UVNITŘ VIDEO – Neúspěšné pokusy o přirozený odchov mláděte ary hyacintového pod rodiči mají za sebou dvě české zoologické zahrady. V loňské chovné sezóně je zaznamenaly Zoo Praha a Zoo Ústí nad Labem. Jak uvádí v nedávno zveřejněných výročních zprávách za loňský rok, chovatelé se rozhodli mláďata ponechat rodičům a pokusit se o přirozený odchov. V Praze se tak stalo po několikerém umělém ručním odchovu mláďat, v ústecké zoo se mládě ary hyacintového vylíhlo vůbec poprvé. „Chovnému páru se vylíhlo jedno mládě, bohužel nezkušenost obou rodičů zapříčinila nezdar v odchovu. Podobný scénář jsme zaznamenali i u arů červenouchých. Pro oba páry je však vylíhnutí vlastního potomka cennou zkušeností,“ uvádí Zoo Ústí nad Labem ve své výroční zprávě.
Pražská zoo odchovává ary hyacintové od roku 2021, dosud však spoléhala na ruční odchov. Hned první rok se jí podařilo odchovat dvě mláďata, samičky. Inkubace probíhala pod rodiči, ti se ale následně o mláďata nestarali, a tak jim byla odebrána k umělému odchovu. Úspěšný odchov zoo zaznamenala i v dalších letech, loni pak chovatelé zkusili štěstí s přirozeným odchovem. „Vylíhnuté mládě arů hyacintových jsme ponechali pod rodiči, kteří bohužel svou rodičovskou úlohu nezvládli,“ konstatuje pražská zoo ve zprávě o hospodaření za rok 2023. Nicméně chov zdárně pokračuje i letos, mezi jarními přírůstky Zoo Praha na svém webu uvádí bez dalších podrobností vylíhnutí jednoho mláděte, k němuž došlo 30. dubna. Chovný pár se nachází v zázemí zoo, druhý pak zoo vystavuje v Rákosově pavilonu.
Papouščí úspěchy v Rákosově pavilonu
Právě Rákosův pavilon se loni stal poprvé dějištěm úspěšného odchovu některých vzácných druhů papoušků. Konkrétně šlo o amazoňany jamajské a papoušky patagonské chilské. Na úspěšný odchov pak zoo čeká u arů kobaltových, u nichž došlo k přepárování ptáků ve veřejné expozici v Rákosově pavilonu (zmizel pták s oškubanou hlavou). Oba modré druhy arů spolu v Rákosově pavilonu sousedí, takže návštěvníci můžou porovnat rozdílné zbarvené, tvar a barvu okruží oka i velikosti. Chovný pár arů hyacintových v pražské zoo tvoří zdravý samec a částečně hendikepovaná samice, která přišla do zoo s poraněnou nohou a ošetřovatelé pro ni museli připravit speciální vybavení voliéry. I takto postižený pták ale úspěšně snáší a dokáže inkubovat vejce.
Ary hyacintové se v České republice zatím podařilo rozmnožit třem zoologickým zahradám. Vůbec první byla Zoo Dvůr Králové nad Labem, která odchovala mládě pod rodiči již v roce 1990 a poté ještě několikrát. Dnes byste už ale ary hyacintové v královédvorské zoo hledali marně, po úhynu chovného samce se samice přesunula do zlínské zoo a ve Dvoře Králové navíc došlo k výrazné změně koncepce v chovu zvířat, takže se již delší dobu soustředí výhradně na africkou faunu. Úspěšný odchov arů hyacintových, dokonce pod rodiči, před časem oznámila také zlínská zoologická zahrada, která se může pochlubit největším počtem těchto papoušků ze všech tuzemských zoo. Chovem arů hyacintových se zabývají také zoologické zahrady v Ostravě, Liberci, Jihlavě a Plasích na Plzeňsku.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz