Postupný přesun chovatelských zařízení z Německa do Indie plánuje Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která drží největší počet kriticky ohrožených a donedávna v přírodě vyhynulých arů škraboškových na světě. Internetovému deníku Mongabay.com to řekl Cromwell Purchase, koordinátor vědeckých a terénních projektů ACTP, který osobně dohlíží na vypouštění arů škraboškových do brazilské Caatingy. Reagoval tak na kritiku brazilské strany, která kvůli přesunu 26 arů škraboškových a čtyř arů kobaltových do soukromé indické zoologické zahrady Greens Zoological Rescue and Rehabilitation Centre (GZRRC) ukončila s ACTP smlouvu o spolupráci. Přesun má plánovat prezident ACTP Martin Guth.
Zázemí v Indii vybudovala zoo, které ACTP poslalo papoušky
„Martin pomalu, ale jistě přesouvá své zařízení do Indie,“ cituje Purchase server Mongabay. „Má pronajatý pozemek – získal pronájem na 99 let od GZRRC. Greens Zoological Rescue and Rehabilitation Centre na tomto pozemku vybudovalo nejmodernější zařízení, dokonce lepší než zařízení, které má ACZP v Německu. Takže přesun těchto ptáků byl v podstatě přesunem z jednoho zařízení ACTP do druhého zařízení ACTP,“ dodal Purchase. Brazilská strana ale tvrdí, že k přesunu došlo za úplatu a že šlo v podstatě o komerční prodej. To ale nesouhlasí s dokumenty, které kvůli importu arů škraboškových a kobaltových do Indie vydaly německé úřady. Podle nich šlo o přesun pro vědecké účely.
„Povolení CITES, na jejich základě byli ptáci transportováni, jsou extrémně přísná. Na povoleních je uvedeno, že ptáci nejsou přemisťováni pro komerční účely. Je to speciálně pro záchranný program arů škraboškových. Takže to není tak, že by se s nimi v Indii mohlo dělat něco jiného, než je využít pro tento program,“ uvedl Cromwell Purchase, podle něhož v německém zařízení ACTP poblíž Berlína zůstávají arové škraboškoví, kteří patří brazilské vládě, zatímco všichni ptáci přemístění do Indie jsou ve vlastnictví ACTP. „Nepotřebujeme povolení brazilské strany k přesunu těchto ptáků,“ doplnil Purchase. Indická zoo GZRRC patří synovi nejbohatšího Inda a zároveň nejmovitějšího podnikatele v Asii Mukesha Ambaniho. Má ambici stát se největší zoologickou zahradou na světě.
Druhý vývoz „Spixů“ do Indie německé úřady zamítly
Po prvním vývozu arů škraboškových do Indie se zvedla vlna odporu od různých profesních organizací a situací se zabývali i účastníci loňského listopadového zasedání Stálého výboru CITES ve Švýcarsku. Výsledkem bylo doporučení, aby Evropská unie zpřísnila podmínky vývozu exemplářů CITES I do třetích zemí. Export pro komerční účely má být možný pouze ze zařízení evidovaných u Stálého výboru CITES. Kritici importu arů škraboškových do Indie navíc zjistili, že ACTP převedlo dalších 50 ptáků na soukromé chovatele a zoo v Belgii, Dánsku a na Slovensku. Z toho 29 ptáků putovalo do belgické zoo Pairi Daiza, která je zapojena do záchranného projektu arů škraboškových vedeného brazilskou stranou, ostatní skončili u soukromých chovatelů.
Ačkoli ACTP tvrdí, že šlo o bezplatné přesuny a deponace, profesní organizace v otevřeném dopise uvedly, že „německé chovatelské zařízení zjevně obdrželo značné množství peněz za převod ptáků chovaných v zajetí soukromým osobám a zoologickým zahradám“. Faktem je, že i z dohody o spolupráci mezi brazilskou vládou a ACTP vyplývalo, že část ptáků zůstává ACTP, a to včetně přesně definovaného podílu mláďat, které asociace odchová. Těch bývá každoročně okolo 60. Prezident ACTP přesuny papoušků do Indie a jiných států odůvodňoval mj. i kapacitou původního chovatelského zařízení v Německu, které je už zcela zaplněné. Žádost ACTP z jara letošního roku o přesun dalších 60 arů škraboškových do Indie německé úřady zamítly.
Úvodní foto: ACTP