Bakterie v naklíčeném zrní zabily 16 kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých v záchranné stanici

UVNITŘ VIDEO – Neskutečnou smůlu má chovná stanice Taroona na záchranu neofém oranžovobřichých na předměstí tasmánského města Hobart. Po roce zde došlo opět k většímu úhynu kriticky ohrožených neofém, jichž ve volné přírodě přežívá necelá dvacítka. Zatímco začátkem loňského roku zde sežraly 14 neofém oranžovobřichých krysy, začátkem letošního roku uhynulo 16 ptáků na bakteriální infekci způsobenou špatně dezinfikovanou nakličovací směsí. Příčinou byla bakterie Pseudomonas aeruginosa, která se podle docenta Davida Phelana z Univerzity Sydney přemnožila v nakličovaném zrní. Zahynulo 11 dospělých a pět mladých ptáků.
Phelan byl australskou vládu určen k prošetření případu. Podle jeho slov záchranná stanice nepochybila, protože její postup při přípravě naklíčené směsi zrní byl správný: pro čištění osiva ale použila dezinfekční přípravek, vůči němuž byly bakterie rezistentní. „Problém se v zásadě scvrknul na způsob, jakým byla naklíčená semena dezinfikována kvůli prevenci před bakteriální infekcí,“ citoval Phelana zpravodajský web ABC News. Krmení naklíčenou směsí zrní a luštěnin je mezi chovateli běžné, zvláště pak v hnízdním období. „Důvod, proč se to dělá, je změna složení živin v semenech, snadnější stravitelnost a nutriční vyváženost,“ vysvětlil Phelan.

Postup nakličování byl bezchybný

Semena se na noc namočí ve vodě a poté se voda slije a semena se nechají v teple několik hodin až jeden den klíčit. „Během této doby se zvyšuje potenciál růstu bakterií, zatímco semena klíčí,“ uvedl David Phelan. Proto se nakličovaná směs proplachuje vodou s dezinfekčním přípravkem. Bakterie, která zabila 16 neofém oranžovobřichých, se ale vůči použitému dezinfekčnímu prostředku stala rezistentní. A tak i když personál chovné stanice Taroona směs pravidelně proplachoval vodou s dezinfekcí, ve skutečnosti se v ní dále množily bakterie. „Nedošlo absolutně k žádné chybě na straně personálu, bylo to prostě o tom, že si organismus vyvinul rezistenci vůči tomuto konkrétnímu dezinfekčnímu přípravku,“ vysvětlil Phelan.

K TÉMATU: Neofémám oranžovobřichým zvoní hrana: zimu přežily jen čtyři samice a 11 samců

Stanice po této nešťastné události začala používat pro proplachování nakličované směsi jiný dezinfekční prostředek, který se ukázal být účinný při ničení bakterií Pseudomonas. Podle Erica Woehlera z organizace BirdLife Tasmania je důležité, že tasmánská vláda dala na radu odborníků a nechala si vyhodnotit důvody úhynu extrémně vzácných ptáků od experta. „Když si uvědomíte, o jak kriticky ohrožený druh jde, že ve volné přírodě zbývá méně než 20 ptáků, je nesmírně důležité, aby vláda přijala celosvětově osvědčené postupy při záchraně tohoto druhu, aby zajistila, že nevyhyne,“ uvedl Woehler. Vyšetřující zpráva Davida Phelana by měla být podle Erica Woehlera zpřístupněna veřejnosti.

V přírodě je 17 neofém, v zajetí jich žije 366

Bakterie Pseudomonas aeruginosa zabíjela i mezi volně žijícími neofémami oranžovobřichými. Na jejich jediném hnízdišti Melaleuca na Tasmánii jí podlehla tři letošní mláďata. Potvrdilo to tasmánské ministerstvo životního prostředí. Podle mluvčího tasmánské vlády resort přijal řadu opatření, aby snížil riziko nákazy mezi ptáky v divoké populaci. Taroona za poslední léta zažila hned několik úhynů neofém oranžovobřichých. Kromě dvou zmíněných případů ze začátku letošního a loňského roku došlo k podobnému incidentu ještě v roce 2013, kdy kočka, která narušila pletivo voliéry, natolik vylekala dvě mláďata neofém oranžovobřichých, že se čerstvě vylétnutá ptáčata zabila o stěnu voliéry.

ČTĚTE TAKÉ: Ještě to není ztraceno, věří ochránci neofém oranžovobřichých. Jsou připraveni přikrmovat mláďata

Vybraná mláďata neofém oranžovobřichých odchovaná v zajetí vypouští ochránci přírody do volné přírody, aby posílili divokou populaci tohoto papouška. Jenom v hnízdní sezóně 2016/17 šlo o 23 jedinců. Reintrodukce neofém je ale velmi těžká, protože ptáci odchovaní v zajetí nemají návyky divokých ptáků, kteří na zimu migrují z Tasmánie přes moře do jižní Austrálie, aby se na jaře vrátili zpět na Tasmánii vyvést mláďata. Na začátku letošní hnízdní sezóny se na jediné známé hnízdiště neofém oranžovobřichých vrátilo jen 17 ptáků. Naopak záložní populace v zajetí se neustále rozrůstá. Zatímco v roce 2012 šlo o 196 ptáků, letos chovají tři záchranné stanice v Austrálii a na Tasmánii 366 neofém oranžovobřichých. Nejvíce jich má tasmánská Taroona, celkem 161.

Úvodní foto: Tasmania Parks and Wildlife Service
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..