Letošní rok je s ohledem na velmi mírnou a za poslední desítky let vůbec nejteplejší zimu poněkud netypický ohledně startu hnízdní sezóny papoušků. Únor byl absolutně nejteplejší za celou dobu, co se na našem území provádí měření teplot. Není divu, že papoušci chovaní ve voliérách jsou z toho zmatení a často začínají hnízdit dříve, než to je obvyklé. Často je ale třeba ptákům trochu pomoci, aby se dostali do toku. Nejlepším způsobem je změna krmné dávky a její celkové obohacení, aby papoušci dokázali rozlišit období klidu a „nouze“ od sezóny hojnosti, během které se jim vyplatí zahnízdit. Simulujeme jim tak situaci ve volné přírodě, kde je hnízdění také závislé na dostatku vhodné potravy. Čím tedy začít?
Máčené a klíčené zrní
Papoušci jsou zvyklí přijímat suchou zrninovou směs, ale na začátku hnízdní sezóny je dobré jim poskytnout máčená a klíčená semena. Směs si můžete namíchat sami z jednotlivých druhů obilovin a luštěnin, nebo se dá sehnat komerční nakličovací směs, kterou nabízí snad každý chovatelský e-shop. Do větší misky nasypeme zvolený objem směsi (pozor, počítejte s tím, že tento objem se máčením a klíčením zdvojnásobí!) a několikrát ji propláchneme studenou vodou přes sítko. Poté ji v misce zalijeme vodou tak, aby semena zůstala ponořená. Necháme je tak 24 hodin, přičemž během této doby několikrát vodu slejeme, semena opět propláchneme a zalijeme je čerstvou vodou.
Po 24 hodinách vodu slejeme, semena znovu několikrát propláchneme a necháme je už bez vody buď v misce, nebo je rozprostřeme na sítko. V téhle fázi se už můžou semena podávat papouškům jako máčená. Na klíčení si ale budeme muset počkat ještě další den nebo dva. Během této doby opět pravidelně semena několikrát za sebou proplachujeme, aby nevyschla nebo se v nich netvořila plíseň. Z tohoto důvodu můžeme při proplachování použít i trochu octa. Směs by neměla nepříjemně zapáchat. Pokud zapáchá, je v ní plíseň a semena se musí vyhodit. Naklíčená semena je třeba podávat nejpozději třetí den po zahájení klíčení. Misky s máčeným nebo klíčeným zrním je třeba z voliér odstraňovat tentýž den, kdy je papouškům předložíme, jinak opět hrozí, že se v nich vytvoří plíseň.
Vaječná směs
Většina chovatelů vaječnou směs moc dobře zná. Dnes se dají nakoupit už průmyslové směsi, které stačí nasypat do krmných misek. Já dávám přednost staré dobré vaječné směsi, kterou jsem se naučil připravovat ještě jako malý kluk podle knížky Chováme andulky od Zdeňka Vegera. Na jemném struhadle se nastrouhá jedna až dvě větší mrkve, poté na stejném jemném struhadle ještě vejce uvařené natvrdo a to vše se smíchá se strouhankou. Výsledná směs by neměla lepit a vytvářet hrudky, měla by být sypká a vlhká. Dá se do ní přidat také Calcilux či jiný přípravek na posílení vápníku s krmné dávce, což je důležité hlavně pro samice, které budou v těle vytvářet skořápky vajec. Nebo se dá doplnit i nasekaná kopřiva či jiné zelené, případně minerální a vitamínové látky typu Fertivit na podporu hnízdění.
Vaječnou směs je nejlepší zkrmit kompletně ihned po jejím dokončení, ale dá se také uchovat v chladničce do druhého dne. Víc dní bych nedoporučoval, protože pak se může začít kazit a papouškům by spíše uškodila. Pokud chcete posílit podíl vápníku ve vaječné směsi, můžete do ní rozemlít skořápku z vejce nebo nastrouhat sépiovou kost. Vaječná směs bývá pro řadu druhů papoušků základní potravou v době krmení mláďat, kdy jsou schopni za den pozřít i několik vrchovatých misek této směsi. Chovatel by s tím měl dopředu počítat. U komerčních vaječných směsí je třeba dávat pozor na způsob jejich uchování po otevření balení, protože i tyto směsi se můžou velice rychle kazit.
Kukuřice v mléčné zralosti
Další „životabudič“ v době startující hnízdní sezóny je kukuřice v mléčné zralosti. Kdo ji netrhá a nezamrazuje už koncem léta, ji může nahradit mraženými kukuřičnými zrny v mléčné zralosti z obchodu s potravinami, ale trochu se to prodraží. Zamrazené klasy nebo kolečka kukuřice nakrájená z těchto klasů necháme před podáním rozmrznout v chladničce nebo v misce s teplou vodou a poté je nakrájíme na menší části buď do ovocno-zeleninové směsi, nebo je podáváme samostatně. Papoušci tuto kukuřici milují a vyhledávají. Pokud je součástí bohatší směsi ovoce a zeleniny, zpravidla ji „vyzobají“ jako první. Neměla by ale v krmných miskách zůstávat déle než jeden den, protože potom se začne kazit.
Kukuřici v mléčné zralosti papoušci ve větší míře přijímají zejména v době krmení mláďat, takže pokud jim ji podáme na začátku hnízdní sezóny, bude jim evokovat právě hnízdění. Nutno dodat, že během krmení mláďat papoušci zkonzumují opravdu velké množství kukuřice, takže chovatel by si měl udělat dopředu zásoby do mrazáku, ideálně vždy koncem léta, dokud je kukuřice ještě měkká a obsahuje nejvíc vitamínu B. Již rozmraženou kukuřici už nikdy znovu nezamrazujte, mohly by se v ní vytvořit plísně. Rozmrazujte vždy takové množství, o kterém jste přesvědčeni, že ho tentýž den zkrmíte.
Vysoce energetické granule
Granule nepoužívá každý chovatel, a ne každý papoušek je na ně zvyklý. Jako určitý doplněk krmné dávky jsou ale dobré a ptáci je rádi zkouší konzumovat. Pro nastartování hnízdní sezóny jsou dobré tučnější a vysoce energetické granule, které jsou obvykle v e-shopech označeny jako vhodné pro hnízdní sezónu. Nesmí se to s nimi ale přehánět, protože některé samce můžou granule příliš vybudit do toku a jsou pak agresivní na samice. Granule by tedy neměly tvořit podstatnou část denní krmné dávky, spíš to je takové zpestření, aby nabízené krmivo bylo co nejbohatší. Při výběru vhodných granulí je třeba myslet na druh papouška a podle toho volit druh granulí. Nejtučnější a nejenergičtější jsou určeny pro ary a černé kakaduy, naopak třeba amazoňanům by mohly způsobit nadváhu a zhoršily by šanci na úspěšné hnízdění.
Na trhu je mnoho druhů granulí pro papoušky, které se liší nejen svým složením, ale také tvarem, velikostí a barvou. Řada druhů granulí je dobarvovaná potravinářskými barvivy, která papouškům neškodí. Někteří papoušci dávají přednost právě pestrobarevným granulím, ale většinou si zvyknou i na jednobarevné. Při skladování otevřeného balení granulí je třeba dávat si pozor na datume expirace, protože tím, že obsahují řadu tuků, se můžou velice rychle zkazit. Rozhodně by také neměly být skladovány ve vlhku. Papouškům, kteří granule odmítají, je můžete navlhčit vodou. Ostatně, někteří papoušci si sami nosí suché granule do misky s vodou, kde je potápí, aby je změkčili a teprve poté je pozřou.
Pestrý mix ovoce a zeleniny
Jestliže mimo hnízdní sezónu dáváte papouškům jen určité druhy ovoce a zeleniny, pro nastartování hnízdění je dobré tuto každodenní směs obohatit a obměňovat. Můžete ji doplnit zmiňovanou kukuřicí v mléčné zralosti, čerstvým ptačincem-žabincem nebo listy pampelišky, granátovým jablkem, papájou, mangem, kiwi a dalším jižním ovocem. Pokud mají vaši ptáci oblíbený nějaký druh ovoce nebo zeleniny, nerozpakujte jim ho nabídnout ve větším množství než obvykle. Papoušci by zkrátka měli nabýt pocitu, že všeho je dostatek, a tudíž je ten nejvhodnější čas pro hnízdění. U čerstvého ovoce a zeleniny opět platí, že by měly být téhož dne večer odstraněny, aby se nezkazily. U rozmrazovaného ovoce a zeleniny nezkonzumované zbytky znovu nezmrazujeme. Pokud je chcete ještě nějak upotřebit, můžete je nasypat slepicím nebo do krmítka divokým ptákům.
A čím startujete svoje papoušky do hnízdní sezóny vy? Podělte se o svoje názory, zkušenosti a vychytávky v diskusi pod článkem nebo na sociálních sítích. Nejzajímavější nápady rádi zveřejníme v některém z dalších článků.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz