Po více než třetině století se do Pardubic vrátí výstavy exotického ptactva. Premiéru pro letošní rok připravuje základní specializovaná organizace Českého svazu chovatelů Exotáři Východní Čechy. Výstava se uskuteční od 20. do 22. září v prostorách výstavního a společenského centra Ideon (bývalý plavecký areál). Třídenní akce nabídne ukázky zájmového chovu papoušků a dalších exotů, ale také bodovanou část výstavního ptactva. Opeřenci obsadí celkem 48 voliér a klecí a dalších až 320 bodovacích klecí pro soutěžní část výstavy. Výstavní fundus si pořadatelé připravují sami již od loňského roku a na výrobu klecí a voliér dokonce získali podporu od Pardubického kraje.
Materiál na klece a voliéry organizace výhodně zakoupila od společnosti Alu Hobby, která se specializuje na výrobu chovných zařízení pro ptáky a další zvířata. Na loňské mezinárodní výstavě EXOTA Olomouc představila zcela novou voliéru s pletivem o šířce drátu 4 mm pro chovatele arů a dalších velkých papoušků (server Ararauna.cz o této novince brzy přinese rozhovor). Veškerá výroba klecí a voliér probíhá svépomocí v bývalé prodejně smíšeného zboží v Rozběřicích na Královéhradecku, kterou východočeští Exotáři získali do pronájmu a skladují v ní nejen materiál a hotové klece a voliéry, ale také krmivo pro exoty, které si členové hromadně objednávají z Holandska.
Poslední pardubická výstava byla v roce 1990 v Hronovické
Výstavy exotického ptactva měly v Pardubicích tradici v osmdesátých letech minulého století, kdy je pořádala tehdejší ZO ČSCH Pardubice (dnes již zaniklá organizace). Konaly se v kulturním domě Hronovická v centru města až do roku 1990, kdy se chovatelská organizace rozpadla. Východočeští Exotáři původně usilovali o návrat výstavy právě do Hronovické, ale centrum Ideon nabídlo vhodnější prostory za příznivějších podmínek. Místo je vhodnější i z hlediska návštěvníků, protože před pardubickým Ideonem je poměrně velké parkoviště, kdežto u Hronovické nebylo možné zaparkovat. Organizátoři počítají s tím, že první den výstavy věnují zejména školám a školkám, pro které připraví zdarma odborný výklad.
Součástí výstavy má být i promítání naučných filmů a fotografií z největšího papouščího parku na světě Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, z chovného zařízení německé Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která se zasadila o návrat ary škraboškového do volné přírody, a také z australského záchranného centra Kaarakin, které se specializuje na péči o poraněné černé druhy kakaduů. V rámci výstavy bude možné nakoupit papoušky a další exoty, krmivo a chovatelské potřeby a také klece, voliéry a materiál na jejich výrobu. Pořadatelé zatím hledají pro výstavu vhodný název, pod kterým by se v případě úspěchu letošního ročníku konala i v dalších letech.
Úvodní foto: IDEON Pardubice