čelist je zcela černá.
Velikostně je arakanga podobná ararauně, dosahuje délky okolo 85 cm a váhy do 1,2 kg. Ara zelenokřídlý je o poznání větší a mohutnější. Ve volné přírodě žije na poměrně velkém území od jižního Mexika přes státy Střední Ameriky po severovýchodní část Brazílie. Existují dva poddruhy: ara arakanga středoamerický (Ara macao cyanoptera) a ara arakanga jihoamerický (Ara macao macao). První jmenovaný má větší žlutý pás na křídlech a chybí mu na nich zelená pera. Kvůli úbytku volně žijící populace byl druh zařazen do do přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).
Chov v zajetí
Poměrně častý, patří mezi tři nejčastěji chované velké ary na světě i v tuzemsku. V České republice jeho větší rozšíření mezi chovateli brání povinná registrace CITES, která u ary ararauny a ary zelenokřídlého není vyžadována. I přes to jsou jich v tuzemsku chovány stovky kusů, často i jako domácí mazlíčci. Vůbec první odchov v tehdejším Československu docílila v roce 1978 zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem.
Pro chov je důležité, aby se vzájemně nekřížily oba poddruhy arakang a zůstala zachována genová čistota. Bohužel není ojedinělé, že je někteří chovatelé kříží s jinými druhy arů, například s araraunami nebo ary zelenokřídlými. Zejména ve Spojených státech jsou takoví kříženci velmi populární, i když z hlediska dalšího chovu jde v podstatě o bastardy.
Dostupnost a cena
Bez problémů jej lze sehnat v České republice. V roce 2011 se cena pohybovala okolo 40 až 50 tisíc korun za kus. Vzhledem k tomu, že jde o druh zařazený do seznamů CITES, musí být součástí kupní smlouvy i registrační list CITES a nový majitel musí jedince evidovat na příslušném oddělení krajského úřadu v místě svého bydliště. Ara arakanga se velmi snadno ochočí a patří mezi nejčastěji chované mazlíčky z velkých arů.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Zlín
ZOO Ostrava
Papouščí zoo Bošovice