Amazoňan jamajský (Amazona collaria)

Vzácnější a dražší druh amazoňana, který se v chovech příliš nevyskytuje. Celkově je zelený, spodní část těla je bledší a žlutější. Peří na hlavě, s výjimkou čela, má černé lemování. Čelo a proužek u oka jsou bílé, přední část temene tmavě modrá. Uzdička a horní líce světle modré, příuší šedavě modré se zeleným odstínem, hrdlo a krk po stranách růžové. Oko je hnědavé, běhák růžový. Dorůstá délky 28 cm a hmotnosti do 260 g.

Ve volné přírodě žije pouze na Jamajce, divoká populace se odhaduje na 10 tisíc jedinců a klesá. Přesto se na něj nevztahuje mezinárodní úmluva CITES, jež zakazuje jejich odchyt a obchodování s ptáky v zajetí. Je častým terčem pytláků a překupníků.

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný druh, vyskytuje se ale v kolekcích několika českých chovatelů a také v pražské zoologické zahradě, kam byli deponováni ptáci zabavení pašerákům. Není náročnější než jiné druhy amazoňanů, jde o středně hlučné papoušky, kteří se chovají podobně jako příbuzný amazoňan kubánský. Dá se ochočit, ale má omezené schopnosti k mluvení.

V České republice jej odchoval Jan Nedělník na Kroměřížsku a také pražská zoologická zahrada (naposledy v roce 2011). Počty párů chovaných v tuzemsku jsou velmi omezené, protože jde o velmi drahého papouška.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh. Výjimečně lze sehnat mláďata z tuzemských odchovů, málokterý chovatel si je ale může dovolit. Jejich cena totiž vysoce přesahuje 100 tisíc korun za jedince. Chovné páry vyjdou i na 300 tisíc korun a více. Lze jej chovat jako domácího mazlíčka, v tuzemsku jej tak ale zřejmě nikdo nechová.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha – mimo veřejné expozice
ZOO Ostrava
ZOO Hodonín
Papouščí ZOO Bošovice


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..