Chovatelé z Pardubicka a Hradecka zakládají organizaci Exotáři Východní Čechy. Ustavující schůzi mají 6. dubna

Novou organizaci pro milovníky exotického ptactva zakládají chovatelé z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Sdružení ponese název Exotáři Východní Čechy a bude organizované pod Českým svazem chovatelů. Ustavující schůzi bude mít nová organizace v sobotu 6. dubna 2019 na Merklově statku ve Skaličce u Hradce Králové, po tradičním jarním setkání chovatelů severovýchodních Čech. Zájem o vstup do organizace předběžně vyjádřila zhruba dvacítka chovatelů z Hradecka a Pardubicka, hlásit se však mohou chovatelé z celých východních Čech i mimo tento region. Na ustavující schůzi dojde k volbě členů vedení, kontrolní komise a jednatele organizace.
Celý název nové organizace bude ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Hlásit se do ní mohou nejen chovatelé papoušků, ale také drobných exotů, plodožravého a hmyzožravého ptactva, okrasných kachen a dalších ptáků. Přípravný výbor organizace tvoří Jiří Vojtěch, Jiří Stejskal, Jan Potůček, Dana Havelková, Jaroslav Němec, Aleš Flekač a Jiří Mach. Exotáři Východní Čechy chtějí prosadit a zakotvit do českého výstavnictví běžné evropské standardy, jako je odpovídající enrichment vystavovaných opeřenců, tedy minimální rozměry klecí a voliér a maximální počty ptáků v nich, zajistit základní životní potřeby pro vystavované a prodávané ptáky, základní hygienická pravidla na výstavách a burzách či stálý veterinární dozor na burzách a výstavách.

Chovatelé chtějí podporovat mládež

Důležitým bodem program organizace bude informační a propagační činnost o chovu exotického ptactva za účelem získávání nových členů z řad mládeže. Organizace založí vlastní webové stránky a bude vyvíjet publikační činnost v odborných časopisech a webech, ale také ve všeobecných a regionálních médiích. S tím souvisí i ambice Exotářů Východní Čechy s obnovením regionálních výstav exotického ptactva v Pardubicích či Hradci Králové. Organizace bude také pořádat pravidelné přednášky našich i zahraničních chovatelů s tématikou související se životem ptactva ve volné přírodě, ale i v omezených podmínkách chovu v zajetí a záchranou ohrožených druhů.

K TÉMATU: Ve Skaličce u Hradce Králové se 6. dubna posedmé sejdou chovatelé exotů. Přednášet bude Martin Papač

Exotáři Východní Čechy plánují organizovat zájezdy s chovatelskou tématikou, ale i vzájemné návštěvy u svých členů, především s mládeží, která se tak bude moci inspirovat pro vlastní chov. V rámci práce s dětmi a mládeží nabídne spolupráci chovatelským kroužkům při domech dětí a mládeže, nebo základních školách. Organizace také bude podporovat záchranné programy zaměřené na zachování a posílení populací ohrožených druhů exotických ptáků (udržování populací v zajetí; spolupráce s organizacemi, které chrání dané druhy v místě jejich přirozeného výskytu, případně zapojení do reintrodukčních programů).

ČTĚTE TAKÉ: Veronika Milerská: Plánuji ordinaci pro papoušky, zatím mám výjezdní ambulanci pro východní Čechy

Exotáři Východní Čechy rovněž chtějí navázat spolupráci s Východočeskou pobočkou České společnosti ornitologické, Zoologickou zahradou Dvůr Králové nad Labem, případně Záchrannou stanicí a ekocentrem Pasíčka v Boru u Skutče. Spolupracovat chce i s dalšími spolky obdobného zaměření a aktivně působit na majitele domácích mazlíčků, aby zajistili patřičné životní potřeby svým chovancům. Zájemci o členství v nové organizaci se mohou hlásit Jiřímu Vojtěchovi na e-mailu C.alba@seznam.cz nebo telefonu 603 881 884. V blízké budoucnosti organizace zprovozní vlastní internetové stránky se všemi základními informace a kontakty.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..