Přes půl zeměkoule pronásledovali brazilští vyšetřovatelé pašeráky, kteří začátkem letošního roku odchytili z volné přírody 12 arů kobalových a 17 drápkatých opiček lvíčků zlatých. Pro pašování si gang zvolil poměrně netradiční dopravní prostředek: plachetnici. Na ní se pašeráci se zvířaty přepravili přes Atlantický oceán do Afriky, přesněji pak do středoafrického státu Togo. „Neobvyklý způsob přepravy způsobil, že zvířata byla v kritickém stavu, trpěla stresem a byla zanedbaná,“ konstatuje zpravodajský server LatinAmericanPost.com, který o případu informoval. Klece byly podle očitých svědků potřísněné motorovým olejem a celkové podmínky při neobvyklé přepravě byly ke zvířatům kruté.
Plachetnice vyplula pod brazilskou vlajkou z největší jihoamerické země a 12. února dorazila k Lome, hlavnímu městu afrického Toga. Poblíž pobřeží se ale dostala do problémů a při jejím zachraňování se na ni nalodila místní policie. V přístavu pak togští policisté zatkli čtyři osoby z Brazílie, Uruguay, Surinamu a Toga. LatinAmericanPost.com upozorňuje, že cena jednoho ary kobaltového na černém trhu se pohybuje mezi 60 až 100 tisíci americkými dolary (1,4 až 2,4 milionu korun) a jednoho lvíčka zlatého okolo 15 tisíc dolarů (350 tisíc korun). Togské ministerstvo životního prostředí a lesních zdrojů ve spolupráci s brazilským velvyslancem v Togu zajistili nouzovou péči o zabavená zvířata, dokud pro ně nepřicestovala vládní delegace z Brazílie.
Další vejce arů kobaltových zabavila dálniční policie
Začátkem března si skupina brazilských úředníků, veterinářů a policistů papoušky a opice vyzvedla v Lome a zajistila jejich repatriaci zpět do země původu. „Utrpení zvířat bylo tak velké, že před jejich opětovným návratem do volné přírody musí absolvovat delší rehabilitaci,“ nechala se slyšet Juliana Junqueira, koordinátorka z Brazilského institutu životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA). Z mezinárodního letiště v brazilském Sao Paulu byla zvířata odvezena do primatologického centra v Rio de Janeiru a v případě arů kobaltových do karanténní stanice Cananénia v Sao Paulu. Brazílie má totiž zpřísněné podmínky pro dovoz ptáků kvůli četným případům ptačí chřipky.
Nejde o jediný případ zabavení arů kobaltových, ke kterému došlo během letošního února. Už druhý únorový den zatkla brazilská federální dálniční policie ve městě Governador Valadares na jihovýchodě Brazílie dvě ukrajinské ženy, které v autě převážely líheň s šesti vajíčky arů kobaltových. Zadržené ženy přiznaly, že vejce chtěly odvézt do Surinamu, kde by je prodaly. IBAMA má podezření, že vejce byla vybrána z hnízd divokých arů kobaltových ve státu Bahia, kde se tento ohrožený papoušek přirozeně vyskytuje. Právě přes Surinam se snažila jiná skupina pašeráků loni v létě vyvézt nelegálně 29 arů kobaltových a několik lvíčků zlatých. Zabavení ptáci skončili v celním skladě na mezinárodním letišti, kde si je měli vyzvednout brazilští úředníci. Než se tak stalo, ale ze skladu zmizelo 26 papoušků.
Úvodní foto: IBAMA